Archiwum Narodowe w Krakowie

i

Autor: Archiwum Architektury Przewidziane w budynku pompy ciepła działać będą w oparciu o głębokie odwierty oraz tzw. pale aktywne, spełniające jednocześnie rolę konstrukcyjną jego posadowienia.

Archiwum Narodowe w Krakowie

W Krakowie rozpoczyna się realizacja nowej siedziby Archiwum Narodowego. Za projekt obiektu odpowiadają Pracownie Konserwacji Zabytków Arkona.

Konkurs na projekt swojej nowej siedziby Archiwum Narodowe w Krakowie ogłosiło w 2014 roku. Pierwsze miejsce zdobyła pracownia Q Arch, ostatecznie jednak realizowana będzie koncepcja zespołu, który zajął miejsce drugie. Gmach stanie na terenie dawnego zaplecza Twierdzy Kraków, w sąsiedztwie cmentarza Rakowickiego. Będzie się składał z dwóch skrzydeł: biurowego, o powierzchni 4,3 tys. m2, i magazynowego, o powierzchni 9,7 tys.m2. W segmencie biurowym ściany zewnętrzne zaprojektowano w systemie fasady wentylowanej. Przestrzeń między ścianą żelbetową, obłożoną płytami z betonu architektonicznego, a osłonową, wykonaną z tafli szklanych mocowanych do niezależnej konstrukcji, będzie wentylowana za pomocą zautomatyzowanych szklanych żaluzji, zintegrowanych z inteligentną automatyką reagującą na zmiany pogody. W segmencie magazynowym ściany zaprojektowano z kolei jako masywną, monolityczną konstrukcję żelbetową o grubości 30 cm z dodatkową termoizolacją z wełny bazaltowej (35 cm). Okładzinę tej części stanowić mają betonowe płyty o fakturze kamienia. Ciepło i chłód dla budynku dostarczane będą wyłącznie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Przewidziano m.in. użycie powietrznych i gruntowych pomp ciepła.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2019