Architektura MuratorKrytykaYes is more. Antymanifest architektury XXI wieku

Yes is more. Antymanifest architektury XXI wieku

Książka Yes is more. An archicomic on architectural evolution towarzyszyła wystawie BIG w Duńskim Centrum Architektury w 2009 roku. Według Marka Sietnickiego publikacja pozostaje najpełniejszym antymanifestem architektury XXI wieku

Yes is more, BIG Bjarke Ingels Group
Yes is more. An archicomic on architectural evolution, Evergreen 2009

Ta książka ma już prawie pięć lat, powstała przy okazji wystawy twórczości biura BIG w Duńskim Centrum Architektury (DAC) w Kopenhadze w 2009 roku. Możnaby ją traktować jako oryginalną, bądź nawet silącą się na oryginalność prezentację twórczości BIG z lat 1999-2009, ale cały czas pozostaje w moim odczuciu najpełniejszym antymanifestem architektury XXI wieku. "Anty”, bo manifest jako taki wpisywałby się w odrzucany przez Bjarke Ingelsa, charakterystyczny dla XX wieku, ciąg kolejnych sprzeciwiających się poprzednikom awangard, a Yes is More opiera się przecież na zgodzie i wyszukiwaniu kolejnych pretekstów do wzbogacania podłoża intelektualnego architektury. Stanowi pochwałę radosnego pragmatyzmu oraz złożoności i elastyczności. Akceptację dla wszelkich, niejednokrotnie sprzecznych uwarunkowań i protest wobec odrzucania z góry pozornie głupich poglądów, nielicujących z powagą tematu czy inwestora.

Te idee, wyrosłe z egalitarnego charakteru współczesnej Danii, są czasami ciężkie do zaakceptowania dla polskiego architekta średniego pokolenia, wychowanego na romantycznej tradycji wojującego modernizmu, a nawet dla ekologicznie lewicujących młodych projektantów. Dystans i poczucie humoru oraz brak strachu przed obciachem czy posługiwaniem się "oczywistą oczywistością”, okazują się receptą na nieskrępowane i świeże spojrzenie na konkretny problem lub ogólnie na architekturę. Popartowa forma komiksu upraszcza jeszcze przekaz, stwarzając dodatkową przestrzeń dla idei Bjarke Ingelsa.

Yes is more. An archicomic on architectural evolution, Evergreen 2009

 


Spalarnia CopenHill w Kopenhadze CopenHill stanowi urzeczywistnienie propagowanej przez BIG idei hedonistycznego podejścia do zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie spełnienia wszystkie restrykcyjne wymogi technologii oraz bezpieczeństwa. O nowej realizacji biura Bjarke Ingels Group pisze Radosław Stach.
Medusagroup partnerem Bjarke Ingelsa przy projekcie Towarowa 22 Autorska koncepcja formgivningu, czyli wpływania na przyszłość poprzez architekturę, była jednym z głównych tematów warszawskiego wykładu Bjarke Ingelsa. Duńczyk opowiedział też o projekcie Towarowa 22, który jego pracownia realizować będzie w stolicy razem z biurem medusagroup.
Bjarke Ingels – na czym polega popularność duńskiego architekta? Mistrz autopromocji, czy wizjoner? Kolejny starchitekt, czy bezkompromisowy innowator, niebojący się przeciwstawiać architektonicznym trendom. Z okazji wizyty duńskiego projektanta w Polsce przypominamy jego sylwetkę i najbardziej znane realizacje.
Bjarke Ingels w Warszawie! We wrześniu do Warszawy przyjedzie Bjarke Ingels. Spotkanie z założycielem duńskiej pracowni Bjarke Ingels Group organizują Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Urban Land Institute.
Bjarke Ingels: Warszawa zyska nową dzielnicę Towarowa 22 to nowa dzielnica Warszawy, która łączy miejską intensywność ulic i bloków z otwartym przestrzeniami wyniesionego parku rekreacyjnego. Tradycyjna i nowoczesna, gęsta i otwarta jednocześnie – o nowym wielofunkcyjnym zespole planowanym w samym centrum stolicy opowiada  Bjarke Ingels z pracowni Bjarke Ingels Group.
Bjarke Ingels Group – Warszawa z projektem duńskiej pracowni BIG [NOWE WIZUALIZACJE] Mamy nowe wizualizacje wielofunkcyjnego zespołu w samym centrum Warszawy. Kompleks pod nazwą Towarowa 22 zaprojektowała pracownia BIG – Bjarke Ingels Group.