Architektura MuratorKrytykaW labiryntach architektury. Zbiór esejów Gabrieli Świtek

W labiryntach architektury. Zbiór esejów Gabrieli Świtek

Książka Gabrieli Świtek pt. "Aporie architektury" to zbiór esejów odzwierciedlający różnorodność zainteresowań badaczki. Są tu teksty o labiryncie Minotaura, osiedlu za Żelazną Bramą, "logicznych przestrzeniach" Ludwiga Wittgensteina, a nawet o architektonicznych wspinaczkach  

Gabriela Świtek, Aporie architektury
Gabriela Świtek, Aporie architektury, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, 2012

Książka Gabrieli Świtek rozpoczyna serię wydawniczą pod pojemnym tytułem Archiwum Zachęty. Znajdą tu miejsce teksty poświęcone wystawiennictwu w warszawskiej galerii, ale nie tylko. Jednak otwierająca serię książka z działalnością Zachęty nie ma nic wspólnego, prócz faktu zatrudnienia tam autorki. Jej zainteresowania biegną wyraźnie kilkoma torami, pozornie niestykającymi się i wiodącymi badaczkę, a za nią i czytelnika, w rejony przemyśleń, gdzie architektura jest formą dawno zastaną, ale widzianą na nowo. Gabriela Świtek ze zręcznością i, co ważne, używając komunikatywnego języka prowadzi nas po labiryncie Minotaura i uliczkami między "szafami” osiedla za warszawską Żelazną Bramą; pytając o pamięć miejsca, pomaga zrozumieć fenomen nastroju "logicznych przestrzeni” budowanych przez Ludwiga Wittgensteina; analizuje założenia wnętrz więzień; przypomina o świecie natury na siłę oswajanej poprzez tworzenie menażerii czy gabinetów osobliwości; aż dochodzi do pytań o przyczyny nocnych wspinaczek po zabytkach Cambridge.

W tym ostatnim rozdziale, intryguje sama zagadka: czy tzw. buildering to niegroźne chuligaństwo wywodzące się od pokonywania zamkniętych nocą bram akademików, czy aż dotyk architektonicznego ciała, miejski performans, gdzie sensualny związek z budowlą przenosi się na haptyczny kontakt z całą przestrzenią. Sam tekst o architektonicznych wspinaczkach jest atrakcyjny (tu drukowany po raz trzeci), ale i prowokujący, bo czy na pewno, żeby poznać słynną bibliotekę Wrena w Cambridge, trzeba wspinać się po jej zewnętrzu? Podobno jest idealna i do tego celu. Autorka znajduje też miejsce dla czas jakiś temu porzuconego wernakularyzmu, a przypomnianego w jakże oryginalnej formie polskiego pawilonu na EXPO 2010 w Szanghaju (projekt: WWAA, "A-m” 9/2010). Przypomina także o współzależności sztuk wizualnych, ale i dzieł architektonicznych, od najoczywistszych podpowiedzi ze świata przyrody. Przekroje, finezja konstrukcji i kolorystyka mówią prawdę oczywistą – że wszystko już było. Co nam pozostaje? Unieść się ponad i połączyć słabo widzialne nitki wzajemnych zależności. Dodajmy, że każdy z tekstów stanowi zamkniętą całość i każdy otwiera przemyślane wprowadzenie – naklejona na kartce reprodukcja, co nadaje szacie graficznej książki unikalny, ekskluzywny charakter.


Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.