Architektura MuratorKrytykaJoseph Rykwert, Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast

Joseph Rykwert, Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast

Dla mnie jest to znakomita opowieść o miastach. Autor skłania czytelnika do refleksji, w jaki sposób postrzegamy dziś miasto. Zastanawia się, czy przestało ono wywierać pozytywny wpływ na dobrobyt ludzkości i czy nie powinniśmy pozwolić mu się „rozproszyć” – recenzja Ryszarda Jurkowskiego.

Pokusa miejsca
Joseph Rykwert, Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast, Międzynarodowe Centrum Kultury 2013

Książkę tę, w jej oryginalnej wersji, zobaczyłem po raz pierwszy podczas światowego Kongresu Architektów UIA w Istambule w 2005 roku. Profesor Joseph Rykwert, którego poznałem rok wcześniej przy okazji sędziowania konkursu na Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, zaszczycił obecnością wernisaż wystawy polskiej architektury. Podarował wówczas SARPowi dwie swoje książki z osobistą dedykacją. Jedną z nich była The Seduction of Place z 2000 roku, wydana po polsku dopiero w roku 2013. Dla mnie jest to znakomita opowieść o miastach.

Profesor Rykwert, wybitny historyk i krytyk architektury, laureat RIBA Royal Gold Medal 2014, posiada o nich ogromną wiedzę i prezentuje miejskie tematy w sposób niezwykle interesujący. Podaje przykłady wydarzeń zakłócających prawidłowy rozwój miast, ciekawie opowiada o faktach związanych z ich funkcjonowaniem. Skłania czytelnika do refleksji, w jaki sposób postrzegamy dziś miasto. Zastanawia się, czy przestało ono wywierać pozytywny wpływ na dobrobyt ludzkości i czy nie powinniśmy pozwolić mu się „rozproszyć”. I daje jednoznaczną odpowiedź: miasto jest cennym, niezbywalnym i zasadniczym elementem dziedzictwa ludzkości, tworem pozostającym w nieustannym ruchu, obecnie szczególnie aktywnym. Po zdiagnozowaniu przyczyn kryzysu miasta, zachęca do wykorzystania obywatelskich sposobów przeciwdziałania temu zjawisku.

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.