Architektura MuratorKrytykaRobert McCarter, Juhani Pallasmaa, Understanding Architecture

Robert McCarter, Juhani Pallasmaa, Understanding Architecture

Ta książka nie jest wprowadzeniem dla amatorów, jak patrzeć na architekturę. Nie jest też jakąś propedeutyką dla studentów pierwszego roku, choć studentom architektury należałoby ją rekomendować. Błyskotliwe analizy 72 różnych, frapujących obiektów, stanowią wartość samą w sobie. Ich suma tworzy poważny materiał do refleksji nad naszym sposobem odczuwania architektury – recenzja Janusza Sepioła.

Robert McCarter, Juhani Pallasmaa, Understanding Architecture
Robert McCarter, Juhani Pallasmaa, Understanding Architecture, Phaidon 2012

Understanding Architecture – Zrozumieć architekturę – pod tym dość banalnym tytułem kryje się niebanalna książka. Autorzy: historyk oraz słynny teoretyk architektury, analizują dwanaście pojęć, przy pomocy których próbujemy mówić o architekturze i o naszym doświadczeniu jej przeżywania. Przestrzeń, czas, materia, siła ciążenia, światło, cisza, mieszkanie, wnętrze, rytuał, pamięć, krajobraz i plac – to wybrane kategorie, z których każda analizowana jest kolejno na sześciu wybranych przykładach dzieł pochodzących z różnych epok i kultur.

Każdemu obiektowi poświęcony jest miniesej, ilustrowany zaznaczoną na rzucie budynku drogą jego zwiedzania i starannie dobranymi zdjęciami. Szczególną wartość mają szersze teksty otwierające poszczególne rozdziały. W nich – ponad architektonicznym żargonem – próbuje się wyjaśnić sens przywołanych wyżej pojęć. Ta książka nie jest wprowadzeniem dla amatorów, jak patrzeć na architekturę. Nie jest też jakąś propedeutyką dla studentów pierwszego roku, choć studentom architektury należałoby ją rekomendować. Błyskotliwe analizy 72 różnych, słynnych albo mniej znanych, ale frapujących obiektów, stanowią wartość samą w sobie. Ich suma tworzy poważny materiał do refleksji nad naszym sposobem odczuwania architektury, metodami i językiem jej analizy, adresowany do specjalistów próbujących wykonywać swój zawód możliwie najbardziej świadomie.

„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.
Archiprzewodnik po Polsce: Konieczny i Malkowski tym razem oprowadzają po polskiej architekturze współczesnej „Archiprzewodnik po Polsce” prezentuje nie tylko nowe polskie ikony, nagradzane w najważniejszych konkursach, ale też subiektywny wybór realizacji, które – zdaniem autorów – wyróżniają się innowacyjnym myśleniem o architekturze. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski tym razem zabierają nas w podróż po polskich miastach i miasteczkach, wskazując zarówno przełomowe gmachy publiczne, jak i domy jednorodzinne czy obiekty małej architektury.
ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki „ArchiKod” Czesława Bieleckiego oraz spotkanie z autorem. „Architektura-murator” jest patronem medialnym publikacji.
Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR „Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.
Historia architektoniczno-kryminalna o termach w Vals Petera Zumthora „Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna” to komiks noir opowiadający m.in. o jednym z arcydzieł Petera Zumthora: zespole term w Vals w szwajcarskiej Gryzonii. Dzięki Centrum Architektury ceniony komiks Lucasa Harariego dostępny jest teraz po polsku.
Wszystko składane. Rower, aparat i przedmieścia: premiera książki i dyskusja z autorem Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na premierę książki „Wszystko składane”, będącej zapisem kilkunastu wypraw fotografa Macieja Rawluka na przedmieścia Warszawy. W dyskusji z udziałem autora udział wezmą: Olga Drenda, Jakub Gondorowicz, Adam Mazur i Robert Zydel.