CKK Jordanki

i

Autor: Archiwum Architektury Gra barw (czerwieni i szarości) podkreśla dychotomię między tradycjną i nowoczesną zabudową miasta. Fot. Jakub Certowicz

Nowa ikona miasta – o CKK Jordanki w Toruniu Grzegorz Grabowski

2016-01-29 12:07

Chcielibyśmy, aby nowy obiekt przyczynił się do wzrostu liczby imprez kulturalnych odbywających się w Toruniu. Mam nadzieję, że stanie się jedną z atrakcji, ikoną miasta, dla którego zawsze były ważne artystyczne aspiracje – pisze Grzegorz Grabowski, prezes zarządu CKK Jordanki.

Budynek Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki mieści salę koncertową i salę kameralną, które oddzielone są od siebie mobilnymi ścianami. Ściany te po obu stronach pokryto okładzinami o dwóch różnych strukturach – jedna pochłania dźwięk, druga go odbija. Głównymi ustrojami akustycznymi są tu: konstrukcja (rodzaj użytych materiałów, kubatura) oraz widownia (jej kształt, liczba widzów). Za pomocą olbrzymich, mobilnych kopuł sufitu można uzyskać możliwie najlepsze warunki akustyczne dla różnego typu wydarzeń muzycznych: koncertów, spektakli baletowych i operowych, musicali. Dzięki wykorzystaniu mobilnych widowni w obu salach mogą odbywać się zarówno tradycyjne widowiska, jak też imprezy na płaskiej podłodze – na przykład koncerty muzyki rockowej, targi.

CKK Jordanki

i

Autor: Archiwum Architektury Detal elewacji. Fot. Jakub Certowicz

Sala kameralna jest dodatkowo wyposażona w system kinowy 3D, a główną scenę można otworzyć na zewnętrzny plac. Centrum to także nowa siedziba Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Główna sala ma specjalną muszlę koncertową w dwóch rozmiarach: jedną dla orkiestry, drugą dla orkiestry z chórami. Chcielibyśmy, aby nowy obiekt przyczynił się do wzrostu liczby imprez kulturalnych odbywających się w Toruniu. Przez najbliższe lata, jako spółka powołana przez władze miasta, nie będziemy organizatorem wydarzeń, obiekt udostępniamy odpłatnie agencjom artystycznym, stowarzyszeniom, instytucjom kultury. Mam nadzieję, że sala na Jordankach stanie się jedną z atrakcji Torunia, ikoną miasta, dla którego zawsze były ważne kulturalne i artystyczne aspiracje.