Architektura MuratorProjektyBudynek Concordia Hub we Wrocławiu

Budynek Concordia Hub we Wrocławiu

Pochodząca z 1912 roku kamienica na Wyspie Słodowej zostanie rozbudowana według projektu biura MVRDV i Q2 Studio.

Budynek Concordia Hub we Wrocławiu
Sześciopiętrowa kamienica z początku XX wieku to jedyny obiekt, który ocalał ze zniszczeń wojennych na Wyspie Słodowej; Il. © MVRDV

Concordia Design to inwestycja spółki Pro Design, prowadzącej poznańską Concordię. W rozbudowanej kamienicy przy Wyspie Słodowej 7 we Wrocławiu planuje ona m.in. przestrzeń coworkingową, ekspozycyjną i konferencyjną, a także inkubator dla młodych firm z sektora ICT. Do zaprojektowania wstępnej koncepcji obiektu spółka zaprosiła kilka biur, w tym ch+ architekci, Dziewoński, Łukaszewicz i Major Architekci. Ostatecznie wybrała propozycję MVRDV przygotowaną we współpracy z wrocławskim Q2 Studio. Według projektu zmodernizowana kamienica powiększona zostanie o nową, współczesną w wyrazie bryłę, kontynuującą linie dachu oraz okien starego budynku. W części zachodniej, od strony Wyspy, fasada otwierać się będzie na okolicę poprzez wysokie na trzy kondygnacje przeszklenie. Tu przewidziano m.in. przestrzeń restauracyjną. Na trzech kondygnacjach powyżej będą znajdować się biura, a na najwyższym piętrze – obszerny taras z widokiem na miasto. Podczas procesu projektowego dużo czasu poświęciliśmy na obserwacje, jacy odbiorcy odwiedzają Wyspę i jakie rozwiązania spowodują, że stworzymy przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych połączonych z tym miejscem – mówiła podczas prezentacji projektu Ewa Voelkel-Krokowicz, prezes Pro Design. Sprzedaż kamienicy przez miasto prywatnemu podmiotowi wciąż budzi jednak we Wrocławiu kontrowersje. Część aktywistów przekonuje, że zgodnie z wcześniejszymi obietnicami magistratu obiekt powinien być przeznaczony na cele społeczne.

Zakończenie realizacji: 2020

Budynek Concordia Hub we Wrocławiu
Rożnica między starą i nową częścią zostanie subtelnie zaznaczona poprzez uproszczenie detalu i współczesne materiały; Il. © MVRDV
Tagi:
Centrum sportowe we Wrocławiu Zespół sal gimnastycznych przy szkole we Wrocławiu to minimalistyczny prostopadłościan, którego forma jest całkowicie podporządkowana funkcji – o nowej realizacji pracowni arch_it Piotr Zybura pisze Jerzy S. Majewski.
Akademik BaseCamp we Wrocławiu W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Apartamentowiec Odrzańska we Wrocławiu Fasada wpisuje się w rytm szczytów sąsiednich kamienic i jest nieomal niematerialna, jak generowane cyfrowo obrazy wyświetlane w komputerze – o projekcie pracowni ARCHE i greenGO pisze Jerzy S. Majewski.
Apartamentowiec Studio Plac Dominikański we Wrocławiu Zakończyła się realizacja siedmiopiętrowego apartamentowca Studio Plac Dominikański we Wrocławiu. Budynek dla TOSCOM Development zaprojektowało pracownia Dziewoński, Łukaszewicz Architekci.
Cafe Berg we Wrocławiu Ten mały punkt na mapie Wrocławia jest przykładem rewitalizacji, w której oryginalna konstrukcja i współczesne materiały wspaniale się uzupełniają – o projekcie grupy 33_03 pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Budynek Braniborska 44 we Wrocławiu W trakcie projektowania budynku Braniborska 44 zgrabnie posłużono się metodą kształtowania jego elewacji poprzez negatyw i pozytyw. O nowej realizacji pracowni Arch_it pisze Anna Miśniakiewicz.