Architektura MuratorKrytykaWystawa estońska – Grand Prix

Wystawa estońska – Grand Prix

Prezentacja estońska była spektaklem na żywo, granym przez aktorów podszywających się pod członków nowej politycznej partii, ale i samych widzów nie od razu świadomych manipulacji.

Wystawa estońska - Grand Prix
Lokal partii Unified Estonia zaaranżowany na potrzeby Praskiego Quadriennale z logiem organizacji pośrodku oraz Barcelona Chair zaprojektowanym przez Miesa van der Rohe. Fot. Martina Novozamska/serwis prasowy
Estońska wystawa narodowa: Unified Estonia – Złota kwadryga PQ 2015 za najlepszą ekspozycję oraz Złoty medal za innowacyjne podejście do scenografii (Golden Triga PQ2015 for the Best Exposition, Gold Medal PQ2015 for Innovative Approach to Performance Design)
KuratorEero Epner
AutorzyEne-Liis Semper, Tiit Ojasoo, Eero Epner
OrganizatorTeatr NO99
Strona wwwwww.eestieest.ee

Opis autorski

Unified Estonia to otwarta platforma, którą można dostosować do potrzeb każdego kraju. Szczególnie zachęcamy do kontaktu osoby z państw, gdzie historia demokracji jest krótka (państwa Europy Wschodniej, itd.) oraz takich, gdzie jest ona zagrożona (Grecja, Francja, Włochy, itd.). Oferujemy wysokiej jakości know-how dotyczący tego, w jaki sposób przejmować władzę. Kontaktujcie się z nami, jeśli jesteście zainteresowani tworzeniem politycznej partii w swoim kraju i wygraną w wyborach. Nasza oferta obejmuje: – podstawowy know-how w dziedzinie zakładania partii – budowanie organizacji (w tym młodzieżówek) – tworzenie haseł (i programu, jeśli jest on konieczny) zgodnych z potrzebami Waszego kraju – tworzenie wizualnej identyfikacji (...) – prowadzenie kampanii – atakowanie oponentów – manipulowanie mediami (...).

Uzasadnienie jury

Ta produkcja rozszerza ideę tego, czym może być teatr za sprawą scenografii. Projekt i narracja są ze sobą całkowicie stopione. Zamiast po prostu odbijać rzeczywistość, teatr staje się tu rzeczywistością. Czyniąc to, przekształca się w politykę i ujawnia moc politycznej manipulacji oraz niebezpieczeństwa tkwiące w populizmie.

Tagi:
Wystawa fińska - Grand Prix sekcji studenckiej Interaktywna ściana z lateksu może być scenografią teatralną, ale mówi też o ważnej dla współczesnej kultury i filozofii postaci innego, który chowa się gdzieś tam – po drugiej stronie.
Wystawa słowacka - nagroda za architekturę Znany słowacki scenograf Boris Kudlička złożył hołd swojemu mistrzowi Milanowi Čorbie, projektując lustrzaną architekturę – do kontemplacji, obserwowania i bycia obserwowanym.
Wystawa holenderska – nagroda za koncepcję Badania w terenie, opisywanie i fotografowanie praskiej starówki, a czasem drobne prowokacje – udział Holendrów był jedną z tych akcji, które chętnie podejmują dziś w przestrzeni miejskiej teatry.
Wystawa polska – nagroda za dźwięk Teatr umarł – Niech Żyje natura? Morze apokaliptycznych dźwięków i przemawiające frazami polskich romantyków drzewa. Trzeba było pozwolić im mówić bezpośrednio do swojego wnętrza.
Niewidzialne scenografie praskiego quadriennale Praskie quadriennale to obecnie największa na świecie platforma badania i kształtowania „rozszerzonej scenografii”, rozumianej jako kreowanie przestrzeni nie tylko dla teatru, ale dla wszelkiego rodzaju widowisk. Luźno osnute wokół wątków teatralnych interaktywne wystawy były porywającym postmodernistycznym spektaklem o spektaklu – pisze Agnieszka Dąbrowska. W numerze prezentujemy najciekawsze ekspozycje narodowe, w tym polską, nagrodzoną złotym medalem za wykorzystanie dźwięku, w której przygotowaniu uczestniczył architekt Jerzy Gurawski.