Architektura MuratorKrytykaO tym się mówi: Bijące serce Krystyny

O tym się mówi: Bijące serce Krystyny

W listopadzie ubiegłego roku we wnętrzach wieży szybu Krystyna przy KWK Szombierki architekci z Medusa Group przeprowadzili performance, który pokazywać miał mieszkańcom, że budynek mimo postępującej degradacji wciąż żyje i może zyskać całkowicie nowe wcielenie.

O tym się mówi: Bijące serce Krystyny
Dokumentacja performatywnej instalacji Bijące serce Krystyny, 19 listopada 2022 roku; fot. serwis prasowy

Siedziba studia Medusa Group w Bytomiu mieści się w zaadaptowanym budynku dawnych magazynów przy ul. Józefczaka 35. Główne biuro pracowni ukazuje nie tylko niezwykły potencjał poprzemysłowych zabytków, ale przede wszystkim stanowi wyraz postawy twórczej jej założycieli, silnie związanej ze śląską tożsamością i industrialnym dziedzictwem regionu. Przemo Łukasik mieszka zresztą w tzw. Bolko-Lofcie, czyli przebudowanej na dom dawnej lampowni, Łukasz Zagała adaptacji obiektów poprzemysłowych poświęcił swoją pracę doktorską. Architekci od lat angażują się w liczne projekty, których celem jest zachowanie charakterystycznych dla Śląska pokopalnianych zabudowań i konstrukcji, by wymienić choćby propozycję przekształcenia zabytkowej wieży ciśnień w Bytomiu na serwerownię z 2013 roku.

Przemo Łukasik i Łukasz Zagała są też autorami zwycięskiej koncepcji przebudowy wieży szybu Krystyna przy KWK Szombierki na centrum biznesowo-konferencyjne. Zamknięty konkurs na projekt adaptacji w 2009 roku zorganizowała spółka Armada Development, do dziś będąca użytkownikiem wieczystym działki z zabytkową konstrukcją. Mimo początkowych chęci, firma nigdy nie podjęła się realizacji, a brak należytej opieki nad obiektem spowodował, że w coraz większym stopniu ulegał on destrukcji. Dziś spółka deklaruje, że chętnie odsprzeda go miastu, władze nie wydają się jednak zakupem zainteresowane. Aby nagłośnić sprawę i rozpocząć szerszą dyskusję nad przyszłością zabytku architekci z medusa group stworzyli instalację Bijące serce Krystyny. 19 listopada ubiegłego roku, wykorzystując światło i dźwięk, we wnętrzach obiektu przeprowadzili performance, który pokazywać miał mieszkańcom, że budynek mimo postępującej degradacji wciąż żyje i może zyskać całkowicie nowe wcielenie. Z dokumentacją projektu można zapoznać się na stronie www.sos-szybkrystyna.pl. Są tam też wizualizacje ukazujące wieżę pozbawioną ceglanych ścian jako stalowy szkielet zamieniony w wertykalnym ogród.

Tagi:
Mieszkaj w mieście medusa group. Kolejny etap osiedla w Bronowicach [GALERIA] Dobiega końca realizacja osiedla Mieszkaj w Mieście według projektu pracowni medusa group. W ciągu siedmi lat w północno-zachodniej części Krakowa powstała zupełnie samowystarczalna dzielnica mieszkaniowo-usługowa.
Nowe łódzkie lofty projektu pracowni medusa group Startuje budowa loftów na terenie dawnej fabryki Scheiblera w Łodzi. Metamorfozę przejdą dwa historyczne budynki w północnej części kompleksu. Za projekt przebudowy odpowiada śląska pracownia medusa group.
Budynek D w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu od pracowni Medusa Group Budynek D w zespole Nowy Rynek w Poznaniu stanowi doskonały przykład realizacji, w której zapewnienie komfortu użytkownikom idzie w parze z troską o środowisko naturalne. Dzięki zamontowaniu na fasadzie selektywnego szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® SKN 165 II, w znaczącym stopniu zmniejszyło się zapotrzebowanie energetyczne budynku. Ciepło dostarczane przez słońce jest blokowane, sprawiając, że wnętrza nie wymagają dodatkowego zastrzyku energii do schładzania w okresie letnim. Właściwości termoizolacyjne przeszklenia ograniczają także straty ciepła zimą, a dodatkowo gwarantuje ono optymalny dostęp światła dziennego przez cały rok.
Upper One: nowy wieżowiec w Warszawie od medusa group U zbiegu ul. Grzybowskiej i al. Jana Pawła II, w miejscu nieczynnego Atrium International, stanie 34-kondygnacyjny budynek Upper One projektu śląskiej pracowni medusa group. Inwestor, firma STRABAG Real Estate, zapowiada oddanie obiektu do użytku już w 2026 roku.
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Nowa siedziba CD Projekt według śląskiej pracowni medusa group Na warszawskiej Pradze powstaje nowy kampus firmy CD Projekt. Wyróżniać go będzie drewniana konstrukcja tarasów, zieleń na elewacjach oraz strefa sportowo-rekreacyjna na dachu. Czy zespół nowych budynków autorstwa śląskiej pracowni medusa group ma szansę powtórzyć sukces siedziby wydawnictwa Agora projektu Jemsów?