Architektura MuratorKrytykaZ archiwum „Architektury”: Zachodni Rejon Centrum Warszawy

Z archiwum „Architektury”: Zachodni Rejon Centrum Warszawy

Przypominamy artykuł na temat Zachodniego Rejon Centrum Warszawy autorstwa Jerzego Skrzypczaka, projektanta wielu stołecznych wieżowców. O współczesny komentarz do publikacji poprosiliśmy Grzegorza A. Buczka.

Z archiwum „Architektury”: Zachodni Rejon Centrum Warszawy
Zachodni Rejon Centrum Warszawy, wnętrze pasażu handlowego; il. Tomasz Lechowski. „Architektura” 8-9/1973

Autorskie tezy koncepcji Zachodniego Rejonu Centrum Warszawy (ZRCW) tchną optymizmem, ale można już sprawdzić, jak zweryfikował je czas… Zaczęło się sprawnie. Pierwszy z dwóch smukłych południowych wieżowców zrealizowano w latach 1975-78 jako najnowocześniejszy i najwyższy (140 metrów) po PKiN budynek w Polsce. Jego bliźniak, projektowany jako innowacyjny miejski dworzec lotniczy, miał znacznie wydłużony „poród”. Budowa rozpoczęta w 1977 roku, już w okresie pogłębiającego się kryzysu, została przerwana „dezercją” brytyjskiego wykonawcy i stanem wojennym. Po próbach jej kontynuacji przez wojsko (po militaryzacji PLL LOT w 1989 roku obiekt – dziś znany pod nazwą centrum LIM – ukończyło joint-venture (tj. spółka LOT-u z austriackim wykonawcą i amerykańską siecią hotelową), co było  zwiastunem nadchodzącej transformacji. Nie zrealizowano w nim jednak dworca lotniczego, a nawet łącznika z antresolą Dworca Centralnego. Został on wykreślony z harmonogramu budowy już w 1981 roku, pomimo że miał być istotnym elementem segregacji i bezkolizyjności ruchów na terenie całego Centrum. W obiekcie Dworca Centralnego, ukończonego w 1975 roku, jest nadal widoczne miejsce, w którym kładka piesza nad Al. Jerozolimskimi miała łączyć z nim podium wieżowca...

Tagi:
Zielona Warszawa: spacerem po parkach, nabrzeżach Wisły i ogródkach działkowych Tereny zielone zajmują 25% powierzchni stolicy, a turyści zwracają uwagę, że jesteśmy wyjątkową pod tym względem metropolią. Nakładem Domu Spotkań z Historią ukazał się właśnie alternatywny przewodnik „Zielona Warszawa”. Autorka publikacji, Agnieszka Kowalska, zabiera nas w podróż po zielonych zakamarkach miasta. Spaceruje po parkach, wędruje wzdłuż nadwiślańskich brzegów, odwiedza działkowców, zagląda na podwórka i balkony.
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA Właściciel terenu po dawnej fabryce Perun przy ul. Grochowskiej w Warszawie przedstawił nową koncepcję zabudowy działki. Projekt opracowany przez biuro WWAA zakłada wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Inwestycja miałaby być realizowana w trybie lex deweloper.
Parking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy Podziemny parking na placu Powstańców Warszawy powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku. Ratusz zapowiada, że przy okazji plac zyska nowe zagospodarowanie.
Wokół stołecznego Centrum Dwa nowe warszawskie wieżowce – Generation Park i Warsaw UNIT – to flagowe projekty w swojej kategorii, materializacja idei współczesnego miejsca pracy. O realizacjach JEMS Architekci oraz Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury pisze Grzegorz Stiasny.
Wiecha na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: nowe zdjęcia z budowy MSN Pomału dobiega końca budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 5 lipca na szczycie gmachu zawisła wiecha. Zgodnie z harmonogramem zakończenie prac planowane jest na drugą połowę przyszłego roku. Pierwszych gości MSN przyjmie wiosną 2024 roku.
Budowa metra na Bemowie: stacje Bemowo i Ulrychów już otwarte! 30 czerwca oddano do użytku kolejne stacje II linii metra – C04 Bemowo i C05 Ulrychów. Nowe przystanki metra na Bemowie powstały według konkursowej koncepcji konsorcjum biur Metroprojekt i AMC Andrzej M. Chołdzyński. [ZDJĘCIA]