Architektura MuratorKrytykaStanisława Sandecka Nowicka: Grand Dame światowej architektury

Stanisława Sandecka Nowicka: Grand Dame światowej architektury

Stanisława Sandecka Nowicka tworzyła m.in. okładki do książek, ilustracje i plakaty, była współautorką Domu Turysty w Augustowie i słynnego Paraboleum w Raleigh, pracowała w Biurze Odbudowy Stolicy i u Le Corbusiera, a w 1963 roku jako pierwsza kobieta na architektonicznej uczelni w USA uzyskała tytuł profesora. Inicjatorki Balu architektek tym razem przypominają postać Stanisławy Sandeckiej Nowickiej.

Stanisława Sandecka Nowicka: Grand Dame światowej architektury
Stanisława Sandecka-Nowicka, fot. Peter Nowicki

Dlaczego od tylu lat wmawiamy sobie, że o kobietach w architekturze mówi się mało, bo nie projektują one ważnych obiektów albo nie zbierają ważnych nagród? Ile lat jeszcze będziemy się okłamywać, że za nieobecnością kobiet na kartach historii architektury stoi sama kobieta – skromna, niechętna do zajmowania ważnych stanowisk, kreślarka na etacie wielkich, męskich gwiazd? Kiedy wreszcie powiemy sobie wprost, że systemowo i konsekwentnie historia pamięta tylko mężów, zapominając zupełnie o żonach w sławnych duetach, małżeństwach w partnerskiej pracy. Dlaczego nazwisko Venturi jest bardziej popularne od Scott-Brown? Czemu większość z nas wie o Oskarze, Zofię kojarząc głównie z rozmazanego zdjęcia okładki książki „Zaczyn”? I czemu doskonale znamy tragiczną historię Macieja Nowickiego, który u początków błyskotliwej kariery w USA rozbił się samolotem i nie zaprojektował Chandigarh, nie wiedząc, że jego zawodowa i życiowa partnerka została pierwszą kobietą z tytułem profesorskim z dziedziny architektury w USA?

Stanisława i Maciej biuro prowadzili wspólnie i wszystkie swoje projekty podpisywali oboje. Niezwykle zdolna architektka pracowała w Biurze Odbudowy Stolicy, tworząc plany odbudowy Warszawy. Zdobyła stypendium rządu francuskiego Diplome d’Honneur i dostała się na praktyki w Paryżu do studia Le Corbusiera. Niecałą dekadę później, wraz z mężem, wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Zaprojektowała z nim tam m.in. Dorton Arenę w Raleigh zwaną Paraboleum. Po wypadku lotniczym Macieja, została sama z dwójką dzieci. Czy sobie poradziła? Zaczęła wykładać architekturę na Uniwersytecie Pensylwanii. Na uczelni nazywano ją Grand Dame. W 1963 roku jako pierwsza kobieta na architektonicznej uczelni w USA uzyskała tytuł profesora. W 1987 roku została uhonorowana Medalem AIA (American Institute of Architects), a w roku 2016 roku otrzymała medal Gloria Artis dla osób szczególnie zasłużonych polskiej kulturze. I jak myślicie, poradziła sobie?

Praca domowa od Balu architektek:
1) Zapamiętajcie nazwisko Stanisławy (Sasi) Sandeckiej Nowickiej
2) START MAKING FEMALE ARCHITECTS FAMOUS!

Tagi:
Belinda Tato w Katowicach! Do Katowic przyjeżdża ceniona architektka Belinda Tato, propagatorka miejskiego projektowania społecznego z madryckiego biura Ecosistema Urbano. Tato spotka się między innymi ze studentami i mieszkańcami regionu.
Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.
Własny pokój: historia kobiet w duńskiej architekturze W 1929 roku Virginia Woolf napisała esej „Własny pokój”. W tekście zwraca uwagę na potrzebę niezależności finansowej oraz prywatnej przestrzeni, które wspólnie pozwolą kobietom tworzyć. Czy sto lat później kobiecie-matce nie przyznaje się własnego pokoju w ostatniej kolejności? Podpowiadamy od razu, że kuchnia czy pralnia to nie jest prywatne pomieszczenie do samorozwoju.
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.
Cztery lekcje od Aliny Scholz dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie w wakacje można usmażyć jajko na betonowym rynku Dyskusja nad opacznie rozumianą modernizacją rynków i placów trwa kolejny sezon. Inicjatorki Balu architektek tym razem przygotowały krótki poradnik dla decydentów: „Cztery lekcje od Aliny Scholz, wybitnej, polskiej architektki krajobrazu, dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie można w wakacje usmażyć jajko na betonowym rynku”.
Agnieszka Kalinowska-Sołtys na czele Stowarzyszenia Architektów Polskich Architektka Agnieszka Kalinowska-Sołtys została prezes zarządu głównego SARP! Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w 88-letniej historii stowarzyszenia.