Architektura MuratorKrytykaTurystyka – plany na przyszłość

Turystyka – plany na przyszłość

Publikujemy najciekawsze projekty obiektów służących turystyce, które mają szansę powstać w najbliższym czasie. Większość ma zostać sfinansowana z nowych środków unijnych na lata 2014-2020.

Architektura turystycznych szlaków
Aby uniknąć bezpośrednich nawiązań do tradycyjnej zabudowy podhala, architekci zaproponowali zgeometryzowane bryły. Według koncepcji powstać miało ok. 15 pawilonów w różnych lokalizacjach.

Wieża widokowa na Świerczewie w Poznaniu

O budowie wieży w sąsiedztwie glinianek Glabisia i Rozlanego w południowej części miasta zdecydowali mieszkańcy, wybierając projekt w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Zarząd Zieleni Miejskiej rozpisał następnie przetarg na opracowanie koncepcji obiektu, który wygrała pracownia Toya Design. 22-metrowa konstrukcja na planie trójkąta ma zostać zrealizowana jeszcze w tym roku. Ze szczytu będzie roztaczać się widok na okoliczne osiedla oraz centrum Poznania.

Architektura turystycznych szlaków
Nowa Poznańska wieża widokowa będzie mieć stalową konstrukcję, a obudowę z kompozytu imitującego drewno.

Pawilony w Tatrzańskim Parku Narodowym

Projekt nowych pawilonów wejściowych na teren parku wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez jego władze w 2015 roku. Główną nagrodę zdobyło biuro 2pm, proponując obiekty inspirowane konstrukcją tradycyjnej koliby. Nie udało nam się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi odnośnie dalszych losów projektu. Złożyliśmy wnioski o pozwolenia w różnym trybie do odpowiednich urzędów, ale nie wiadomo jakie będą decyzje w tej sprawie – informuje Tatrzański Park Narodowy.

Obrotowa kładka w Gdańsku

Konkurs na projekt pieszego mostu przez Motławę został zorganizowany w 2016 roku w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego między Gminą Miasta Gdańska a konsorcjum Multibud W. Ciurzyński i Immobel Poland, powołanego w celu zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów. 50-metrowa przeprawa według nagrodzonej koncepcji Studia Bednarski ma powstać do 2019 roku, łącząc Wyspę z Długim Pobrzeżem.

Architektura turystycznych szlaków
Mechanizm rotacji zostanie umieszczony na sztucznej wyspie pośrodku kanału. pełne otwarcie ma zająć ok. dwóch minut.

Podnoszona kładka na Ołowiankę w Gdańsku

Jeszcze przed wakacjami ma zostać oddana kładka na wysokości Filharmonii Bałtyckiej. Zorganizowany przez miasto konkurs w 2012 roku wygrało biuro Ponting ze Słowenii. Przeprawa będzie otwierana co pół godziny i zawiśnie 2,5 metra nad lustrem wody.

Architektura turystycznych szlaków
Nowy most pieszy będzie podnoszony za pomocą siłownikó hydraulicznych. Całkowita długość przeprawy wyniesie 70 metrów.

Stacja narciarska przy górnej stacji gondoli w Szczyrku

Projekt budynku opracowany przez biuro Major Architekci zwyciężył w międzynarodowym konkursie inwestorskim zorganizowanym przez słowacką firmę Tatry Mountain Resorts, największego operatora zimowych ośrodków wypoczynkowych w Europie Środkowo- Wschodniej. W ciągu najbliższych 2-3 lat firma zamierza wydać na inwestycje w Szczyrku ok. 260 mln zł. Obiekt będzie się składał z trzech rozłożonych wachlarzowo skrzydeł i pomieści m.in. restauracje, wypożyczalnię sprzętu oraz garaż dla ratraków. Jego powierzchnia wyniesie ponad 2500 m2, a realizacja ma się zakończyć do 2019 roku.

Architektura turystycznych szlaków
Budynek zaplanowano na styku kilku tras zjazdowych. Trzy skrzydła połączono trzonem komunikacyjnym przylegającym do stacji gondoli.

