Architektura MuratorKrytykaPritzker 2023: typuje Bal Architektek

Pritzker 2023: typuje Bal Architektek

Sezon na narty i łyżwy, ferie i zimowiska to w świecie architektury czas ogłaszania wyników Pritzkera. Już wkrótce dowiemy się, kto w 2023 roku otrzymał „architektonicznego Nobla”. Czy jury nas zaskoczy? Bal Architektek przedstawia swoje typy.

Pritzker 2023: typuje Bal Architektek
Fot. MTA, Laura Stamer, Frank Hanswijk, Pietro Bardi, NAC
Fot. MTA, Laura Stamer, Frank Hanswijk, Pietro Bardi, NAC

Denise Scott Brown
Scott Brown powinna tę nagrodę dostać już w 1991 roku. To wtedy otrzymał ją Robert Venturi za prace, które powstały w ich wspólnym biurze. W 2013 roku studentki z Harvard Graduate School of Design złożyły oficjalną petycję o uznanie zasług Scott Brown na równi z jej mężem i partnerem. Niestety, kapituła konkursu odrzuciła wniosek. Każda kolejna edycja to szansa, żeby się zrehabilitować i przyznać Denise jej własny medal.

Lina Bo Bardi, Minnette de Silva i Halina Skibniewska
Regułą jest, że nagrodę Pritzkera otrzymują osoby żyjące. Wydaje się nam jednak, że w tym przypadku jury powinno zrobić wyjątek i skorygować przeoczenia z zeszłych lat. Apelujemy, żeby pośmiertnie nagrodzić Bo Bardi, de Silvę i Skibniewską – architektki z ogromnym dorobkiem, które nie zostały zauważone ze względu na patriarchalne relacje ówczesnego świata.

Marina Tabassum
To mocna kandydatka do tegorocznego Pritzkera! Spełnia wiele wymagań: ma odpowiednie doświadczenie, zaprojektowała wiele budynków o różnorodnej funkcji i skali, ale co najważniejsze, działa społecznie oraz lokalnie. Skupia się na rodzinnym Bangladeszu, gdzie m.in. projektowała tymczasowe schronienia dla wysiedlonej społeczności Rohingya oraz modelowe domy dla osób mieszkających na terenach zagrożonych powodzią. Prototyp tego ostatniego sama sfinansowała.

Tatiana Bilbao
Jesteśmy pewne, że prędzej czy później Tatiana Bilbao otrzyma Pritzkera. Pochodząca z Meksyku architekta od prawie 20 lat konsekwentnie rozwija własne biuro, projektując wielkokubaturowe obiekty użyteczności publicznej czy przestrzenie publiczne, a równolegle wspiera rząd Meksyku w walce z kryzysem mieszkaniowym swoimi projektami tanich domów socjalnych.

Czy w tym roku medal dostanie kobieta? Czy to 2023 będzie rokiem, gdy zauważony zostanie wreszcie ktoś z Europy Wschodniej? Kiedy laury dla Dekleva Gregorič Architects ze Słowenii albo wspólnej pracy architektów i architektek z Ukrainy? Czy kapituła nadal szuka starchitektów swoich czasów, czy zwróci się ku antygwiazdorskiej kolektywności? A może wróci do klasyki, nagradzając Stevena Holla albo Santiago Calatravę?

Złoty Lew dla Liny Bo Bardi Lina Bo Bardi, włoska architektka, scenografka i krytyk została laureatką specjalnego Złotego Lwa 17. edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Wystawa zostanie otwarta dla publiczności 22 maja 2021 roku.
Denise Scott Brown – utracona niewinność Po ponad 40 latach na polski została przetłumaczona książka, która w latach 70. dokonała przełomu w architekturze. Współautorka Uczyć się od Las Vegas – Denise scott Brown – na łamach „A-m” podsumowuje prawie 60-letnią karierę i wspomina, jak powstała książka.
Tagi:
Dlaczego nie używamy już słowa „slumsy”. Depesza Balu architektek z Kenii „Słowo, którego już nie używamy niesie za sobą skojarzenia nie tylko skrajnej biedy, lecz także braku podmiotowości i całkowitego uzależnienia od działań charytatywnych zachodniego świata”. Założycielki Balu architektek tym razem relacjonują działalność kenijskiego kolektywu Wajukuu Arts.
Święto kobiet branży nieruchomości: relacja z konferencji Top Woman Experience – Kobieta Przyszłości Za nami konferencja Top Woman Experience – Kobieta Przyszłości. W czasie wydarzenia premierę miała książka „Jak zostać Top Woman”, w której znajdziemy wywiady m.in. z architektkami Agnieszką Kalinowską-Sołtys, Dorotą Jarodzką-Śródką i Ewą P. Porębską.
Lina Ghotmeh zaprasza do stołu Nowy pawilon Serpentine zaprojektuje Lina Ghotmeh, francuska architektka libańskiego pochodzenia. Założycielki Balu architektek tym razem o inicjatywie londyńskiej galerii, która w ogrodach Kensington od ponad 20 lat realizuje co roku inną tymczasową instalację.
Belinda Tato w Katowicach! Do Katowic przyjeżdża ceniona architektka Belinda Tato, propagatorka miejskiego projektowania społecznego z madryckiego biura Ecosistema Urbano. Tato spotka się między innymi ze studentami i mieszkańcami regionu.
Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.
Własny pokój: historia kobiet w duńskiej architekturze W 1929 roku Virginia Woolf napisała esej „Własny pokój”. W tekście zwraca uwagę na potrzebę niezależności finansowej oraz prywatnej przestrzeni, które wspólnie pozwolą kobietom tworzyć. Czy sto lat później kobiecie-matce nie przyznaje się własnego pokoju w ostatniej kolejności? Podpowiadamy od razu, że kuchnia czy pralnia to nie jest prywatne pomieszczenie do samorozwoju.