Architektura MuratorKrytykaSergio Los, Carlo Scarpa. An Architectural Guide

Sergio Los, Carlo Scarpa. An Architectural Guide

Ostatnio ukazało się kilkanaście wielkich albumów i monografii poświęconych Carlo Scarpie, ale dla miłośnika jego dzieł bezcenna jest niewielka książeczka dawnego asystenta mistrza z Wenecji. Stanowi ona kompletny katalog realizacji Scarpy wraz z dokładnymi adresami i zwięzłą charakterystyką faz jego twórczości – recenzja Janusza Sepioła.

Sergio Los, Carlo Scarpa. An Architectural Guide
Sergio Los, Carlo Scarpa. An architectural guide, Arsenale Editrice 1995 (reprint 2007)

Lata mijają, a dzieło Carlo Scarpy rośnie. Jak podczas oddalania się od gór, gdy potężnieją na horyzoncie. Nikt nie ma wątpliwości, że do listy „tytanów” architektury XX wieku trzeba dopisać jego nazwisko. Ostatnio ukazało się kilkanaście wielkich albumów i monografii poświęconych mistrzowi z Wenecji, chyba najwspanialszą wydał Phaidon. Ale dla miłośnika twórczości Scarpy bezcenna jest niewielka książeczka dawnego asystenta i niestrudzonego propagatora twórczości Mistrza – Sergio Losa. Stanowi ona kompletny katalog zrealizowanych dzieł Scarpy (począwszy od wczesnych nagrobków na weneckich cmentarzach), wraz z dokładnymi adresami i zwięzłą charakterystyką faz jego twórczości.

Nieomal cały dorobek architekta zobaczymy w regionach Veneto i Friuli-Venezia Giulia, czyli w takich miastach jak Wenecja, Vicenza, Werona, Triest czy Udine. A to oznacza, że podróż jego śladami można połączyć z pielgrzymowaniem do dzieł Palladia, którego wille rozsiane są pomiędzy Weroną a Wenecją. Co znamienne, bodaj jedynym współczesnym architektem, o którym książki można nabyć w nowo otwartym Muzeum Palladia w Vicenzy, jest właśnie Carlo Scarpa. Włosi już postawili go w swojej mitologii w rzędzie z Bramantem czy Borrominim. A jeśli taką podróż studialną połączyć ze spacerem po górujących nad Weroną stokach Valpolicella i w drodze do Wenecji przystanąć w Conegliano – stolicy prosecco, to czy można sobie wyobrazić piękniejsze wakacje?

„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.
Archiprzewodnik po Polsce: Konieczny i Malkowski tym razem oprowadzają po polskiej architekturze współczesnej „Archiprzewodnik po Polsce” prezentuje nie tylko nowe polskie ikony, nagradzane w najważniejszych konkursach, ale też subiektywny wybór realizacji, które – zdaniem autorów – wyróżniają się innowacyjnym myśleniem o architekturze. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski tym razem zabierają nas w podróż po polskich miastach i miasteczkach, wskazując zarówno przełomowe gmachy publiczne, jak i domy jednorodzinne czy obiekty małej architektury.
ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki „ArchiKod” Czesława Bieleckiego oraz spotkanie z autorem. „Architektura-murator” jest patronem medialnym publikacji.
Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR „Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.
Historia architektoniczno-kryminalna o termach w Vals Petera Zumthora „Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna” to komiks noir opowiadający m.in. o jednym z arcydzieł Petera Zumthora: zespole term w Vals w szwajcarskiej Gryzonii. Dzięki Centrum Architektury ceniony komiks Lucasa Harariego dostępny jest teraz po polsku.
Wszystko składane. Rower, aparat i przedmieścia: premiera książki i dyskusja z autorem Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na premierę książki „Wszystko składane”, będącej zapisem kilkunastu wypraw fotografa Macieja Rawluka na przedmieścia Warszawy. W dyskusji z udziałem autora udział wezmą: Olga Drenda, Jakub Gondorowicz, Adam Mazur i Robert Zydel.