Architektura MuratorKrytykaNa Śląsku styl gotycki wyklucza się

Na Śląsku styl gotycki wyklucza się

Styl gotycki wyklucza się – taki tytuł nosi przewodnik po międzywojennej architekturze Śląska. Na 300 stronach zaprezentowano 120 najlepszych modernistycznych niemieckich i polskich budynków - opisała je architekt Anna Syska, a sfotografował Tomasz Kiełkowski.

Na Śląsku styl gotycki wyklucza się

To pierwsza tego typu przekrojowa publikacja w formie przewodnika popularyzująca przedwojenny modernizm na Śląsku. Tytuł został zaczerpnięty z warunków konkursu na projekt gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego w Katowicach w 1923 roku. Hasło Styl gotycki wyklucza się zostało tutaj potraktowane jako synonim architektury nowoczesnej, która nie czerpała z tradycji poprzednich wieków, ale rezygnując z kolumn, rozbudowanych gzymsów i kwiatonów wykorzystywała tylko możliwości, które dawały cegła, żelbet i kamień – piszą autorzy. Na czarno-białych zdjęciach zaprezentowano obiekty zbudowane w 28 miastach, zaprojektowane m.in. przez Dominikusa Böhma, Mariana Lalewicza, Ericha Mendelsohna, Tadeusza Michejdę, Edgara Norwertha, Karola Schayera, Adolfa Szyszko-Bohusza, Fryderyka Tadaniera, Konrada Wachsmanna. Dokonując wyboru, autorzy kierowali się właśnie nowoczesną stylistyką. Opisano budynki, które wyróżniają się konstrukcją, materiałem, przeznaczeniem, formą lub nazwiskiem projektanta (i choć „styl gotycki wyklucza się” nie wykluczono z przewodnika nawiązującej do gotyku ekspresjonistycznej niemieckiej architektury w Gliwicach, Raciborzu czy Zabrzu). Są tu sztandarowe dzieła polskiego modernizmu - drapacze chmur w Katowicach i Chorzowie, lotnisko w Bielsku-Białej, dworzec w Będzinie, sanatorium w Istebnej, ale też te mniej znane - ogródki jordanowskie i szkoły, w tym tzw. Grażynki realizowane z inicjatywy wojewody Michała Grażyńskiego i finansowane ze środków Urzędu Wojewódzkiego. Duże wrażenie robi odkryte na nowo architektoniczne dziedzictwo Zabrza. Każdy miłośnik architektury zna słynny kościół św. Józefa zaprojektowany przez Dominikusa Böhma, jednak już niewiele osób wie, że w tym mieście znajduje się również kilka innych obiektów jego autorstwa, a wśród nich uznawana kiedyś za najnowocześniejszą placówkę edukacyjną na Śląsku, usytuowana nad korytem Bytomki Miejska Szkoła Zawodowa. Do przewodnika została włączona również leżąca poza historycznym Śląskiem Częstochowa z funkcjonalistyczną pocztą projektu Adolfa Szyszko-Bohusza i kościołem św. Antoniego Padewskiego Zygmunta Gawlika i Stefana Bryły.

Anna Syska, Tomasz Kiełkowski, Styl gotycki wyklucza się. Międzywojenna architektura w województwie śląskim, opracowanie graficzne: Agnieszka Lesz, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach 2015

Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Gdynia obiecana: nowa książka Grzegorza Piątka Nakładem Wydawnictwa W.A.B. wkrótce ukaże się długo wyczekiwana książka Grzegorza Piątka: „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. Historia rozwoju Gdyni wciąga jak najlepszy kryminał, a jednocześnie napawa czytelnika optymizmem – jeżeli tak wspaniałe miasto powstawało w tak chaotycznych warunkach, to jest jeszcze nadzieja dla naszego kraju – pisze w nocie od wydawcy Agata Twardoch.
Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata Już 31 sierpnia nakładem wydawnictwa Dwie Siostry ukaże się książka „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” autorstwa Michała Strzałkowskiego.  To pełna informacji, ciekawostek i świetnych ilustracji Łukasza Majewskiego publikacja o wyjątkowych miastach, miasteczkach i metropoliach z całego świata.
Książki na wakacje 2022: architektoniczne nowości wydawnicze TOP 10 Od lat co miesiąc recenzujemy dla Was najciekawsze książki o architekturze, urbanistyce, wnętrzach i projektowaniu krajobrazu. Tym razem polecamy 10 nowości wydawniczych, w sam raz na letnie nadrabianie zaległości bądź planowanie architektonicznych podróży. Książki na wakacje 2022: TOP 10.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.