Z archiwum „Architektury”: Richard Buckminster Fuller

i

Autor: Archiwum Architektury The Montreal Biosphère, pawilon Stanów Zjednoczonych na Expo 67 w Montrealu, proj. Richard Buckminster Fuller, fot. Guilhermeduartegarcia / CC BY-SA 3.0

Z archiwum „Architektury”: Richard Buckminster Fuller

2022-11-30 11:56

W cyklu Z archiwum przypominamy artykuł Waldemara Łysiaka „Richard Buckminster Fuller – geniusz konstrukcji jutra”, który ukazał się w „Architekturze” nr 4-5/1970. O współczesny komentarz poprosiliśmy Krzysztofa Koszewskiego, dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Kiedy znany pisarz komentuje twórczość legendarnego architekta, musi wyjść z tego interesujące dzieło. Tak też jest w tym przypadku. Przypominamy artykuł Waldemara Łysiaka z numeru 4-5/1970 „Architektury” pt. Richard Buckminster Fuller – geniusz konstrukcji jutra. Pisarz traktuje bohatera swojego tekstu z czułością, próbując najpierw zarysować jego koncepcje, następnie fascynujący życiorys, po to, by przejść do niezwykłych osiągnięć tego amerykańskiego architekta, konstruktora, kartografa i filozofa. Sam Fuller określał swoją twórczość mianem laboratorium poszukiwań architektonicznych, nic zatem dziwnego, że o komentarz do publikacji poprosiliśmy Krzysztofa Koszewskiego, dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, zajmującego się zastosowaniem nowych technologii w architekturze.

KUP DOSTĘP