Architektura MuratorKrytykaYi-Fu Tuan, Przestrzeń i miejsce

Yi-Fu Tuan, Przestrzeń i miejsce

Jest to pełna erudycji rozprawa o pojmowaniu przestrzeni i miejsca w zależności od uwarunkowań proksemicznych, czasu, cech psychofizycznych czy środowiska naturalnego i kulturowego. Tuana można by nazwać prekursorem myśli fenomenologicznej w architekturze, przed Juhani Pallasmaą czy Peterem Zumthorem – recenzja Tomasza Głowackiego.

W zalewie przestrzeni anonimowych, tzw. nie-miejsc, w których spędzamy coraz więcej czasu (supermarkety, lotniska, autostrady), refleksja nad fundamentalnymi dla architekta i urbanisty pojęciami nabiera szczególnej wagi. Warto zatem wrócić do książki z 1977 roku amerykańskiego geografa i myśliciela Yi-Fu Tuana. Jego praca o przestrzeni i miejscu wnikliwie bada te dwie współzależne i komplementarne kategorie, jakich potrzebujemy do egzystencji. Życie człowieka jest dialektycznym ruchem między bezpiecznym schronieniem a przygodą, przywiązaniem a wolnością – pisze autor.

Jest to pełna erudycji rozprawa o pojmowaniu przestrzeni i miejsca w zależności od uwarunkowań proksemicznych, czasu, cech psychofizycznych czy środowiska naturalnego i kulturowego. Tuana można by nazwać prekursorem myśli fenomenologicznej w architekturze (przed Juhani Pallasmaą czy Peterem Zumthorem) – podkreśla ważność odczuwania tych dwóch jakości (i samej architektury) wszystkimi zmysłami, nie tylko wzrokiem. Mimo naukowego charakteru, w eseju dominuje humanistyczna perspektywa badawcza, w której człowiek staje się miarą wszystkich rzeczy.

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.