Architektura MuratorKrytykaJoseph Rykwert, Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast

Joseph Rykwert, Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast

Dla mnie jest to znakomita opowieść o miastach. Autor skłania czytelnika do refleksji, w jaki sposób postrzegamy dziś miasto. Zastanawia się, czy przestało ono wywierać pozytywny wpływ na dobrobyt ludzkości i czy nie powinniśmy pozwolić mu się „rozproszyć” – recenzja Ryszarda Jurkowskiego.

Pokusa miejsca
Joseph Rykwert, Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast, Międzynarodowe Centrum Kultury 2013

Książkę tę, w jej oryginalnej wersji, zobaczyłem po raz pierwszy podczas światowego Kongresu Architektów UIA w Istambule w 2005 roku. Profesor Joseph Rykwert, którego poznałem rok wcześniej przy okazji sędziowania konkursu na Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, zaszczycił obecnością wernisaż wystawy polskiej architektury. Podarował wówczas SARPowi dwie swoje książki z osobistą dedykacją. Jedną z nich była The Seduction of Place z 2000 roku, wydana po polsku dopiero w roku 2013. Dla mnie jest to znakomita opowieść o miastach.

Profesor Rykwert, wybitny historyk i krytyk architektury, laureat RIBA Royal Gold Medal 2014, posiada o nich ogromną wiedzę i prezentuje miejskie tematy w sposób niezwykle interesujący. Podaje przykłady wydarzeń zakłócających prawidłowy rozwój miast, ciekawie opowiada o faktach związanych z ich funkcjonowaniem. Skłania czytelnika do refleksji, w jaki sposób postrzegamy dziś miasto. Zastanawia się, czy przestało ono wywierać pozytywny wpływ na dobrobyt ludzkości i czy nie powinniśmy pozwolić mu się „rozproszyć”. I daje jednoznaczną odpowiedź: miasto jest cennym, niezbywalnym i zasadniczym elementem dziedzictwa ludzkości, tworem pozostającym w nieustannym ruchu, obecnie szczególnie aktywnym. Po zdiagnozowaniu przyczyn kryzysu miasta, zachęca do wykorzystania obywatelskich sposobów przeciwdziałania temu zjawisku.

Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.