Architektura MuratorProjektyBiurowiec Schindler

Biurowiec Schindler

Wielkie koncerny coraz częściej chcą kreować swój wizerunek także poprzez architekturę. Firma Schindler na projekt warszawskiej siedziby ogłosiła więc konkurs. Wygrała młoda pracownia grotte art

Grotte art biurowiec Schindler
Fot.: materiały prasowe Schindler

Współorganizatorem konkursu był SARP, a zaproponowany budynek miał być przyjazny środowisku i energooszczędny, przywodzący na myśl ekologiczne rozwiązania, które stosuje ten jeden z największych na świecie producentów wind i schodów ruchomych.
Zwycięska koncepcja zakłada, że obiekt od południa będzie mieć dwupowłokową szklaną fasadę z kominem słonecznym, od północy masywną betonową ścianę pełniąca funkcję izolatora termicznego oraz, w zależności od potrzeb, elementu akumulującego ciepło lub chłód, a także niewielki zbiornik wodny na dachu służący do uzdatniania powietrza – znad wody czerpane jest chłodne i wilgotne powietrze, następnie rozprowadzane we wnętrzu.

Jeden z szybów windowych wyprowadzono na zewnątrz, co miałoby być swoistą wizytówką firmy od strony ulicy. Inwestor zastrzegł jednak, że do negocjacji zaprosić może także pozostałe zwycięskie pracownie. Są to: Hermanowicz Rewski Architekci, 90 Architekci, Nizio Design International oraz biuro Andrzeja Bulandy i Włodzimierza Muchy. Grotte art na koncie mają m.in. projekt ogromnych, przeszklonych tuneli akustycznych, które powstają na Trasie Toruńskiej czy utrzymanych w podobnym stylu wiat przystankowych przy Trasie W-Z w Warszawie.

biurowiec Schindler
Fot.: materiały prasowe Schindler
W aktualnym numerze Architektury