Architektura MuratorKrytykaNowa diagnoza zawodu. Marek Sietnicki recenzuje "Koszmar partycypacji"

Nowa diagnoza zawodu. Marek Sietnicki recenzuje "Koszmar partycypacji"

Będąc zbiorem esejów osnutych wokół architektury, demokracji i współczesnego społeczeństwa informatycznego późnego kapitalizmu, Koszmar partycypacji jest tak naprawdę książką szukającą odpowiedzi na pytanie o prawdziwą rolę architekta w dzisiejszych czasach, które autor definiuje jako bardziej tymczasowe, przygodne, nieformalne i efemeryczne niż te, w których działali moderniści

Koszmar partycypacji, Bęc Zmiana
Markus Miessen, Koszmar partycypacji, Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana 2013

Wbrew swemu tytułowi książka Markusa Miessena, berlińskiego architekta, badacza i wykładowcy, wcale nie jest o partycypacji społecznej w procesie projektowym i pułapkom kryjącym się w rozpowszechnianiu tej metody, co zostało wyeksponowane w przedmowie do wydania polskiego. Będąc zbiorem esejów osnutych wokół architektury, demokracji i współczesnego społeczeństwa informatycznego późnego kapitalizmu, jest tak naprawdę książką szukającą odpowiedzi na pytanie o prawdziwą rolę architekta w dzisiejszych czasach, które definiuje jako bardziej tymczasowe, przygodne, nieformalne i efemeryczne, niż te, w których działali dwudziestowieczni moderniści.

Z jednej strony, kilkukrotnie wskazuje zagrożenia dla pozycji architekta, wciągniętego w coraz bardziej zinstytucjonalizowany proces inwestycyjny, z drugiej promuje model intelektualisty-outsidera poruszającego się na marginesach tradycyjnie najważniejszych zagadnień formalnych czy ekonomicznych. Do książki tej warto sięgnąć choćby po to, by przeczytać wypowiedzianą przez współczesnego zachodniego architekta diagnozę obecnej kondycji naszego zawodu: podczas gdy klienci często oprócz oryginalnego projektu oczekują coraz większej efektywności, coraz bardziej dopracowanego detalu i perspektywy zysku, architekt pozostawiany jest na pastwę przestarzałych regulacji prawnych, skorumpowanych budowlańców i niewielkiego wynagrodzenia. Zdecydowanie możemy przyjąć, że dyskusje na temat światowej architektury dotyczą również nas.

Markus Miessen, Koszmar partycypacji
Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana 2013

Tekst: Marek Sietnicki

Recenzja ukazała się w miesięczniku "Architektura-murator" nr 3/2014

Polska sekcja Biennale Urbana w Wenecji "Codzienny urbanizm" i fenomen ogrodów działkowych to tematy opracowane przez polską sekcję Biennale Urbana, wydarzenia będącego alternatywą dla międzynarodowej wystawy w Wenecji.
Spacer po dachach z Grupą Centrala Cykl "Dachologia.Podniebne miasto" ma zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał dachów i przyczynić się do popularyzacji idei ich zagospodarowania. W ramach spaceru 22 maja w towarzystwie architektów z Grupy Centrala będzie można odwiedzić niedostępne zazwyczaj dachy warszawskich budynków.
Mieszkaj na Wiśle! W portach Czerniakowskim i Praskim w Warszawie powstają pierwsze budynki na wodzie. Chętnych do zamieszkania na Wiśle nie brakuje, ale jakie są realne możliwości zmiany adresu na rzeczny? Temu zagadnieniu poświęcone będzie spotkanie Departamentu Propozycji organizowane przez Fundację Bęc Zmiana.
REFLEX - realizacja projektu doświetlenia ciemnych fasad budynków Od 13 czerwca w Warszawie będzie można zobaczyć pierwszą, testową realizację projektu REFLEX nagrodzonego w konkursie BMW/Urban/Transforms. Na dziedzińcu kamienicy przy ulicy Szpitalnej 6 zamontowany zostanie system modularnych ekranów odbijających światło i kierujących je na ciemne fasady kamienic.
Super Tatra Hotel. Projekt Jakuba Szczęsnego w ramach wystawy "Schronienie" "Schronienie" to artystyczna próba zwrócenia uwagi na współczesne problemy Tatr. Do współpracy zaproszono artystów z różnych dziedzin sztuki. Architektoniczne spojrzenie ukazał Jakub Szczęsny, w projekcie Super Tatra Hotel.
Reinier de Graaf jurorem konkursu architektonicznego BMW/URBAN/TRANSFORMS/2013. Zrównoważony rozwój miast Reinier de Graaf z holenderskiego biura architektonicznego OMA został honorowym członkiem jury konkursu BMW/URBAN/TRANSFORMS/2013 ogłoszonego przez BMW Group Polska i Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana