Architektura MuratorProjektyApartamentowiec PANO: polsko-izraelski projekt w Berlinie

Apartamentowiec PANO: polsko-izraelski projekt w Berlinie

Polska firma deweloperska Victoria Dom rozpoczyna w Berlinie kolejną inwestycję. Budynek z 33 mieszkaniami zaprojektował urodzony w Krakowie izraelski architekt Zvi Hecker.

Apartamentowiec PANO: polsko-izraelski projekt w Berlinie
Apartamentowiec PANO w Berlinie, proj. Zvi Hecker
Apartamentowiec PANOBerlin, Schöneicher Str. 3
AutorzyZvi Hecker
InwestorVictoria Dom
Data realizacji (koniec)2023

Victoria Dom rozpoczyna w Berlinie kolejną inwestycję. Do sprzedaży wprowadziła właśnie apartamentowiec PANO projektu izraelskiego architekta Zviego Heckera. Budynek powstanie przy Schöneicher Strasse w dzielnicy Lichtenberg w północno-wschodniej części miasta. W wolno stojącym, 6-kondygnacyjnym obiekcie znajdą się 33 mieszkania o powierzchni od 45 m² do 133 m². Przewidziano też teren rekreacyjny, plac zabaw dla dzieci oraz parking rowerowy na 33 jednośladów.

W Niemczech rozwijamy się bardzo dynamicznie. Niedawno wprowadziliśmy do oferty projekt w Lipsku, który będzie wpisywał się w starą, XIX-wieczną zabudowę tego miasta. Teraz uruchamiamy naszą kolejną inwestycję w Berlinie. To nasze drugie przedsięwzięcie w dzielnicy Lichtenberg. Poprzednia inwestycja – Berkenbruecker Steig – jest już prawie całkowicie sprzedana – mówi Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom. Apartamentowiec PANO w Berlinie ma zostać oddany do użytku w 2023 roku.

Zvi Hecker urodził się w 1931 roku w Krakowie, lata wojny spędził w Samarkandzie. Edukację architektoniczną rozpoczął na wydziale architektury Akademii Górniczej w Krakowie. W 1950 roku wyemigrował wraz z rodziną do Izraela, gdzie kontynuował studia na uniwersytecie technologicznym Technion w Hajfie. W 1960 roku, po uzyskaniu dyplomu i odbyciu służby wojskowej, wspólnie z przyjacielem ze studiów Eldarem Sharonem oraz swoim nauczycielem i mentorem Alfredem Neumannem, otworzył studio architektoniczne, a już po kilku latach rozpoczął samodzielną zawodową praktykę. Do najbardziej znanych realizacji architekta należą ratusz w Bat Yam (1960-1963), dom Spirala w Ramat Gan (1985-1989), szkoła żydowska im. Heinza-Galińskiego w Berlinie (1991–1995) czy Centrum Kultury Żydowskiej w Duisburgu (1996–2000).

Spółka Victoria Dom prowadzi działalność deweloperską w Polsce od 1998 roku. Na przestrzeni 23 lat oddała do użytku ponad 6,4 tys. mieszkań i domów. Obecnie w różnych fazach realizacji i przygotowania jest ponad 12 tys. mieszkań. Od 2016 roku deweloper jest obecny także na rynku niemieckim. Aktualnie w przygotowaniu i realizacji jest łącznie 7 inwestycji w Berlinie i Lipsku.

Apartamentowiec PANO: polsko-izraelski projekt w Berlinie
Apartamentowiec PANO w Berlinie, proj. Zvi Hecker
Apartamentowiec PANO: polsko-izraelski projekt w Berlinie
Apartamentowiec PANO w Berlinie, proj. Zvi Hecker

Tagi:
Plastique Fantastique – artyści w obliczu pandemii Plastique Fantastique to duet artystyczny z Berlina, w którego skład wchodzą Marco Canevacci (Dr. Trouble) i Yena Young (Ms. Bubble). Od ponad 20 lat ich wielkoformatowe, pneumatyczne instalacje goszczą w miastach całej Europy. Ostatnio berlińskich artystów nurtuje temat pandemii i niezwykłych warunków życia, których za jej sprawą doświadczamy.
Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
Humboldt Forum. Nowe serce Berlina Realizacja największej i najbardziej kontrowersyjnej berlińskiej inwestycji architektonicznej ostatnich lat dobiegła końca. 16 grudnia 2020 roku zainaugurowano Humboldt Forum. Ze względu na pandemię budynek wciąż pozostaje zamknięty dla publiczności, a sama inauguracja przybrała formę wirtualnego oprowadzania.
Vita Contemplativa: Robert Konieczny w Berlinie Studio KWK Promes wraz z pracowniami Christopha Hessego i Snorre Stinessena na wystawie w Galerii Architektury w Berlinie. Wernisaż 5 lipca.
Trzy religie pod jednym dachem – House of One w Berlinie W centrum Berlina ma powstać niezwykła budowla, w której pod jednym dachem spotykać się będą wyznawcy chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Projekt opracowała pracownia Kuehn Malvezzi.
Herzog & de Meuron zaprojektują Muzeum XX wieku w Berlinie Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt Muzeum XX wieku w Berlinie. Pierwszą nagrodę otrzymała szwajcarska pracownia Herzog & de Meuron.