Spis treści
- "Nie wyburzymy, ale możemy obudować"
- Trzeba dobudować drugi budynek i postawić łuk triumfalny
- Kim jest architekt Sebastian Pitoń?
Nowe muzeum w Warszawie to budynek, o którym dyskutuje się od tygodnia, od czasu otwarcia. Bardzo duża część tej dyskusji poświęcona jest architekturze. Tu czytajcie, co mówi architekt Thomas Phifer o MSN. My przypomnieliśmy też np. inne konkursowe projekty MSN. Tymczasem pojawiają się alternatywne koncepcje i setki memów, tak sławny to budynek. Jedną z alternatywnych koncepcji przygotował "Gaudi z Zakopanego". Jako że jak podkreślają sami architekci: ich praca jest zawsze wystawiona na ocenę, a oceniać może ją każdy, prezentujemy i ją. Pamiętajcie jednak: nie wszystko trzeba traktować poważnie.
"Nie wyburzymy, ale możemy obudować"
"Klocka nie wyburzymy, ale możemy go obudować" - tak zaczyna opowieść o swojej wizji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie architekt z Kościeliska, Sebastian Pitoń, nazywany czasem "Gaudim z Zakopanego". Znany jest ze swojego zamiłowania do falistych i wijących się kształtów, kocha drewno. Jego projekty budzą kontrowersje. Sebastian Pitoń przygotował animację, jak może wyglądać MSC i zaprezentował na Facebooku. Zobaczcie i czytajcie dalej.
Trzeba dobudować drugi budynek i postawić łuk triumfalny
Żeby zachować oś symetrii i harmonię, musimy zbudować drugi podobny budynek, na przykład Muzeum Historii Polski - opowiada architekt z Kościeliska. - W takim układzie przed Pałacem Kultury tworzy się idealne miejsce na łuk triumfalny, na przykład Bitwy Warszawskiej 1920 roku - kontynuuje. - Myślę, że to jest odpowiednie miejsce dla tego monumentu. Żeby wyjść naprzeciw krytykom Pałacu Kultury, widzącym w nim przejaw naznaczenia terenu przez komunizm, proponuję na jego szczycie ustawić figurę Matki Boskiej.
Jedni powiedzą, że zwariowałem. A dla mnie symbolika białego orła w koronie walczącego z gadem wpełzającym na orle gniazdo pod opiekuńczym okiem Marki Boskiej jest jak najbardziej pożądana - opowiada o swojej wersji MSN i placu centralnego Sebastian Pitoń w filmie.
Kim jest architekt Sebastian Pitoń?
Studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej. Podczas studiów zainspirował się dziełami katalońskiego architekta Antonia Gaudiego. - Podziwiam jego miękkie linie dachów, balkonów, bajkowe kominy. Uważam, że architektura osiągnęła szczyt w czasie, którym działał. Dziś budynki muszą być użyteczne. Brak w nich harmonii - mówił Sebastian Pitoń w wywiadzie dla portalu fachowydekarz.pl.
Po studiach wrócił do domu - na Podhale. Jego pradziadek był stolarzem, pracował w Zakopanem w czasach Witkiewicza. Sebastian Pitoń projektuje i buduje domy z drewna, a każdy z nich ma bajkowy klimat. Przedsiębiorcy zamawiają u niego projekty pensjonatów i karczm. Zrealizował już kilkadziesiąt projektów na Podhalu. Jest autorem tego oto projektu - to Hotel Bajkowy z Zakopanym.