Art in the City. Projekt siedziby Guggenheima w Helsinkach

i

Autor: Archiwum Architektury Art in the City. Projekt siedziby muzeum Guggenheima w Helsinkach. Dzięki uprzejmości Moreau Kusunoki Architectes

Art in the City. Projekt siedziby Guggenheima w Helsinkach

2015-06-25 11:34

Rozstrzygnięto konkurs na projekt muzeum Guggenheima w Helsinkach. Zwyciężyła koncepcja paryskiej pracowni Moreau Kusunoki Architectes, która przewiduje budowę zespołu pawilonów zorganizowanych wokół wewnętrznych ulic, zaakcentowanego wyższą bryłą wieży-latarni morskiej.

Łącznie na konkurs na projekt siedziby Guggenheima w Helsinkach napłynęła rekordowa liczba 1 715 zgłoszeń z ponad 77 krajów. Koncepcję pracowni Moreau Kusunoki Architectes wybrano spośród sześciu finałowych prac. Zwycięski projekt przewiduje budowę muzeum składającego się z dziewięciu niewysokich brył oraz wieży oferującej widoki na miasto, port i zatokę. Dzięki takiemu rozwiązaniu projektanci podkreślili powiązania z miastem (wieża pobliskiego kościoła i katedra) oraz z niedalekim parkiem, do którego będzie prowadzić nowy pieszy most. Elewacje zostaną wyłożone nadpalonym drewnem. Wnętrza muzeum będą powiązane z życiem miasta i ulicy za pomocą przeszklonych parterów.

Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Marka Wigley'a, profesora Uniwersytetu Columbia doceniło projekt za głęboki szacunek dla miejsca i otoczenia, stworzenie rozczłonkowanego, niehierarchicznego kampusu powiązanych ze sobą pawilonów, w których spotkają się sztuka i społeczeństwo.

Laureaci zapytani o inspiracje w ich projekcie – czy punktem odniesienia były dla nich inne muzea Fundacji Guggenheima, czy raczej tradycja fińskiej architektury – wyrazili podziw dla twórczości słynnych fińskich architektów Alto i Saarinena. Powiedzieli, że przy projektowaniu muzeum skłaniali się ku skandynawskiemu podejściu do architektury, starali sobie wyobrazić dla kogo będzie ten budynek i jakie rozwiązania dla ludzi korzystających z niego i przestrzeni wokół będą najlepsze. Odnosząc się do wpływu fundacji Guggenheima stwierdzili, że w tym przypadku istotna była filozofia instytucji - stworzenia nowej jakości przestrzeni dla sztuki i życia, przestrzeni dla ludzi, w której mogliby się spotykać i przebywać razem, będącej swoistym eksperymentem społecznym.

Pracownia Moreau Kusunoki Architectes została założona w Paryżu w 2011 przez Hiroko Kusunoki i Nicolasa Moreau. Hiroko Kusunoki ukończyła Shibaura Institute of Technology w Tokyo, a praktykę architektoniczną zaczynała w pracowni Shigeru Bana. Z kolei Nicolas Moreau studiował na Ecole Nationale d’Architecture de Belleville w Paryżu, a następnie praktykował w biurach SANAA oraz Kengo Kumy. W 2008 roku wspólnie wyjechali z Tokio do Paryża, gdzie Moreau był odpowiedzialny za stworzenie filii biura Kengo Kumy. Godne uwagi realizacje pracowni Moreau Kusunoki Architectes to między innymi Théâtre de Beauvaisis w Beauvais, House of Cultures and Memories w Cayenne, Polytechnic School of Engineering w Bourget-du-Lac.