Architektura MuratorProjektyBudynek Concordia Hub we Wrocławiu

Budynek Concordia Hub we Wrocławiu

Pochodząca z 1912 roku kamienica na Wyspie Słodowej zostanie rozbudowana według projektu biura MVRDV i Q2 Studio.

Budynek Concordia Hub we Wrocławiu
Sześciopiętrowa kamienica z początku XX wieku to jedyny obiekt, który ocalał ze zniszczeń wojennych na Wyspie Słodowej; Il. © MVRDV

Concordia Design to inwestycja spółki Pro Design, prowadzącej poznańską Concordię. W rozbudowanej kamienicy przy Wyspie Słodowej 7 we Wrocławiu planuje ona m.in. przestrzeń coworkingową, ekspozycyjną i konferencyjną, a także inkubator dla młodych firm z sektora ICT. Do zaprojektowania wstępnej koncepcji obiektu spółka zaprosiła kilka biur, w tym ch+ architekci, Dziewoński, Łukaszewicz i Major Architekci. Ostatecznie wybrała propozycję MVRDV przygotowaną we współpracy z wrocławskim Q2 Studio. Według projektu zmodernizowana kamienica powiększona zostanie o nową, współczesną w wyrazie bryłę, kontynuującą linie dachu oraz okien starego budynku. W części zachodniej, od strony Wyspy, fasada otwierać się będzie na okolicę poprzez wysokie na trzy kondygnacje przeszklenie. Tu przewidziano m.in. przestrzeń restauracyjną. Na trzech kondygnacjach powyżej będą znajdować się biura, a na najwyższym piętrze – obszerny taras z widokiem na miasto. Podczas procesu projektowego dużo czasu poświęciliśmy na obserwacje, jacy odbiorcy odwiedzają Wyspę i jakie rozwiązania spowodują, że stworzymy przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych połączonych z tym miejscem – mówiła podczas prezentacji projektu Ewa Voelkel-Krokowicz, prezes Pro Design. Sprzedaż kamienicy przez miasto prywatnemu podmiotowi wciąż budzi jednak we Wrocławiu kontrowersje. Część aktywistów przekonuje, że zgodnie z wcześniejszymi obietnicami magistratu obiekt powinien być przeznaczony na cele społeczne.

Zakończenie realizacji: 2020

Budynek Concordia Hub we Wrocławiu
Rożnica między starą i nową częścią zostanie subtelnie zaznaczona poprzez uproszczenie detalu i współczesne materiały; Il. © MVRDV
Tagi:
Budynek Braniborska we Wrocławiu: z miłości do modernizmu Budynek przy ul. Braniborskiej we Wrocławiu ma być jedną z pierwszych realizacji tworzącego się właśnie Centrum Świebodzkiego. W założeniu architektów z Q2Studio będzie wyznaczał kierunek dla kształtowania dalszej zabudowy tej części miasta.
SURVIVAL w Pafawagu. Open Call Od 18 lat Przegląd Sztuki SURVIVAL podejmuje wyzwanie wprowadzania sztuki współczesnej do nietypowych, często niedostępnych na co dzień przestrzeni miejskich. Tym razem gościć będzie w legendarnym wrocławskim Pafawagu, jednej z największych w Europie fabryk maszyn i taboru kolejowego.
Nowa metoda: o osiedlu Nowe Żerniki Łukasz Pancewicz Odwiedzający Nowe Żerniki urbanista może mieć mieszane uczucia. Z jednej strony pojawia się zachwyt nad efektem pracy architektów, z drugiej rodzi pytanie, dlaczego po tylu latach doświadczeń wrocławski projekt stanowi wyjątek, a nie regułę. O realizacji pierwszego etapu wrocławskiego osiedla Nowe Żerniki pisze Łukasz Pancewicz.
Nie żyje Olgierd Czerner 6 listopada w wieku 91 lat odszedł Olgierd Czerner, architekt i historyk, założyciel i pierwszy dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Kontrowersyjna realizacja na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu Firma ATC Development ujawniła wizualizacje nowego budynku na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Projekt został zaakceptowany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Dom handlowy Renoma we Wrocławiu: kolejna przebudowa Dom handlowy Renoma we Wrocławiu wkrótce po raz kolejny zostanie przebudowany. Po modernizacji, przeprowadzonej według koncepcji Maćków Pracownia Projektowa, zwiększy się strefa gastronomiczna, odtąd otwarta na obie sąsiadujące z budynkiem przestrzenie publiczne: plac Czysty i plac Kościuszki.