Szkice kredą: wprowadzenie do architektury według Ryszarda Nakoniecznego
Prezentujemy wybór rysunków Ryszarda Nakoniecznego z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Efemeryczne prace powstały kredą na tablicy w ramach kursu przygotowującego do egzaminów wstępnych na architekturę.
Jeden z rysunków Ryszarda Nakoniecznego; fot. dzięki uprzejmości autora
Ryszard Nakonieczny to architekt i publicysta, a zarazem nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zajmuje się historią architektury współczesnej, ale interesują go także inne epoki i style. Od 25 lat prowadzi kurs przygotowawczy do egzaminu wstępnego na architekturę. W ramach tych zajęć przy użyciu kredy i tablicy powstają niezwykłe szkice, ukazujące przyszłym studentom podstawowe porządki architektoniczne i układy przestrzenne. Rysowanie kredą po tablicy było kiedyś bardziej powszechne. Dziś już tego nie ma. Rzadziej używa się kredy. Zastąpiły nas rzutniki multimedialne, laptopy, tablety itp. Na kursie przygotowawczym kreda jest jednak u mnie stale obecna – mówi Nakonieczny. Prezentujemy wybór tych ulotnych rysunków, jakie powstały na przestrzeni ostatnich dwóch lat.
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Interesują nas i fascynują lekkie konstrukcje. Lekkość niekoniecznie oznacza dosłowną wagę konstrukcji, ale także ślad środowiskowy, jaki pozostawia ona na planecie. Achim Menges, profesor uniwersytetu w Stuttgarcie i „architekt eksperymentujący”, opowiada Agnieszce Radziszewskiej o swoich poszukiwaniach technologii dla architektury przyszłości.
Muzeum Architektury zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga, architekta, pedagoga i animatora życia artystycznego we Wrocławiu. Ekspozycja „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa” obejmuje projekty i dzieła sztuki użytkowej z okresu, gdy architekt kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego.
W obliczu wojny w Ukrainie polscy architekci, tak jak całe społeczeństwo, zareagowali błyskawicznie, oferując uchodźcom pomoc i wsparcie na różnych polach, od zaangażowania w budowę tymczasowych schronień, przez aranżację przestrzeni dla dzieci, po zatrudnienie w biurach.
Katowicki oddział SARP i firma REHAU zapraszają na kolejny wykład z cyklu Mistrzowie Architektury. Tym razem do Katowic przyjedzie architekt Carl Bäckstrand ze szwedzkiego biura White Arkitekter.