Architektura MuratorKrytykaPierwsza superdzielnica w Wiedniu

Pierwsza superdzielnica w Wiedniu

W Wiedniu trwa pilotaż projektu „Supergrätzl”, czyli tworzenia tzw. superdzielnic, które mają przyczynić się do poprawy jakości życia w mieście. Przestrzeń dla samochodów jest sukcesywnie ograniczana na rzecz miejsca dla pieszych i rowerzystów.

Pierwsza superdzielnica w Wiedniu
Supergratzl © MA18/ Christian Fuerthner

W wiedeńskiej dzielnicy Favoriten, na południe od dworca głównego, od czerwca tego roku realizowany jest pilotaż projektu Supergrätzl. Skupia się on na uspokojeniu ruchu w strefie zamieszkania i podniesieniu jakości przestrzeni publicznej. Projekt poprzedziły szeroko zakrojone konsultacje z mieszkańcami, którzy domagali się m.in. ograniczenia ulicznego hałasu i zwiększenia ilości zieleni. Posługując się specjalną interaktywną mapą ukazującą średnie wartości temperatur w różnych lokalizacjach Favoriten, wybrano kilka z najgorętszych miejsc, które w pierwszej kolejności wymagają zazielenienia. Zdecydowano też, że ruch samochodowy będzie dozwolony wyłącznie dla mieszkańców tej części miasta, pojazdów uprzywilejowanych i dostawczych. Obszar ten jest również gęsto zaludniony, dlatego postanowiono stworzyć więcej otwartych przestrzeni dla mieszkańców.

Pierwsze tzw. superdzielnice zaczęły pojawiać się w Barcelonie około pięciu lat temu. Koncepcja cichych osiedli bez ruchu tranzytowego w krótkim czasie zaczęła zyskiwać popularność w wielu innych miastach, w tym m.in. w Berlinie, gdzie funkcjonują pod nazwą Kiezblocks. Jedną z ich głównych zalet, oprócz zwiększenia bezpieczeństwa ruchu, jest uwolnienie miejsca pod tereny rekreacyjne, ścieżki piesze i rowerowe. Wolna przestrzeń zyskuje zwykle atrakcyjną formę, najczęściej z nowymi meblami miejskimi i zielenią, ale także z nowymi nawierzchniami czy ogródkami przydomowymi.

Pierwsza superdzielnica w Wiedniu
Supergratzl © MA18/ Christian Fuerthner
Pierwsza superdzielnica w Wiedniu
Supergratzl © MA18/ Christian Fuerthner

Urbanistyka feministyczna: czym jest i czym różni się od gender mainstreaming Urbanistyka feministyczna stara się odpowiadać na potrzeby nie tylko kobiet, ale też seniorów, dzieci, osób z ograniczoną sprawnością, osób uchodźczych, mniejszościach seksualnych czy etnicznych, a także tych w kryzysie bezdomności. Inicjatorki Balu architektek tym razem o założeniach urbanistyki feministycznej.
Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin zapowiedziała zmianę tzw. wykładni konserwatorskiej w kwestii modernizacji historycznych rynków i placów. Ma być mniej betonu i kamienia, a więcej zieleni.
Tagi:
Projektowanie z uwzględnieniem potrzeb kobiet, czyli gender mainstreaming po wiedeńsku W Polsce projektowanie z uwzględnieniem potrzeb kobiet zwane m.in. z jęz. angielskiego gender mainstreaming zdaje się, póki co, mrzonką. Czy zatem godne przykłady znajdziemy za granicą? Czy Europa Zachodnia obfituje w układy urbanistyczne mogące stanowić dobry przykład i naoczny dowód, że się da? Publikujemy kolejny felieton inicjatorek Balu architektek.
Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatu Nie od dziś wiadomo, że tereny zieleni odgrywają ważną rolę w łagodzeniu  Władze Wiednia realizują nowy program mający łagodzić skutki letnich upałów i zwiększać ochronę bioróżnorodności. Na zazielenianie fasad miejskich, dachów i dziedzińców budynków mieszkańcy mogą uzyskać dotację do 20 tys. euro.
100-lecie budownictwa komunalnego w Wiedniu W tym roku Wiedeń z wielka pompą obchodzić będzie 100-lecie budownictwa komunalnego. Nic dziwnego. W miejskich lokalach mieszka dziś blisko 500 tys. wiedeńczyków.
Pawilon Wiedeńskiej Secesji w nowym świetle Każdej epoce jej sztuka. Sztuce – wolność, głosi napis nad głównym wejściem do pawilonu Wiedeńskiej Secesji. Ostatnio granice wolności artystycznej zostały tu jeszcze poszerzone. Wszystko za sprawą nowej iluminacji, dającej złudzenia światła dziennego, a opracowanej przez architekta Adolfa Krischanitza wraz z firmą Zumtobel.
Wiedeńskie podróże w czasie. Wystawa i kongres Wystawa In the End: Architecture. Journeys through Time 1959-2019 w Wiedeńskim Centrum Architektury (Az W) jest powrotem do przeszłości, która rozpoczyna się u schyłku lat 50.
Współczesna architektura Azji Wschodniej Współczesna architektura Japonii, Tajwanu i innych krajów Azji Wschodniej zaprezentowana została na ekspozycji w wiedeńskim Muzeum Sztuki Stosowanej