Architektura MuratorKrytykaFarshid Moussavi, Michael Kubo, The Function of Ornament

Farshid Moussavi, Michael Kubo, The Function of Ornament

Publikacja stanowi błyskotliwy przegląd możliwości tworzenia zewnętrznej powłoki budynku. Na prawie 200 stronach rozrysowano 42 fasady, w formie czarno-białych, syntetycznych schematów, perspektywicznych przekroi i detali. Tym samym przedstawiono różnorodne sposoby uzyskania dzięki ornamentowi określonego wizualnego efektu – recenzja Tomasza Głowackiego.

The function of ornament
Farshid Moussavi, Michael Kubo, The function of ornament, Harvard Graduate School of Design + Actar 2006

Mający już 10 lat, skromny album o funkcji ornamentu jest w istocie wyjątkowym minikompedium wyjątkowych elewacji XX wieku. Praca zaprzecza symbolicznej koncepcji współczesnego ornamentu oraz jego li tylko dekoratywnej i powierzchownej roli jako elementu dodanego. Udowadnia, iż w dobie przemian i globalizacji kultury, ornament wpływa bezpośrednio na definiowanie wypowiedzi architektonicznej i komunikację ze społeczeństwem. Bez względu na to, jak ważny podejmuje dyskurs w sporze o zanik lub renesans dekoracji, publikacja stanowi błyskotliwy przegląd możliwości tworzenia zewnętrznej powłoki budynku.

Na prawie 200 stronach rozrysowano 42 fasady, w formie czarno-białych, syntetycznych schematów, perspektywicznych przekroi i detali. Tym samym przedstawiono różnorodne sposoby uzyskania dzięki ornamentowi określonego wizualnego efektu. To poniekąd także historia 42 ikon współczesnej architektury w obrazkach. Najstarszy przykład z 1904 roku dotyczy fasady domu towarowego Carson Pirie Scott z Chicago projektu Louisa Sullivana; najmłodszy – z 2007 roku – elewacji domu towarowego John Lewis w Leicester autorstwa FOA (w tym właśnie biurze pracowała współautorka książki Farshid Moussavi). Zwięzłe i treściwe opracowanie ornamentyki znakomitych realizacji czyni z teoretycznej publikacji niezwykle praktyczny i inspirujący podręcznik projektowy.

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.