Architektura MuratorProjektyBiblioteka Sławejkowa w Warnie

Biblioteka Sławejkowa w Warnie

Wkrótce rozpocznie się realizacja nowego gmachu biblioteki im. Penczo Sławejkowa w Warnie według projektu polsko-holenderskiej pracowni Architects for Urbanity.

Biblioteka Sławejkowa w Warnie
Do wykończenia elewacji obiektu autorzy zaproponowali panele z betonu i aluminiowej siatki, nawiązując w ten sposób do okolicznej zabudowy

Pracownia Architects for Urbanity, prowadzona w Rotterdamie przez Irgena Salianjiego, Karolinę Szóstkiewicz, Katarzynę Dulibę, Adriannę Drohomirecką i Ferdjana van der Pijla, międzynarodowy konkurs na projekt biblioteki wygrała w 2015 roku. Obecnie, po trzech latach intensywnych prac nad uszczegółowieniem koncepcji, dysponuje już pozwoleniem na budowę i przystępuje do realizacji. Obiekt zaplanowano między ulicami Braci Miładinow i Profesora Marina Drinowa a bulwarem Osmi Primorski Polk, tuż obok brutalistycznej wieży warneńskiego ratusza, zrealizowanej w 1981 roku według projektu Galiny Petewy, Todoriczki Petkowy i Angeła Angełowa. W nowej bibliotece oprócz miejsca na zbiory znajdą się sale multimedialne, przestrzenie do wspólnej pracy, audytorium na 200 osób, a także plac zabaw dla dzieci. Według założeń architektów ma to być bowiem nie tylko nowoczesna książnica, ale także wielofunkcyjne centrum spotkań. Na trzech kondygnacjach podziemnych zaplanowano ponadto duży miejski parking na 300 samochodów. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 28 500 m2.

Rozpoczęcie realizacji: 2019

Tagi:
Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie: wyniki konkursu Poznanliśmy wyniki konkursu na projekt Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie. Budynek, mieszczący między innymi główną bibliotekę Politechniki Koszalińskiej, powstanie według zwycięskiej koncepcji śląskiego biura OVO Grąbczewscy Architekci.
Biblioteka Tūranga w Christchurch Największym wyzwaniem było stworzenie budynku wytrzymałego na wstrząsy sejsmiczne zarówno w kontekście bezpieczeństwa, jak i ekonomicznych następstw katastrof naturalnych. O nowej realizacji Schmidt Hammer Lassen pisze Radosław Stach.
Mała biblioteka przyszłości Magazyn „Volume Zero” ogłosił konkurs na innowacyjny projekt małej biblioteki dla 50 osób, która będzie nie tylko inkubatorem edukacji, ale również miejscem sprzyjającym interakcji, dzieleniu się pomysłami i wspólnemu spędzaniu czasu.
Publiczna biblioteka w Lublińcu W mieście liczącym nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców biblioteka odgrywa istotną rolę — zdaje się budowlą wyrazistą, a przy tym opartą na uniwersalnym języku architektury oraz dobrze wpisującą się w lokalny kontekst – o nowej realizacji biura H2 architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Biblioteka Maya Somaiya w Indiach Proces projektowy, jakiego podjęli się architekci ze studia Sameep Padora & Associates, cechował się niezwykłą interdyscyplinarnością. Połączyli oni najnowsze technologie cyfrowe, opracowane na uczelni ETH w Zurychu, wraz z XVI-wieczną wiedzą na temat formowania sklepień w Katalonii za pomocą lokalnego materiału, jakim są cegły wypalane w Indiach oraz ich przestrzennego formowania metodą zapożyczoną od urugwajskiego architekta Eladia Diestego. Maya Somaiya stanowi więc łącznik między przeszłością i teraźniejszością w wykonaniu wielonarodowego zespołu projektowego – pisze Radosław Stach.
Biblioteka w Warnie – polsko-holenderski projekt dla Bułgarii Wkrótce rozpocznie się realizacja nowego gmachu biblioteki im. Penczo Sławejkowa w Warnie według konkursowego projektu polsko-holenderskiej pracowni Architects for Urbanity.