Architektura MuratorKrytykaW labiryntach architektury. Zbiór esejów Gabrieli Świtek

W labiryntach architektury. Zbiór esejów Gabrieli Świtek

Książka Gabrieli Świtek pt. "Aporie architektury" to zbiór esejów odzwierciedlający różnorodność zainteresowań badaczki. Są tu teksty o labiryncie Minotaura, osiedlu za Żelazną Bramą, "logicznych przestrzeniach" Ludwiga Wittgensteina, a nawet o architektonicznych wspinaczkach  

Gabriela Świtek, Aporie architektury
Gabriela Świtek, Aporie architektury, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, 2012

Książka Gabrieli Świtek rozpoczyna serię wydawniczą pod pojemnym tytułem Archiwum Zachęty. Znajdą tu miejsce teksty poświęcone wystawiennictwu w warszawskiej galerii, ale nie tylko. Jednak otwierająca serię książka z działalnością Zachęty nie ma nic wspólnego, prócz faktu zatrudnienia tam autorki. Jej zainteresowania biegną wyraźnie kilkoma torami, pozornie niestykającymi się i wiodącymi badaczkę, a za nią i czytelnika, w rejony przemyśleń, gdzie architektura jest formą dawno zastaną, ale widzianą na nowo. Gabriela Świtek ze zręcznością i, co ważne, używając komunikatywnego języka prowadzi nas po labiryncie Minotaura i uliczkami między "szafami” osiedla za warszawską Żelazną Bramą; pytając o pamięć miejsca, pomaga zrozumieć fenomen nastroju "logicznych przestrzeni” budowanych przez Ludwiga Wittgensteina; analizuje założenia wnętrz więzień; przypomina o świecie natury na siłę oswajanej poprzez tworzenie menażerii czy gabinetów osobliwości; aż dochodzi do pytań o przyczyny nocnych wspinaczek po zabytkach Cambridge.

W tym ostatnim rozdziale, intryguje sama zagadka: czy tzw. buildering to niegroźne chuligaństwo wywodzące się od pokonywania zamkniętych nocą bram akademików, czy aż dotyk architektonicznego ciała, miejski performans, gdzie sensualny związek z budowlą przenosi się na haptyczny kontakt z całą przestrzenią. Sam tekst o architektonicznych wspinaczkach jest atrakcyjny (tu drukowany po raz trzeci), ale i prowokujący, bo czy na pewno, żeby poznać słynną bibliotekę Wrena w Cambridge, trzeba wspinać się po jej zewnętrzu? Podobno jest idealna i do tego celu. Autorka znajduje też miejsce dla czas jakiś temu porzuconego wernakularyzmu, a przypomnianego w jakże oryginalnej formie polskiego pawilonu na EXPO 2010 w Szanghaju (projekt: WWAA, "A-m” 9/2010). Przypomina także o współzależności sztuk wizualnych, ale i dzieł architektonicznych, od najoczywistszych podpowiedzi ze świata przyrody. Przekroje, finezja konstrukcji i kolorystyka mówią prawdę oczywistą – że wszystko już było. Co nam pozostaje? Unieść się ponad i połączyć słabo widzialne nitki wzajemnych zależności. Dodajmy, że każdy z tekstów stanowi zamkniętą całość i każdy otwiera przemyślane wprowadzenie – naklejona na kartce reprodukcja, co nadaje szacie graficznej książki unikalny, ekskluzywny charakter.


Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.