fotka z /zdjecia/09-zorza_art.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

10 tys. dolarów za sztuczną wyspę w kształcie kuli

2009-06-17 2:00

Projekt biura Marek Rytych Architekci wśród najlepszych na świecie koncepcji połączenia tunelem - Azji i Ameryki Północnej.

Ogłoszone zostały wyniki Międzynarodowego konkursu "Interconnection and Communication with the Islands of Today and Tomorrow" pod patronatem UIA. Ekipa projektowa biura MAREK RYTYCH ARCHITEKT (arch. Marek Rytych, arch. Krzysztof Kryska, arch. Małgorzata Piotrowska, arch. Karol Pasternak, arch. Radek Tabor, arch. Maciej Podlewski, arch. Filip Kurzewski) zajęła 3. miejsce. Architekci wymyślili ponad 80-kilometrowy podziemny tunel ze lśniącą kulą.

Międzynarodowa Fundacja na rzecz Pokoju i Zjednoczenia zabiega o współpracę Rosji i USA w gospodarowaniu zasobami naturalnymi na Alasce i Syberii, co pomogłoby zapobiec kryzysowi. Zadanie jakie postawili organizatorzy miało na celu znalezienie metod pomocnych w połączeniu i komunikacji dwóch wysp położonych w środkowej części Cieśniny Beringana. Łącznik rozładuje ruch na oceanach i w portach, spowoduje łatwiejsze i tańsze transportowanie dóbr i złóż mineralnych.

Idea "pomnika pokoju" w połowie drogi, oraz podkreślenia linii zmiany czasu dała pole do stworzenia wizjonerskiej koncepcji Nebula Park. W wyniku rezonansu ludzkiej działalności z niematerialnym czasem, powstały drgania. Kordony informacji piętrząc się ku górze, formułują wijące się, świetlne tuby.Ze stacji Nebula prowadzeni kolorowymi wiciami dostajemy się do centrum kuli.

Szkalaną strukturę o średnicy 300 metrów z wewnętrznym atrium (100 metrów średnicy) zlokalizowano poza czasem. Modułowe elementy konstrukcyjno-przestrzenie pozwalają na przetwarzania informacji w iluminację zewnętrzną, stając się barometrem Ziemi. Tylko pokój może utrzymać w równowadze Nebula Park jako dobro wspólne, należące do całej ludzkości.