Architektura MuratorKrytykaJean Nouvel by Jean Nouvel

Jean Nouvel by Jean Nouvel

W dwóch tomach odnajdujemy precyzyjnie dobrane zdjęcia oraz ilustracje pojawiające się w ściśle ustalonej sekwencji – niczym kadry filmowe z napisami u dołu ekranu. Lapidarne teksty oddają esencję i specyfikę projektów, ujawniając czasem ciekawe inspiracje oraz nawiązania. Dopiero na końcu znajdują się szczegółowe opisy projektów, rysunki i dane techniczne – recenzja Bartosza i Michała Haduchów.

Jean Nouvel by Jean Nouvel
Jean Nouvel, Philip Jodidio, Jean Nouvel by Jean Nouvel, tomy 1-2, Taschen 2008

Jean Nouvel nie zwykł rozpieszczać wielbicieli autoryzowanymi publikacjami monograficznymi. Na tym większą uwagę zasługuje pokaźne dwutomowe wydawnictwo przygotowywane przez architekta (we współpracy z Philipem Jodidio) przez ponad pół dekady i podsumowujące jego dorobek z lat 1970- 2008. Jean Nouvel to architekt nastroju – specyficznego, tajemniczego, intrygującego, czasem mrocznego, ale zawsze zaskakującego. Francuz za pomocą stosunkowo prostych środków tworzy przestrzenie skomplikowane, wielowarstwowe, naładowane treścią i emocjami; z wirtuozerią balansując na granicy różnych stylistyk oraz dziedzin sztuki. Nouvel to również architekt „filmowy”.

W swoich budynkach, poprzez światło, materiały, kadry i obrazy tworzy niesamowitą scenografię dla pośpiesznego życia wielkich metropolii. „Filmowa” jest również książka zaprojektowana przez Francuza. W dwóch tomach, na 896 stronach (w formacie 29 cm x 36,8 cm) odnajdujemy precyzyjnie dobrane zdjęcia oraz ilustracje pojawiające się w ściśle ustalonej sekwencji – niczym kadry filmowe z napisami u dołu ekranu. Lapidarne teksty oddają esencję i specyfikę projektów, ujawniając czasem ciekawe inspiracje oraz nawiązania. Dopiero na końcu każdego z tomów znajdują się szczegółowe opisy projektów, rysunki i dane techniczne. Publikacja to ogromna dawka twórczości jednego z najważniejszych współczesnych architektów. To książka o tyle wyjątkowa, że sam Nouvel zdefiniował jej formę oraz zawartość, dbając o niepowtarzalny charakter swojej pierwszej (auto)biografii.

Narodowe Muzeum Kataru Najciekawsze zagadnienie techniczne : konstrukcja składająca się z 539 dysków o rozpiętości od 14 do 89 m opartych na stalowych kratownicach, przekrytych panelami z betonu wzmacnianego włóknem szklanym. O technicznych aspektach nowej realizacji Ateliers Jean Nouvel pisze Radosław Stach.
Muzeum Luwr w Abu Zabi Nowy oddział Luwru w Abu Zabi jest jednym z obiektów tworzących Island Cultural District – zespół zabudowy rozciągający się wzdłuż brzegu wyspy Saadiyat. Muzeum składa się z wolno stojących budynków przekrytych niską kopułą o rozpiętości 180 m, której konstrukcję nośną zbudowano z kilku tysięcy niepowtarzalnych elementów ze stali nierdzewnej. To ażurowe zadaszenie ogranicza przenikanie energii słonecznej o 98%, a jednocześnie w charakterystyczny sposób przepuszcza światło, kształtując architekturę obiektu – o nowej realizacji studia Jeana Nouvela pisze Maciej Lewandowski.
Siedziba policji w Charleroi projektu Ateliers Jean Nouvel i MDW Nowa siedziba policji w belgijskim mieście Charleroi została zaprojektowana przez Ateliers Jean Nouvel we współpracy z biurem architektonicznym MDW. Powstał wielofunkcyjny kompleks z ogólnodostępną przestrzenią miejską, studiem choreograficznym, muzeum i piwiarnią.
Architektura współczesna w krajach arabskich. Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana w Kopenhadze Wystawa współczesnej architektury w krajach arabskich pokazywana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana w Kopenhadze ma na celu ukazanie kultury i tożsamości arabskiej w dobie globalnych przemian. Na wystawie zobaczyć można prace Jeana Nouvela, Henninga Larsena i wielu innych.