Zrównoważony rozwój. Darmowy podręcznik nie tylko dla architektów
Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce to praktyczny poradnik, zawierający wyjaśnienie genezy i podstaw koncepcji zrównoważonego rozwoju oraz omawiający jej zastosowanie w kilkunastu różnych dziedzinach - poleca architekt Michał Stangel
Autorzy skoncentrowali się na sposobach wprowadzenia w życie tej wiedzy, płynących z tego zyskach oraz opisie „dobrych praktyk”. Sprawy architektoniczne są tematem rozdziału szóstego – Budownictwo i architektura, oraz dziesiątego – Urbanistyka i gospodarka przestrzenna. Przykłady architektoniczne to zarówno energooszczędne i proekologicznie biurowce realizowane w światowych metropoliach, jak i projekt pokazowy renowacji ekologicznej Kwartału Turzyńskiego w Szczecinie czy dom z prasowanych beli słomianych w Przełomie. Natomiast część urbanistyczna opisuje zasady kształtowania miasta zwartego i wielofunkcyjnego, z przykładami między innymi angielskimi (w tym londyńskim osiedlem BedZed i miasteczkiem Poundbury) oraz planowanym polskim ekomiasteczkiem w Siewierzu. Dla architektów szczególnie interesujące mogą być fragmenty, gdzie omawiane są związki gospodarki, środowiska i socjologii, a także podejście systemowe. Pomocne są diagramy systemów, które w syntetyczny sposób pokazują relacje różnych elementów. Wszak miasta i budynki są takimi złożonymi systemami. Niemniej ciekawe są zagadnienia zrównoważonego transportu.
Książka dostępna jest bezpłatnie – w formacie pdf – na stronie Fundacji Sendzimira: www.sendzimir.org.pl/podrecznik Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce, redakcja: Jakub Kronenberg i Tomasz Begier, Fundacja Sendzimira, Kraków 2010, str. 446
Po raz trzeci rozstrzygnięty został polsko-niemiecki konkurs Zabytek – nie zapomnij! Denkmal – denk mal dran! Ma on podkreślać znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiej, wspólnej przestrzeni kulturowej oraz przyczyniać się do zrozumienia relacji między zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem.
Samorządy są siłą napędową wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. W obliczu wyzwań, jakie stwarza globalny kryzys ekologiczny, rusza nowa edycja konkursu Eco–Miasto organizowanego przez ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik „Teraz Środowisko”. Zgłoszenia można wysyłać do końca stycznia 2020 roku.
2 października 2019 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli otwarta zostanie wystawa 20 projektów przeciwko zmianie klimatu. Przygotowała ją zrzeszająca przedstawicieli architektonicznych organizacji z całej Europy Architects' Council of Europe.
W dyskusjach o architekturze przyszłości wyrażenia „zrównoważony rozwój”, „inteligentny budynek” i „innowacyjna technologia” odmieniamy przez wszystkie przypadki. Ale, co tak naprawdę znaczą? Odpowiadają architekci reprezentujący różne generacje i punkty widzenia.
25 marca w warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK spotkali się reprezentanci dwóch krajów – Danii i Polski, aby podczas konferencji pod hasłem Sustainable Development Goals in Architecture & Urban Planning wspólnie debatować nad kwestią implementacji celów Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, przyjętej przez ONZ w 2015 roku, do projektowania architektonicznego i planowania przestrzennego.
Ambasada Danii, urząd m.st. Warszawy, stołeczny oddział SARP oraz Mazowiecka Izba Architektów zapraszają na seminarium poświęcone zrównoważonej architekturze. W programie m.in. warsztaty oraz spotkanie z przedstawicielami pracowni SLA, Urban Power, WXCA i Grupa 5 Architekci.