Kładka w Busku-Zdroju

Kładka według konkursowej koncepcji Biura Projektów Lewicki Łatak do 2019 roku połączy zielone założenie przy szpitalu dziecięcym z parkiem w centrum miasta. Jej formę architekci dostosowali do naturalnej rzeźby terenu.

Architektura turystycznych szlaków
Gmina posiada już prawomocne pozwolenie na budowę, a realizację kładki uzależnia od pozyskania dofinansowanie ze środków unijnych.

Pieszy most nad rzeką Sołą w Oświęcimiu

Projekt przeprawy autorstwa Jarosława Kozakiewicza wyłoniono w konkursie jeszcze w 2005 roku. 160-metrowy obiekt połączyć ma teren przy Muzeum Auschwitz-Birkenau z miastem i planowanym Parkiem Pojednania Narodów. Główną część konstrukcji, opracowanej przez inżynierów z firmy ARUP, stanowić będzie efektownie skręcona kratownica ze stali w formie obudowanego drewnem tunelu.

Architektura turystycznych szlaków
W gminnym programie rewitalizacji budowę przeprawy przewidziano na lata 2019-2022, szacując jej koszt na 22 mln zł.

Nowe molo w Kołobrzegu

Pomysł budowy w Kołobrzegu drugiego mola, na przedłużeniu ul. Plażowej, zwyciężył w budżecie partycypacyjnym w 2015 roku. Propozycja mieszkańców zakładała wyłonienie projektu w konkursie, władze miasta zleciły jednak wykonanie koncepcji miejscowej pracowni Demiurg. Z uwagi na zniszczenia, jakich w miejscu przyszłej inwestycji dokonał tegoroczny sztorm, realizacja odłożona została do czasu naprawy wybrzeża.

Architektura turystycznych szlaków
Obiekt o długości ok. 260 metrów planowany jest w zachodniej, najmniej rozwiniętej części miasta.

Centrum edukacyjne Marszewo w Gdyni

Centrum edukacyjne na terenie Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo w Gdyni powstać ma do 2018 roku według zwycięskiego projektu Damiana Poklewskiego-Koziełła i Marcina Gierbienisa. Architekci zaproponowali rozproszoną kompozycję mniejszych i większych brył, które zostałyby otoczone jednorodnym ogrodzeniem. W budynkach, na powierzchni 250 m2, znajdzie się część administracyjna i nowoczesna przestrzeń ekspozycyjna.

Architektura turystycznych szlaków
Elewacje mają być wykonane z drewna o powierzchni wykończonej techniką zwęglenia. Inwestorem obiektu jest nadleśnictwo Gdańsk.

Centrum Odwiedzających w Oświęcimiu

Konkurs na projekt Centrum Obsługi Odwiedzających Muzeum Auschwitz- Birkenau władze placówki zorganizowały w 2010 roku. Uczestnicy mieli zaadaptować dawną rzeźnię do potrzeb nowej wystawy i opracować strefę głównego wejścia do Muzeum. Zwyciężyła pracownia KKM Kozień, proponując m.in. wytyczenie częściowo zagłębionego w ziemi korytarza prowadzącego na teren dawnego obozu.

Architektura turystycznych szlaków
Jeśli władzom muzeum uda sie pozyskać dofinansowanie z Unii, inwestycja będzie mogła się rozpocząć w 2018 roku.

Park archeologiczny

Obłazowa w Nowej Białej W 2019 roku ma zakończyć się budowa zespołu pawilonów w Nowej Białej według koncepcji biura MFA. Konkurs na projekt kompleksu, w którym znalazłaby się makieta położonej w pobliżu jaskini Obłazowej, sala audytoryjna oraz restauracja władze gminy Nowy Targ ogłosiły w ubiegłym roku. Architekci zaproponowali dwa niezależne obiekty wkomponowane między rosnące na działce drzewa. Elewacje pawilonów pokrywać będzie modrzewiowe drewno, a dachy zieleń.

Architektura turystycznych szlaków
W ramach opracowania architekci zaprojektowali też nowe elementy zagospodarowania pobliskiej ścieżki krajoznawczej przełomu Białki, w tym nowe siedziska i tarasy.

