Architektura MuratorKrytykaRobert McCarter, Juhani Pallasmaa, Understanding Architecture

Robert McCarter, Juhani Pallasmaa, Understanding Architecture

Ta książka nie jest wprowadzeniem dla amatorów, jak patrzeć na architekturę. Nie jest też jakąś propedeutyką dla studentów pierwszego roku, choć studentom architektury należałoby ją rekomendować. Błyskotliwe analizy 72 różnych, frapujących obiektów, stanowią wartość samą w sobie. Ich suma tworzy poważny materiał do refleksji nad naszym sposobem odczuwania architektury – recenzja Janusza Sepioła.

Robert McCarter, Juhani Pallasmaa, Understanding Architecture
Robert McCarter, Juhani Pallasmaa, Understanding Architecture, Phaidon 2012

Understanding Architecture – Zrozumieć architekturę – pod tym dość banalnym tytułem kryje się niebanalna książka. Autorzy: historyk oraz słynny teoretyk architektury, analizują dwanaście pojęć, przy pomocy których próbujemy mówić o architekturze i o naszym doświadczeniu jej przeżywania. Przestrzeń, czas, materia, siła ciążenia, światło, cisza, mieszkanie, wnętrze, rytuał, pamięć, krajobraz i plac – to wybrane kategorie, z których każda analizowana jest kolejno na sześciu wybranych przykładach dzieł pochodzących z różnych epok i kultur.

Każdemu obiektowi poświęcony jest miniesej, ilustrowany zaznaczoną na rzucie budynku drogą jego zwiedzania i starannie dobranymi zdjęciami. Szczególną wartość mają szersze teksty otwierające poszczególne rozdziały. W nich – ponad architektonicznym żargonem – próbuje się wyjaśnić sens przywołanych wyżej pojęć. Ta książka nie jest wprowadzeniem dla amatorów, jak patrzeć na architekturę. Nie jest też jakąś propedeutyką dla studentów pierwszego roku, choć studentom architektury należałoby ją rekomendować. Błyskotliwe analizy 72 różnych, słynnych albo mniej znanych, ale frapujących obiektów, stanowią wartość samą w sobie. Ich suma tworzy poważny materiał do refleksji nad naszym sposobem odczuwania architektury, metodami i językiem jej analizy, adresowany do specjalistów próbujących wykonywać swój zawód możliwie najbardziej świadomie.

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.