Architektura MuratorKrytykaMaksimum śląskiej architektury

Maksimum śląskiej architektury

Przewodnik był dobrą okazją, by śmielej oddzielić budownictwo od architektury. Ale książkę cechuje maksymalistyczne podejście: prezentacja aż 120 realizacji – Hanna Faryna-Paszkiewicz recenzuje książkę Anny Syski „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945-1989 w województwie śląskim”. Tylko w wydaniu cyfrowym: fragment publikacji do pobrania.

Maksimum śląskiej architektury
Okładka książki „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945-1989 w województwie śląskim”

O współczesnej śląskiej architekturze nigdy dosyć. Rejon ten ma już bogatą bibliografię. Książka Anny Syski mówi o ważnym wycinku jego historii: zabudowie z lat Polski Ludowej. Na ten obraz składa się kilka wybitnych, sporo dobrych i wielka liczba mało udanych realizacji. Przewodnik był dobrą okazją, by śmielej oddzielić budownictwo od architektury. Ale książkę cechuje maksymalistyczne podejście: prezentacja aż 120 realizacji. Autorka, historyczka architektury, miejska konserwator tyskich zabytków, jest silnie związana ze Śląskiem. Najwyraźniej trudno jej było rezygnować z prezentacji przykładów średniej klasy, nawet kosztem wnikliwszej, szerszej ekspozycji obiektów znakomitych. Napotkała i na inną trudność: założone w książce ramy czasowe nie odpowiadają dzisiejszym granicom administracyjnym. Poszukując więc złotego środka, na czas PRL-u nałożyła obszar współczesnego województwa śląskiego, anektując tym samym np. realizacje w Częstochowie. Tytułowy katowicki Spodek i dom handlowy Zenit są oczywiście myślowym skrótem. Spodek pozostanie zapewne na zawsze szczytową miarą wizji i możliwości w czasie określonym tytułem książki. Szkoda wielka, że przez lata nie zdołano w równej mierze wypromować imponujących realizacji Jerzego Gottfrieda czy kilku prac Aleksandra Franty i Henryka Buszki.

MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.
Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.
Archiprzewodnik po Polsce: Konieczny i Malkowski tym razem oprowadzają po polskiej architekturze współczesnej „Archiprzewodnik po Polsce” prezentuje nie tylko nowe polskie ikony, nagradzane w najważniejszych konkursach, ale też subiektywny wybór realizacji, które – zdaniem autorów – wyróżniają się innowacyjnym myśleniem o architekturze. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski tym razem zabierają nas w podróż po polskich miastach i miasteczkach, wskazując zarówno przełomowe gmachy publiczne, jak i domy jednorodzinne czy obiekty małej architektury.