Architektura MuratorProjektyBiurowiec Fern Office w Łodzi – nowy projekt pracowni NOW Andrzeja Owczarka

Biurowiec Fern Office w Łodzi – nowy projekt pracowni NOW Andrzeja Owczarka

Na terenie dawnej fabryki Ramischa w Łodzi już wkrótce powstanie nowy budynek biurowo-handlowy z ogólnodostępnym, zielonym dachem. W ramach inwestycji przewidziano też wielopoziomowy parking, pierwszy prywatny obiekt tego typu w mieście.

Biurowiec Fern Office w Łodzi – nowy projekt pracowni NOW Andrzeja Owczarka
Biurowiec Fern Office Łódź, ul. Piotrkowska
AutorzyNOW Biuro Architektoniczne
InwestorOPG Property Professionals
Powierzchnia użytkowa8045.0 m²
Data realizacji (początek)2019
Data realizacji (koniec)2021

Biurowiec Fern Office to kolejna inwestycja planowana w ramach rewitalizacji dawnych zakładów włókienniczych Franciszka Ramischa. O charakterze obiektu decydować będzie w dużej mierze zieleń na dachu i elewacji oraz rozbudowany program. Pięciopiętrowy budynek według projektu pracowni NOW uzupełni pierzeję ulicy Piotrkowskiej, oferując ponad 8 tys. m2 powierzchni użytkowej.

Na dachu obiektu architekci przewidzieli ogólnodostępną przestrzeń z klubem muzycznym, restauracją, kinem letnim i tarasem widokowym. Roślinność gęsto pokrywająca elewację od strony ulicy Sienkiewicza i rynku OFFa, a także dostępny publicznie zielony dach z instalacjami sportowo-rekreacyjnymi stanowią wyraz najwyższej troski o jakość przestrzeni miejskiej w reprezentacyjnej części Łodzi, jaką jest ścisłe centrum – podkreśla Andrzej Owczarek, szef biura architektonicznego NOW i główny projektant inwestycji.

Obiekt wyróżniać będzie także wysoka na trzy kondygnacje brama wejściowa, która od strony deptaka zachowa widok na znajdujące się w głębi pofabryczne zabudowania z czerwonej cegły, oraz przestronna recepcja z oryginalną konstrukcją świetlną i dwukondygnacyjną zieloną ścianą. Efektywnie zaprojektowany układ komunikacji wewnętrznej, wyjątkowo niski współczynnik R/O budynku (add-on factor) na poziomie 3,1%, uwolnione od ścian konstrukcyjnych kondygnacje oraz podniesione podłogi techniczne umożliwią płynne dopasowanie aranżacji do zmieniających się w czasie zespołów czy stylu pracy.

Uzupełnieniem inwestycji będzie sześciokondygnacyjny garaż, który powstanie na terenie OFFa od ulicy Sienkiewicza. 222 miejsca parkingowe dla gości i najemców, w tym 5 dla osób niepełnosprawnych i 25 dla rodzin z dziećmi, a także 10 stanowisk do ładowania pojazdów elektrycznych – to wszystko przy asyście systemu ułatwiającego znalezienie wolnego miejsca, ergonomicznych, dwupoziomowych platform samochodowych oraz panoramicznej windy obsługującej wszystkie kondygnacje. Po wielu latach dyskusji i przymiarek, w strefie ulicy Piotrkowskiej w końcu powstanie pierwszy prywatny parking wielopoziomowy, o który od dawna zabiegają mieszkańcy Łodzi – zwraca uwagę Andrzej Owczarek. Tożsamość przestrzeni podkreślą dodatkowo nowe kontenery morskie, w których znajdą się kolejne butiki, showroomy i pop-up store’y. Zarówno biurowiec, jak i parking mają być gotowe w 2021 roku.

Biurowiec Fern Office w Łodzi – nowy projekt pracowni NOW Andrzeja Owczarka
Biurowiec Fern Office w Łodzi – nowy projekt pracowni NOW Andrzeja Owczarka
Biurowiec Fern Office w Łodzi – nowy projekt pracowni NOW Andrzeja Owczarka
Biurowiec Fern Office w Łodzi – nowy projekt pracowni NOW Andrzeja Owczarka
Parking wielopoziomowy, widok od strony ul. Sienkiewicza
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Lapidarium Detalu w Łodzi Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.