Architektura MuratorKrytykaHow to Make a Japanese House

How to Make a Japanese House

Rozmowy prowadzone przez Cathelijne Nuijsink skupiają się przede wszystkim na inspiracjach i ideach istotnych w pracy dalekowschodnich architektów. Kengo Kuma, Jun Aoki, Junya Ishigami, Sou Fujimoto, Ryuji Nakamura, Hideyuki Nakayama, Ryue Nishizawa czy Kazuyo Sejima mówią o swoich odczuciach oraz o tym, w jaki sposób przekuwają własne myśli w namacalne tworzywo budynku – recenzja Jacka Krycha.

How to Make a Japanese House
Cathelijne Nuijsink, How To Make A Japanese House, NAI Publishers 2012

W serii wywiadów Cathelijne Nuijsink, autorka i korespondentka branżowych europejskich magazynów architektonicznych oraz wieloletnia rezydentka w kraju kwitnącej wiśni, pyta japońskich architektów o genezę powstania ich dzieł.

Reprezentanci trzech generacji projektantów urodzonych w latach 50., 60. i 70. dwudziestego wieku – gwiazdy oraz wschodzące nadzieje architektury – przedstawiają w książce How to Make a Japanese House swoje przemyślenia towarzyszące narodzinom i realizacji projektów wybranych domów jednorodzinnych. To rozmowy, które skupiają się przede wszystkim na inspiracjach i ideach istotnych w pracy dalekowschodnich architektów. Kengo Kuma, Jun Aoki, Junya Ishigami, Sou Fujimoto, Ryuji Nakamura, Hideyuki Nakayama, Ryue Nishizawa czy Kazuyo Sejima mówią o swoich odczuciach oraz o tym, w jaki sposób przekuwają własne myśli w namacalne tworzywo każdego z dwudziestu jeden zaprezentowanych budynków. Tłumaczą, rozkładając na czynniki pierwsze, poszczególne aspekty architektury domu, zarówno materialne, jak i ideowe. Jasno i bez wątpliwości wykładają logikę stworzonej przez siebie przestrzeni. Wnikliwe i trafne pytania autorki zachęcają, a jednocześnie zmuszają projektantów do wyjawienia przemyśleń oraz wytłumaczenia przyświecających im celów. Wypowiedziane sentencje zapadają w pamięć, a do lektury wciąż się wraca.

Autor: Jacek Krych
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.