fotka z /zdjecia/Offices_Winner_Amazon_Court_Prague_Czech_Republic_2.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Amazon Court

2008-02-20 1:00

Podczas MIPIM Architectural Review Future Project Awards w kategorii Biura, przyznano nagrodę budynkowi w Pradze pracowni Schmidt Hammer Lassen.

The MIPIM Architectural Review Future Project Awards zachęca przemysł by dążyć do wysokich standardów projektowych z kontekstem w tle, i pobudzać wokół tego dyskusję. W tym roku konkurencja przyciągnęła niespotykaną ilość dwustu zgłoszeń. Międzynarodowe jury wyłoniło zwyciezców aż w siedmiu katagoriach.

W kategorii Biura, zwyciężył Amazon Court, Praga/Czechy, autorstwa Schmidt Hammer Lassen dla Europolis. To trzeci budynek w River City Prague na brzegu rzeki Vltava, który jest zarządzany przez to biuro nieruchomości.

Projekt wpisuje się w miejski plan, zgodnie z charakterem istniejących budynków po praskiej stronie rzeki z historycznym centrum. Kubiczna bryła z okładziną kamienną, tworzy rytmiczną, pionową elewację. Budynek otacza duży szklany przedsionek, stanowiący publiczną przestrzeń parkową - serce budynku. Pół-wewnętrzna zielona przestrzeń, odzwierciedla publiczne życie, które jest widoczne od zewnątrz.

Nieregularne szkalne otwory w fasadzie doświetlają wnętrze. Rdzeń budynku stanowi publiczny ogród zimowy, z kórego jest bezpośredni dostęp do sklepów na parterze i biur na najwyższym poziomie. Projekt zakłada 19,800 m2 powierzchni biurowej z czego 2,200 m2 przeznaczono na usługi obejmujące restaurację, kawiarnię, fitness. W podziemiu mieścić się będzie 250 miejsc parkingowych. Obiekt odznacza się 50% energooszczędnością w swojej klasie, w poprównaniu do konwencjonalnych biurowców. Koszty budowy szacuje się na 35.2 milionów Euro.