Architektura MuratorKrytykaSergio Los, Carlo Scarpa. An Architectural Guide

Sergio Los, Carlo Scarpa. An Architectural Guide

Ostatnio ukazało się kilkanaście wielkich albumów i monografii poświęconych Carlo Scarpie, ale dla miłośnika jego dzieł bezcenna jest niewielka książeczka dawnego asystenta mistrza z Wenecji. Stanowi ona kompletny katalog realizacji Scarpy wraz z dokładnymi adresami i zwięzłą charakterystyką faz jego twórczości – recenzja Janusza Sepioła.

Sergio Los, Carlo Scarpa. An Architectural Guide
Sergio Los, Carlo Scarpa. An architectural guide, Arsenale Editrice 1995 (reprint 2007)

Lata mijają, a dzieło Carlo Scarpy rośnie. Jak podczas oddalania się od gór, gdy potężnieją na horyzoncie. Nikt nie ma wątpliwości, że do listy „tytanów” architektury XX wieku trzeba dopisać jego nazwisko. Ostatnio ukazało się kilkanaście wielkich albumów i monografii poświęconych mistrzowi z Wenecji, chyba najwspanialszą wydał Phaidon. Ale dla miłośnika twórczości Scarpy bezcenna jest niewielka książeczka dawnego asystenta i niestrudzonego propagatora twórczości Mistrza – Sergio Losa. Stanowi ona kompletny katalog zrealizowanych dzieł Scarpy (począwszy od wczesnych nagrobków na weneckich cmentarzach), wraz z dokładnymi adresami i zwięzłą charakterystyką faz jego twórczości.

Nieomal cały dorobek architekta zobaczymy w regionach Veneto i Friuli-Venezia Giulia, czyli w takich miastach jak Wenecja, Vicenza, Werona, Triest czy Udine. A to oznacza, że podróż jego śladami można połączyć z pielgrzymowaniem do dzieł Palladia, którego wille rozsiane są pomiędzy Weroną a Wenecją. Co znamienne, bodaj jedynym współczesnym architektem, o którym książki można nabyć w nowo otwartym Muzeum Palladia w Vicenzy, jest właśnie Carlo Scarpa. Włosi już postawili go w swojej mitologii w rzędzie z Bramantem czy Borrominim. A jeśli taką podróż studialną połączyć ze spacerem po górujących nad Weroną stokach Valpolicella i w drodze do Wenecji przystanąć w Conegliano – stolicy prosecco, to czy można sobie wyobrazić piękniejsze wakacje?

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.