fotka z /zdjecia/01_BIRD_DAY_FINALE.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Almere 2030

2009-07-15 2:00

Biuro MVRDV zostało włączone do pracy nad koncepcją na rzecz rozwoju nowego miasta, które stanie się piątym co do wielkości największym obszarem w zachodniej Holandii.

Strategia koncentruje się na czterech głównych obszarach, o własnym charakterze, logice i tożsamości każdy. Architekci we współpracy z miastem opracowali założenia urbanistyczne dla Almere IJland, nowej wyspy u wybrzeży jeziora IJ, Almere Pampus skoncentrowanej w bliskim sąsiedztwie wody i otwartej na potrzeby mieszkaniowe oraz ekologicznego Almere Centrum. Powiązane ze sobą infrastrukturalną osią, połączą dwie metropolie - Amsterdam z Almere, dalej Oosterwold na wschodzie, a w przyszłości Utrecht. Almere jest czymś więcej niż tylko eksperymenalym planem miejskim. Głównym celem programu do 2030 roku jest rozwój pod względem gospodarczym, kulturowym, społecznym i ekologicznym. Jeszcze 30 lat temu były to grunty odzyskane z morza. Obecnie miasto liczy 185 tysięcy mieszkańców.

Almere Pampus połączy nadbrzeżne miasto o dużej gęstości z miejscem dla 20 tysięcy domów. Wszystkie ulice będą prowadzić do przystani o charakterze rekreacyjnym z pływającymi wioskami. Almere Centrum będzie wzrastać i rozciągać się w kierunku południowego brzegu Weerwater z czasem stając się kulturowym i ekonomicznym centrum miasta. Na skrzyżowaniu nowej osi pojawią się także autostrady i połączenia kolejowe, co w przyszłości stwarza możliwość organizacji Igrzysk Olimpijskich 2028. Almere Oosterwold - duży obszar na wschodzie, to oferta 18 tysięcy nowych domów oraz obiektów użyteczności publicznej, otoczonych przez miejskie parki. Almere IJland łączy ekologię i infrastrukturę. Głównym celem rezerwatu na wyspie jest poprawa jakości wody. Wizja 2030 roku nie jest wyłącznie planem samym w sobie, ale elastyczną strategią rozwoju, której ramy wypełnią mieszkańcy miasta.

MVRDV będzie zaangażowane w dalsze prace i nadzór nad koncepcją. Biuro ma długą historię kontaktów z Almere. Wcześniejsze ich projekty dotyczyły ekologicznego rozwoju obszarów miejskich Almere Hout i Almere Homeruskwartier, studium dla A6 Boulevard oraz badania dla portu Pampus, w sąsiedztwie floty 500 pływających mieszkań. Jacob van Rijs z MVRDV obecnie pracuje nad kwartałem o powierzchni 220 tysięcy mkw przeznaczonym pod inwestycje publiczne.


www.mvrdv.nl