Architektura MuratorKrytykaStanisława Sandecka Nowicka: Grand Dame światowej architektury

Stanisława Sandecka Nowicka: Grand Dame światowej architektury

Stanisława Sandecka Nowicka tworzyła m.in. okładki do książek, ilustracje i plakaty, była współautorką Domu Turysty w Augustowie i słynnego Paraboleum w Raleigh, pracowała w Biurze Odbudowy Stolicy i u Le Corbusiera, a w 1963 roku jako pierwsza kobieta na architektonicznej uczelni w USA uzyskała tytuł profesora. Inicjatorki Balu architektek tym razem przypominają postać Stanisławy Sandeckiej Nowickiej.

Stanisława Sandecka Nowicka: Grand Dame światowej architektury
Stanisława Sandecka-Nowicka, fot. Peter Nowicki

Dlaczego od tylu lat wmawiamy sobie, że o kobietach w architekturze mówi się mało, bo nie projektują one ważnych obiektów albo nie zbierają ważnych nagród? Ile lat jeszcze będziemy się okłamywać, że za nieobecnością kobiet na kartach historii architektury stoi sama kobieta – skromna, niechętna do zajmowania ważnych stanowisk, kreślarka na etacie wielkich, męskich gwiazd? Kiedy wreszcie powiemy sobie wprost, że systemowo i konsekwentnie historia pamięta tylko mężów, zapominając zupełnie o żonach w sławnych duetach, małżeństwach w partnerskiej pracy. Dlaczego nazwisko Venturi jest bardziej popularne od Scott-Brown? Czemu większość z nas wie o Oskarze, Zofię kojarząc głównie z rozmazanego zdjęcia okładki książki „Zaczyn”? I czemu doskonale znamy tragiczną historię Macieja Nowickiego, który u początków błyskotliwej kariery w USA rozbił się samolotem i nie zaprojektował Chandigarh, nie wiedząc, że jego zawodowa i życiowa partnerka została pierwszą kobietą z tytułem profesorskim z dziedziny architektury w USA?

Stanisława i Maciej biuro prowadzili wspólnie i wszystkie swoje projekty podpisywali oboje. Niezwykle zdolna architektka pracowała w Biurze Odbudowy Stolicy, tworząc plany odbudowy Warszawy. Zdobyła stypendium rządu francuskiego Diplome d’Honneur i dostała się na praktyki w Paryżu do studia Le Corbusiera. Niecałą dekadę później, wraz z mężem, wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Zaprojektowała z nim tam m.in. Dorton Arenę w Raleigh zwaną Paraboleum. Po wypadku lotniczym Macieja, została sama z dwójką dzieci. Czy sobie poradziła? Zaczęła wykładać architekturę na Uniwersytecie Pensylwanii. Na uczelni nazywano ją Grand Dame. W 1963 roku jako pierwsza kobieta na architektonicznej uczelni w USA uzyskała tytuł profesora. W 1987 roku została uhonorowana Medalem AIA (American Institute of Architects), a w roku 2016 roku otrzymała medal Gloria Artis dla osób szczególnie zasłużonych polskiej kulturze. I jak myślicie, poradziła sobie?

Praca domowa od Balu architektek:
1) Zapamiętajcie nazwisko Stanisławy (Sasi) Sandeckiej Nowickiej
2) START MAKING FEMALE ARCHITECTS FAMOUS!

Tagi:
Dlaczego nie używamy już słowa „slumsy”. Depesza Balu architektek z Kenii „Słowo, którego już nie używamy niesie za sobą skojarzenia nie tylko skrajnej biedy, lecz także braku podmiotowości i całkowitego uzależnienia od działań charytatywnych zachodniego świata”. Założycielki Balu architektek tym razem relacjonują działalność kenijskiego kolektywu Wajukuu Arts.
Święto kobiet branży nieruchomości: relacja z konferencji Top Woman Experience – Kobieta Przyszłości Za nami konferencja Top Woman Experience – Kobieta Przyszłości. W czasie wydarzenia premierę miała książka „Jak zostać Top Woman”, w której znajdziemy wywiady m.in. z architektkami Agnieszką Kalinowską-Sołtys, Dorotą Jarodzką-Śródką i Ewą P. Porębską.
Pritzker 2023: typuje Bal Architektek Sezon na narty i łyżwy, ferie i zimowiska to w świecie architektury czas ogłaszania wyników Pritzkera. Już wkrótce dowiemy się, kto w 2023 roku otrzymał „architektonicznego Nobla”. Czy jury nas zaskoczy? Bal Architektek przedstawia swoje typy.
Lina Ghotmeh zaprasza do stołu Nowy pawilon Serpentine zaprojektuje Lina Ghotmeh, francuska architektka libańskiego pochodzenia. Założycielki Balu architektek tym razem o inicjatywie londyńskiej galerii, która w ogrodach Kensington od ponad 20 lat realizuje co roku inną tymczasową instalację.
Belinda Tato w Katowicach! Do Katowic przyjeżdża ceniona architektka Belinda Tato, propagatorka miejskiego projektowania społecznego z madryckiego biura Ecosistema Urbano. Tato spotka się między innymi ze studentami i mieszkańcami regionu.
Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.