Architektura MuratorKrytykaWe Are All Stardust. Conversations With Stefan Klein

We Are All Stardust. Conversations With Stefan Klein

Czytam te wywiady już trzeci raz i chyba będę czytywać przez lata. Biolog Richard Dawkins mówi o egoizmie i bezinteresowności. Neurolog V. S. Ramachandran o świadomości. Biolog molekularny Elisabeth Blackurn o starzeniu się. Filozof Peter Singer o moralności. Lekarz i socjolog Nicholas Christakis o związkach między ludźmi, a chemik i poeta Roald Hoffmann o pięknie. To tylko mały wybór różnorodności tematów i myśli, jakie zapewnia nam ten zestaw postaci – recenzja Cezarego M. Bednarskiego.

We Are All Stardust. Conversations With Stefan Klein
Stefan Klein, We Are All Stardust. Conversations with Stefan Klein, Scribe 2015 (I Wyd. 2010)

Niestety, gdy Stefan Klein przeprowadzał swoje wywiady z luminarzami świata nauki, nie żył już mój osobisty bohater – amerykański fizyk Richard Feynman. Podtytuł zbioru dziewiętnastu rozmów, w oryginale wydanego po niemiecku, brzmi: Naukowcy, którzy kształtowali nasz świat, mówią o swojej pracy, życiu i o tym, co by chcieli jeszcze zrozumieć. Czytam te wywiady już trzeci raz i chyba będę czytywać przez lata. Richard Dawkins mówi o egoizmie i bezinteresowności. Neurolog V. S. Ramachandran o świadomości. Biolog molekularny Elisabeth Blackurn o starzeniu się.

Filozof Peter Singer o moralności. Lekarz i socjolog Nicholas Christakis o związkach między ludźmi, a chemik i poeta Roald Hoffmann o pięknie. To tylko mały wybór różnorodności tematów i myśli, jakie zapewnia nam ten zestaw postaci. We Are All Stardust... to wszechstronna książka, zbiór stymulujących przemyśleń i rozważań przedstawionych przystępnym językiem, który każdy czytelnik, nawet mało wtajemniczony, jest w stanie pojąć. Są między nami architekci-beztalencia, są też pięknoduchy uprawiające grę medialną z pomocą dziwacznych projektów i naciąganej narracji. Są też prawdziwi architekci, którzy jak naukowcy łączą pościg za logiką techniczną i funkcjonalną z elegancją i pięknem. To im polecam tę książkę – do wielokrotnego czytania, bo mimo że czyta się ją łatwo, za każdym razem przynosi nowe myśli i inspiracje.

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.