Ocieplamy bloki

Nie tylko Sedesowce. Zobacz najpiękniejsze bloki z PRL-u we Wrocławiu

Najsłynniejsze osiedle z PRL we Wrocławiu to oczywiście Manhattan złożony z bloków pieszczotliwie nazywanymi Sedesowcami. W mieście znajduje się jednak więcej ciekawych bloków - niektóre z nich mogłyby konkurować z Sedesowcami o pierwsze miejsce. Zebraliśmy najlepsze realizacje mieszkaniowe z czasów PRL-u w stolicy Dolnego Śląska.

Spis treści

  1. Wrocławskie bloki z PRL-u i Jadwiga Grabowska-Hawrylak
  2. Osiedle Przyjaźni (Polsko-Radzieckiej) dziś jest niebiesko-żółte

Miał szczęście Wrocław do architektów projektujących budynki mieszkaniowe. Nie dość, że formą wychodziły one poza normę i nudnawe standardy, to jeszcze zestarzały się bardzo dobrze. Pośród zieleni, współgrające z historyczną tkanką, przecierające szlaki.

Murator Remontuje: Gładź szpachlowa od A do Z
Materiał sponsorowany

Wrocławskie bloki z PRL-u i Jadwiga Grabowska-Hawrylak

Lista byłaby o wiele bardziej uboga, gdyby nie pierwsza wrocławska architektka - Jadwiga Grabowska-Hawrylak. Zaprojektowała nie tylko kultowe już Sedesowce, ale i - między innymi - Mezonetowiec. Łatwo przeoczyć ten relatywnie niewielki blok z ul. Hugona Kołłątaja 9/10, dziś ocieplony i pomalowany jasnoszarą farbą.

Zobacz także: Bloki i krakowska architektura PRL. Oto 10 miejsc, które warto odwiedzić

Tymczasem jest to budynek, który w tamtych czasach, w Polsce, nie miał prawa powstać. No, chyba że dla wysoko postawionych działaczy partyjnych w stolicy. Tymczasem w latach 1958-1960 wybudowano na Dolnym Śląsku budynek mieszkalny złożony z dwupoziomowych mieszkań według projektu Grabowskiej-Hawrylak, Edmunda Frąckiewicza oraz Marii i Igora Tawryczewskich. Od 2017 roku znajduje się pod ochroną konserwatora, podobnie jak i Manhattan.

Osiedle Przyjaźni (Polsko-Radzieckiej) dziś jest niebiesko-żółte

Jednym z najpiękniejszych polskich osiedli z czasów PRL jest nieco mniej medialne osiedle Przyjaźni, meandrujące, obłe i pozaginane. Pierwotnie nazwane na cześć Przyjaźni Polsko-Radzieckiej i pomalowane na soczyste kolory, dziś osiedle Przyjaźni wciąż utrzymuje swój dawny urok pomimo miejscami mocno niefortunnej pastelowej termomodernizacji. Gdzieniegdzie wciąż zachowała się nawet vitromozaika zdobiąca najniższą kondygnację.

Niebiesko-żółte dziś bloki pełne są zieleni, a wśród drzew wciąż stoi rzeźba z czasów powojennych przedstawiająca Młodą Parę. Niemniejsze wrażenie całe osiedle robi z lotu ptaka.

Najpiękniejsze bloki Wrocławia zebraliśmy w galerii.

Zobacz także: Bloki w PRL to nie tylko wielka płyta. Oto 9 najpiękniejszych z całej Polski