Architektura MuratorKrytykaHandmade Urbanism. From Community Initiatives To Participatory Models pod redakcją Marcosa L. Rosy i Ute E. Weiland

Handmade Urbanism. From Community Initiatives To Participatory Models pod redakcją Marcosa L. Rosy i Ute E. Weiland

Architekci zaczynają coraz częściej wykorzystywać działania oddolne, pozwalając użytkownikom na dostosowywanie bazowego projektu do swoich gustów i potrzeb. W jaki sposób może to wpłynąć na formę przestrzenną miasta pokazuje właśnie książka Handmade Urbanism. Opisane w niej zostały projekty z pięciu miast: Bombaju, São Paulo, Stambułu, Meksyku i Kapsztadu – recenzja Marleny Happach.

Handmade urbanism
Handmade Urbanism. From Community Initiatives to Participatory Models, red. Marcos L. Rosa, Ute E. Weiland, Jovis Verlag 2013

Dynamiczny rozwój miast nie poddaje się odgórnemu planowaniu. Dzisiejsza polityka miejska wymaga szybkich i skutecznych działań międzyresortowych, które służą rozwiązaniu konkretnych problemów. Nawet najlepsze decyzje mogą być przy tym odebrane negatywnie, jeżeli narzucone są odgórnie. Kluczem jest włączenie do procesu planowania mieszkańców, nie tylko na poziomie podejmowania decyzji, ale także brania za nie odpowiedzialności przez osobiste zaangażowanie w realizację. Dziś architekci – tacy, jak choćby Alejandro Aravena, który ogłoszony został kuratorem kolejnego biennale architektury – zaczynają wykorzystywać działania oddolne jako istotny element tworzonej architektury, pozwalając użytkownikom na dostosowywanie bazowego projektu do swoich gustów i potrzeb. W jaki sposób może to wpłynąć na formę przestrzenną miasta pokazuje właśnie książka Handmade Urbanism. Opisane w niej zostały projekty z pięciu miast: Bombaju, São Paulo, Stambułu, Meksyku i Kapsztadu. To przede wszystkim przykłady realizacji lokalnych centrów aktywności przez przekształcenia już istniejącej infrastruktury.

Wspomnienia Jerzego Sołtana po raz pierwszy po polsku Wspomnienia Jerzego Sołtana, publikowane dotąd we fragmentach, dzięki przychylności rodziny architekta i zapałowi Centrum Architektury po raz pierwszy trafiają do polskich czytelników w całości. Książka „On i ja. O architekturze i Le Corbusierze” jest już dostępna w sprzedaży.
Piątek w Łazienkach: nowy przewodnik Grzegorza Piątka „Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze” Grzegorza Piątka to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie.
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.