Infobox Portu Gdańsk

W ramach zagospodarowywania terenów Portu Gdańskiego na Falochronie Zachodnim do 2018 roku powstanie wielofunkcyjny pawilon projektu konsorcjum pracowni Restudio, Midi i Studio R. Koncepcję wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk we współpracy z lokalnym oddziałem SARP. Częściowo przysypany ziemią i porośnięty trawą obiekt na powierzchni 900 m2 pomieści przestrzeń gastronomiczną i wystawienniczą, a także nowy punkt informacyjny ZMPG.

Architektura turystycznych szlaków
Taras widokowy na szczycie pawilonu stanowić będzie przedłużenie znajdującej się tuż obok przybrzeżnej promenady.
Tagi:
Ice Cubes w Xinxiang Nieregularny układ sześcianów sprawia, że nawet w obrębie jednego modułu każda z kondygnacji wymagała zastosowania innego układu belek stropowych. O technicznych aspektach realizacji Centrum Turystyki Kulturowej Ice Cubes w Xinxiang projektu Zone of Utopia i Mathieu Forest Architecte pisze Wiktor Kowalski.
Ruciane Park: domki na Mazurach od Archas Design W czerwcu tego roku nad jeziorem Guzianka Wielka otwarto kameralny ośrodek wypoczynkowy Ruciane Park. Zespół nowoczesnych domków letniskowych powstał według projektu pracowni Archas Design w miejscu podupadającego kompleksu z czasów PRL.
Inny punkt widzenia: architektura czasu wolnego Według popularnego w latach 50. żartu, najpiękniejszy widok Warszawy roztacza się z 30. piętra Pałacu Kultury, bo to jedyne miejsce w stolicy, z którego go nie widać. Dziś, w czasach bezprecedensowego rozwoju masowej turystyki, ten stary bon mot nabiera nowego znaczenia, tyle że odnosi się do coraz większej liczby obiektów stawianych w rejonach najcenniejszych krajobrazowo w celu podziwiania walorów otoczenia. Czy ingerencja w naturalny krajobraz zawsze musi pociągać za sobą jego degradację? Prezentujemy kilka odważnych realizacji, które zdają się podążać inną drogą.
Wizjonerzy i Zakopane Tatry od zawsze inspirowały i skłaniały do do tworzenia utopijnych projektów. Zakopiańskie fascynacje polskich artystów, ale również architektów pokazuje prezentowana w warszawskiej Królikarni wystawa Relacja Warszawa – Zakopane. Podczas towarzyszącego jej wykładu historyczka sztuki Alicja Gzowska odpowie na fundamentalne pytanie: Czy „kombinat wypoczynkowy” da się wpisać w górski krajobraz?
Architektura turystycznych szlaków Polska przeżywa turystyczny boom. Zbudowane w ciągu ostatnich lat wieże widokowe, piesze kładki, kolejki linowe, a nawet przeznaczone dla turystów toalety liczą się w dziesiątki, jeśli nie setki. W naszym urlopowym przewodniku szlakiem najciekawszych obiektów służących turystyce i rekreacji Tomasz Żylski zastanawia się, na ile i w jaki sposób tego rodzaju interwencje zmieniają naturalny, a często również podlegający ochronie krajobraz. Jaka jest architektura takich konstrukcji? Czy wydobywa walory najpiękniejszych zakątków polski, czy może raczej je niszczy.
20 najciekawszych obiektów służących turystyce i rekreacji – subiektywny przewodnik „Architektury-murator” W ciągu ostatnich lat na budowę i modernizację szeroko rozumianej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej wydaliśmy miliardy złotych. Pieniądze te przeznaczono nie tylko na realizację nowych ośrodków sportowych i kulturalnych, ale też ścieżek rowerowych, tras narciarskich czy centrów wystawienniczych. Publikujemy 20 najciekawszych obiektów służących turystyce i rekreacji stanowiących przykłady pozytywnych interwencji w naturalny i miejski krajobraz.