Place Warszawy

Trzyletni projekt badawczy Fundacji Puszka i Fundacji Bęc Zmiana, wspierany przez Urząd m.st. Warszawy, to wszechstronne opracowanie warszawskich placów - ich kondycji, historii i paradoksów, które świadczą o charakterze ich rozwoju.

Place Warszawy
Zarysy badanych placów
Fot.: materiały prasowe fundacji Bęc Zmiana

Od chaotycznej "Patelni", przez stateczny Plac Piłsudskiego, do bijącego latem rekordy popularności Placu Zbawiciela - inicjatywa ma prowadzić do ożywienia warszawskich placów  jako przestrzeni publicznych, oraz włączenia ich do szerszej debaty o mieście. Zaanalizowano ponad 30 przestrzeni - pod kątem ich użytkowania, połączenia z resztą miasta, charakteru architektonicznego, a nawet nietypowych i niezaplanowanych sposobów rozwoju.

Według autorów opracowania, ich główną zasadą jest przypadkowość - dynamiczna natura, która pozwala na incydentalne projektowanie tych miejsc. Odzwierciedlają to wyniki analizy, które przedstawiają obraz wielu bardzo różnorodnych przestrzeni, o rozwijającym się charakterze, które często łączy przede wszystkim nazwa.

Na wyniki badań składa się opis 30 placów, 395 zdjęć oraz analizy 11 obszarów badawczych.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie projektu.

Wspólny dziedziniec: nowy projekt Pawła Grobelnego w przestrzeni Poznania W Poznaniu ukończona została właśnie nowa przestrzeń autorstwa Pawła Grobelnego. Dla firmy  OKRE Development projektant stworzył minimalistyczny ogród o geometrycznym układzie ścieżek i klombów, które uzupełnił o autorskie meble miejskie.
Garaż na placu: rewitalizacja placu Wolności w Kutnie W ramach rewitalizacji historycznego placu Wolności w samym centrum Kutna zbudowano kubaturowy parking na 132 samochody. Takie było życzenie mieszkańców – argumentują władze miasta.
Miasta dla ludzi – najnowsze trendy w projektowaniu przestrzeni miejskich Choć zmiany, jakim podlegają w ostatnich latach miasta europejskie mogą sprawiać wrażenie ograniczeń, wszystkie one mają jeden wspólny cel – poprawę jakości przestrzeni, a przez to podniesienie komfortu naszego życia – o trendach w projektowaniu przestrzeni miejskiej mówią eksperci z Gehl Architects, Urban Land Institute i Colliers International.
Miasta i metropolie. Trwa nabór na podyplomowe studia miejskie Do 28 września trwa dodatkowy nabór na studia podyplomowe „Miasta i metropolie” organizowane przez Instytut Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie. Ich celem jest zrozumienie i poprawa jakości życia w mieście.
Miasto na plus. Polskie "miasto szczęśliwe" Kim są ludzie, którzy stoją za działaniami na rzecz poprawy miejskiej przestrzeni w Polsce? Dziś w Krakowie dyskusja wokół premiery książki.
NARRACJE 2017 NARRACJE to odbywający się od 2009 roku gdański festiwal, którego kuratorzy eksplorują miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje pozwalają na nowo odkryć różne miejsca w tym mieście. Na propozycje projektów do realizacji w ramach wydarzenia organizatorzy czekają do 15 września.