O tym się mówi: Bijące serce Krystyny

i

Autor: Archiwum Architektury Dokumentacja performatywnej instalacji Bijące serce Krystyny, 19 listopada 2022 roku; fot. serwis prasowy

O tym się mówi: Bijące serce Krystyny

2023-01-27 14:15

W listopadzie ubiegłego roku we wnętrzach wieży szybu Krystyna przy KWK Szombierki architekci z Medusa Group przeprowadzili performance, który pokazywać miał mieszkańcom, że budynek mimo postępującej degradacji wciąż żyje i może zyskać całkowicie nowe wcielenie.

Siedziba studia Medusa Group w Bytomiu mieści się w zaadaptowanym budynku dawnych magazynów przy ul. Józefczaka 35. Główne biuro pracowni ukazuje nie tylko niezwykły potencjał poprzemysłowych zabytków, ale przede wszystkim stanowi wyraz postawy twórczej jej założycieli, silnie związanej ze śląską tożsamością i industrialnym dziedzictwem regionu. Przemo Łukasik mieszka zresztą w tzw. Bolko-Lofcie, czyli przebudowanej na dom dawnej lampowni, Łukasz Zagała adaptacji obiektów poprzemysłowych poświęcił swoją pracę doktorską. Architekci od lat angażują się w liczne projekty, których celem jest zachowanie charakterystycznych dla Śląska pokopalnianych zabudowań i konstrukcji, by wymienić choćby propozycję przekształcenia zabytkowej wieży ciśnień w Bytomiu na serwerownię z 2013 roku.Przemo Łukasik i Łukasz Zagała są też autorami zwycięskiej koncepcji przebudowy wieży szybu Krystyna przy KWK Szombierki na centrum biznesowo-konferencyjne. Zamknięty konkurs na projekt adaptacji w 2009 roku zorganizowała spółka Armada Development, do dziś będąca użytkownikiem wieczystym działki z zabytkową konstrukcją. Mimo początkowych chęci, firma nigdy nie podjęła się realizacji, a brak należytej opieki nad obiektem spowodował, że w coraz większym stopniu ulegał on destrukcji. Dziś spółka deklaruje, że chętnie odsprzeda go miastu, władze nie wydają się jednak zakupem zainteresowane. Aby nagłośnić sprawę i rozpocząć szerszą dyskusję nad przyszłością zabytku architekci z medusa group stworzyli instalację Bijące serce Krystyny. 19 listopada ubiegłego roku, wykorzystując światło i dźwięk, we wnętrzach obiektu przeprowadzili performance, który pokazywać miał mieszkańcom, że budynek mimo postępującej degradacji wciąż żyje i może zyskać całkowicie nowe wcielenie. Z dokumentacją projektu można zapoznać się na stronie www.sos-szybkrystyna.pl. Są tam też wizualizacje ukazujące wieżę pozbawioną ceglanych ścian jako stalowy szkielet zamieniony w wertykalnym ogród.

KUP DOSTĘP