Architektura MuratorKrytykaPrzyszłość do zbudowania. Futurologia i architektura w PRL

Przyszłość do zbudowania. Futurologia i architektura w PRL

Niezwykłość i rozmach zaprezentowanych pomysłów mogą do dzisiaj inspirować twórczych architektów. Książka ma bardzo czytelny układ – poza znakomitym wstępem i teoretycznym wprowadzeniem, autorka pokazuje najważniejsze powojenne polskie eksperymenty na tle ówczesnych światowych trendów – recenzja Piotra Marciniaka.

Przyszłość do zbudowania. Futurologia i architektura w PRL
Emilia Kiecko, Przyszłość do zbudowania. Futurologia i architektura w PRL, Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana 2018

Przyszłość do zabudowania. Futurologia i architektura w PRL to książka niezwykła – błyskotliwe i świetnie udokumentowane studium architektonicznego wizjonerstwa lat 60. i 70. Dużą część swojej pracy Emilia Kiecko poświęciła megastrukturom – gigantycznym, futurologicznym pomysłom przestrzennym fascynującym całe pokolenie architektów i urbanistów.

A było takich koncepcji w PRL-u, jak się okazuje, bardzo wiele. Od dokonań Włodzimierza Gruszczyńskiego i jego katedry, poprzez twórczość Jana Głuszaka, Oskara Hansena i jego Linearny System Ciągły, prace Ryszarda Semki i Jacka Popka, pomysły „koncentracji liniowej”, projekty Wiesława Noaka i Zbigniewa Gądka, aż do linearnych megastruktur i Miasta funkcjonalnego dla 400 000 mieszkańców. Całość rozważań kończy opis założeń prefabrykowanego Domku przyszłości Zbigniewa Bacia i Wojciecha Jarząbka, konkursów na Osiedla przyszłości i idei totalnej urbanizacji świata Terra X. Niezwykłość i rozmach zaprezentowanych pomysłów mogą do dzisiaj inspirować twórczych architektów. Książka ma bardzo czytelny układ – poza znakomitym wstępem i teoretycznym wprowadzeniem, autorka pokazuje najważniejsze powojenne polskie eksperymenty na tle ówczesnych światowych trendów. Ten tom to fascynujące studium i intrygująca opowieść o projektowaniu marzeń i architektonicznych wizjach. Pozycja obowiązkowa dla każdego historyka architektury i architekta.

MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.
Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.
Archiprzewodnik po Polsce: Konieczny i Malkowski tym razem oprowadzają po polskiej architekturze współczesnej „Archiprzewodnik po Polsce” prezentuje nie tylko nowe polskie ikony, nagradzane w najważniejszych konkursach, ale też subiektywny wybór realizacji, które – zdaniem autorów – wyróżniają się innowacyjnym myśleniem o architekturze. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski tym razem zabierają nas w podróż po polskich miastach i miasteczkach, wskazując zarówno przełomowe gmachy publiczne, jak i domy jednorodzinne czy obiekty małej architektury.