Architektura MuratorKrytykaZ archiwum „Architektury”: Zachodni Rejon Centrum Warszawy

Z archiwum „Architektury”: Zachodni Rejon Centrum Warszawy

Przypominamy artykuł na temat Zachodniego Rejon Centrum Warszawy autorstwa Jerzego Skrzypczaka, projektanta wielu stołecznych wieżowców. O współczesny komentarz do publikacji poprosiliśmy Grzegorza A. Buczka.

Z archiwum „Architektury”: Zachodni Rejon Centrum Warszawy
Zachodni Rejon Centrum Warszawy, wnętrze pasażu handlowego; il. Tomasz Lechowski. „Architektura” 8-9/1973

Autorskie tezy koncepcji Zachodniego Rejonu Centrum Warszawy (ZRCW) tchną optymizmem, ale można już sprawdzić, jak zweryfikował je czas… Zaczęło się sprawnie. Pierwszy z dwóch smukłych południowych wieżowców zrealizowano w latach 1975-78 jako najnowocześniejszy i najwyższy (140 metrów) po PKiN budynek w Polsce. Jego bliźniak, projektowany jako innowacyjny miejski dworzec lotniczy, miał znacznie wydłużony „poród”. Budowa rozpoczęta w 1977 roku, już w okresie pogłębiającego się kryzysu, została przerwana „dezercją” brytyjskiego wykonawcy i stanem wojennym. Po próbach jej kontynuacji przez wojsko (po militaryzacji PLL LOT w 1989 roku obiekt – dziś znany pod nazwą centrum LIM – ukończyło joint-venture (tj. spółka LOT-u z austriackim wykonawcą i amerykańską siecią hotelową), co było  zwiastunem nadchodzącej transformacji. Nie zrealizowano w nim jednak dworca lotniczego, a nawet łącznika z antresolą Dworca Centralnego. Został on wykreślony z harmonogramu budowy już w 1981 roku, pomimo że miał być istotnym elementem segregacji i bezkolizyjności ruchów na terenie całego Centrum. W obiekcie Dworca Centralnego, ukończonego w 1975 roku, jest nadal widoczne miejsce, w którym kładka piesza nad Al. Jerozolimskimi miała łączyć z nim podium wieżowca...

Tagi:
Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.
Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas Fabryka Norblina, popularne i modne miejsce spotkań na warszawskiej Woli, to zespół handlowo-usługowo-rozrywkowy o industrialnym charakterze z bogatą historią w tle. Znajdują się tu m.in. biura, sklepy, restauracje, ekologiczny bazar, kino oraz muzeum. Autorzy kompleksu z pracowni PRC Architekci zastosowali w projekcie specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas.
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać Budowana na Wilanowie nowa ambasada Egiptu nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.
Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci Firma Ghelamco zaprezentowała pierwsze wizualizacje swojej najnowszej inwestycji w biznesowym centrum Warszawy. To zespół biurowy VIBE projekt pracowni PIG Architekci. Jak zapowiada deweloper, kompleks jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość. Za jej powstanie odpowiada kompozytor Wojciech Urbański. „To jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem” – mówi Urbański.
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.