Sztuka użytkowa PRL

Kultowe warszawskie neony z PRL-u wciąż znikają z budynków i ulic. Gdzie można je jeszcze znaleźć?

Gdzie w Warszawie szukać oryginalnych neonów z PRL-u? Zebraliśmy ich około 20, a zdjęcia uzupełniliśmy adresem. Część z nich jest po renowacji, niektórym przydałaby się naprawa. W stolicy wciąż można znaleźć ich stosunkowo sporo, część wciąż zachwyca po zmroku. Oto przewodnik po warszawskich neonach. Niektóre z nich powstały jeszcze przed wojną.

Spis treści

  1. Neony PRL w Warszawie. Gdzie je znaleźć?
  2. Coraz więcej neonów udaje się uratować, jednak po wielu zostały dziś tylko repliki

Neony PRL w Warszawie. Gdzie je znaleźć?

Neony, podobnie jak wszelkie inne przejawy sztuki użytkowej z czasów PRL-u nie mają w Polsce łatwo. Pośród zamalowywanych murali, kutych mozaik i patroszonych oryginalnych wnętrz, na śmietnik lecą i neony. Nieekonomiczne, trudne w naprawie i konserwacji. Przy odrobinie szczęścia trafiają do muzeum.

Zobacz także: Kozia 9 w Warszawie - blok z PRL-u, który z każdego miejsca wygląda inaczej. Powstał dla ulubieńców partii

Nie są jednak tym samym poza kontekstem miejskim. W murach muzeów oczywiście opowiadają historię, ale przecież ich miejscem jest ruchliwa ulica, szczyt kamienicy czy bloku, wejścia do lokalu. Takie neony wciąż świecą lub przynajmniej wciąż wiszą w Warszawie. Zebraliśmy ich parędziesiąt (a jest ich więcej). Dla ułatwienia odwiedzin, obok zdjęcia umieściliśmy adresy.

Warszawskie neony z PRL-u - zobacz zdjęcia iluminacji i sprawdź, gdzie je znaleźć

i

Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator
Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Coraz więcej neonów udaje się uratować, jednak po wielu zostały dziś tylko repliki

Likwidacyjny trend reliktów PRL-u na szczęście się odwraca. Coraz częściej miasta odtwarzają swoje świetlne szyldy, a te istniejące są poddawane renowacji. Uśpione i zapomniane - znów zaczynają oświetlać ulice. Przedsiębiorcy przypominają sobie, że neony są bardziej estetyczną (a więc bardziej przyciągającą) formą niż wszechobecny plastik i chaotyczne szyldy.

W Katowicach z miniaturowych rekonstrukcji nieistniejących już kultowych neonów utworzono szlak turystyczny. W Warszawie działa Muzeum Neonów, we Wrocławiu galeria. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pokazuje je na stałej wystawie (wkrótce wraz z uratowaną mozaiką Horteksu) poświęconej PRL-owi.

Krakowskie Muzeum Podgórza odrestaurowało neon legendarnej księgarni (nie obyło się bez sporu z warszawskim Muzeum Neonów) i umieściło na ekspozycji. W Kołobrzegu oddolna inicjatywa ratuje ostatnie miejskie neony przed likwidacją; wciąż nieznana jest przyszłość ozdobnego neonu Ośrodka "Kormoran", który zdemontowano znad wejścia w trakcie remontu i umieszczono na parkingu.

Zobacz także: Warszawskie mozaiki. Przewodnik po najpiękniejszych mozaikach PRL w stolicy - zobacz zdjęcia i adresy