Spis treści
- Igrek z ul. Emilii Plater. Wielki blok, małe osiedle
- Bloki w Warszawie - najdłuższe, najwęższe i inne rekordy
Igrek z ul. Emilii Plater. Wielki blok, małe osiedle
Na powierzchni zaledwie półtora hektara, w latach 1960-1967 przy ul. Mariańskiej i Twardej powstało jedno z najmniejszych wtedy osiedli w Warszawie. Na osiedlu z kolei - największy blok w mieście. Inspirowany podobno siedzibą UNESCO w Paryżu, budynek zyskał kształt litery Y, a wraz z kształtem - nazwę. Igrek, nazywany również Wiatrakiem, pomieścił mieszkania gotowe przyjąć 920 mieszkańców. Autorami projektu osiedla byli Hanna Lewicka (niedługo później zaprojektowała Dom Meblowy Emilia) oraz Wojciech Piotrowski.
Zobacz także: Gdański Falowiec. Jeden z najdłuższych bloków w Europie ma już pół wieku i niedługo zupełnie zmieni wygląd
W skład osiedla wszedł jeszcze jeden blok postawiony na obecnej ul. Jana Pawła II pod numerem 18 oraz pawilony handlowo-usługowe. Przy ul. Świętokrzyskiej 36 zbudowano podłużny blok z mieszkaniami do wynajęcia przeznaczony dla cudzoziemców (wyburzony w 2017 roku - obecnie stoi tu wieżowiec).
Wraz z rozwojem i doskonaleniem wielkopłytowego budownictwa mieszkaniowego oraz coraz odważniejszymi projektami budynków mieszkalnych, Igrek utracił swój tytuł największego mrówkowca Warszawy. Gdy oddano go do użytku, od roku trwała już budowa Pekinu, który w tej kategorii nie ma sobie równych nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Bloki w Warszawie - najdłuższe, najwęższe i inne rekordy
Mrówkowców powstało w Warszawie więcej, ale tymi najpopularniejszymi (bo największymi) od dawna są niezmiennie Jamnik (proj. Jan Kalinowski) wybudowany w 1973 roku i Przyczółek Grochowski (proj. Zofia i Oskar Hansenowie) oddany rok później, w 1974 roku. W Warszawie stoi też "najwęższy" blok, który jednak ani nie powstał w PRL-u, jak inni rekordziści, ani nawet nie jest najwęższy - swój tytuł zawdzięcza perspektywie. Prawdziwie najwęższym budynkiem mieszkalnym stolicy jest Dom Kereta w najszerszym miejscu mierzący zaledwie 152 cm.
Zobacz także: Osiedle "Przyjaźń" - to tu mieszkali budowniczowie Pałacu Kultury. Przez lata obrosło w legendy, teraz stanie się zabytkiem