Architektura MuratorProjektyBudynek Grodzieńska 19 w Warszawie

Budynek Grodzieńska 19 w Warszawie

Na warszawskiej Pradze powstaje budynek mieszkalny Grodzieńska 19 według projektu pracowni TZA Architekci. Kameralny obiekt wykończony cegłą klinkierową przywoływać ma klimat przemysłowej historii tego miejsca

Budynek Grodzieńska 19 w Warszawie
Budynek Grodzieńska 19 w Warszawie, proj. TZA Architekci. Widok od strony zbiegu ulic Grodzieńskiej i Kosmowskiej
Budynek Grodzieńska 19Warszawa, ul. Grodzieńska 19
AutorzyTZA Architekci, architekci Aleksandra Targońska, Marcin Zadrożny
Zespół projektowyarchitekci Daniel Małek, Magdalena zalewska, studenci Joanna Hutna, Dorota Żak
KonstrukcjaIndico Pracownia Projektowa
Generalny wykonawcaAlfa-bet Polska
InwestorAgena Development
Powierzchnia użytkowa6131.0 m²
Powierzchnia całkowita11750.0 m²
Kubatura40604.0 m³
Projekt (data)2019
Data realizacji (koniec)2020

Budynek Grodzieńska 19 powstaje na terenie dawnej fabryki mydła i świec „Adamczewski i S-ka”, rozebranej przez inwestora, firmę Agena Development, pod koniec 2019 roku. Do historycznej przeszłości nawiązywać ma przede wszystkim wykończeniem fasad, choć – jak podkreślają autorzy – detale i rysunek elewacji będą już na wskroś współczesne. Podczas projektowania postawiliśmy sobie za cel, by stworzyć fragment prawdziwej miejskiej tkanki, która będzie impulsem do dalszych zmian tej części Pragi. Zależało nam, by narożna bryła budynku była nowoczesnym akcentem na odcinku ulicy z dominującą przedwojenną zabudową, ale zarazem z szacunkiem odnosiła się do historycznego kontekstu – mówi Aleksandra Targońska z pracowni TZA Architekci.

Grodzieńska 19: kładki z widokiem

Autorom zależało, by mimo intensywnego wykorzystania działki, zachować dostęp światła i widoki w dalszych perspektywach. Zaprojektowali więc obiekt w formie parterowego cokołu na planie litery C, na którym „ustawiono” trzy odrębne segmenty mieszkalne o wysokości od pięciu do siedmiu kondygnacji. Atrakcją dla mieszkańców mają być duże balkony i kładki rozpięte między ich ścianami, a także widok na warszawskie City z najwyższych pięter. Charakterystyczne balkony w kształcie litery L nadają rytmicznym fasadom dodatkowy światłocień. Wykonano je z barwionych na kolor cegły betonowych prefabrykatów. Dziedziniec pośrodku ma być ogólnodostępny, z elementami zieleni i ceglaną posadzką, a prowadzić na niego będą podcienia bramne.

W budynku Grodzieńska 19 przewidziano 108 mieszkań o powierzchni od 28 do 100 m², cztery lokale usługowe w parterze od strony ulic, a pod całym założeniem parking na 82 miejsca z możliwością zainstalowania stacji ładowania samochodów elektrycznych. Ciepła, ceglana kolorystyka budynku wykorzystana jest także we wnętrzach – hole windowe zostaną wykończone płytami betonowymi w zbliżonym odcieniu, a posadzki każdej z czterech klatek schodowych i korytarzy na piętrach płytami lastriko z domieszką kruszywa w tym samym kolorze. To już drugi projekt autorstwa pracowni TZA Architekci, który powstał na zlecenie firmy Agena Development. Poprzedni, budynek Witebska 6, zdobył tytuł Najlepszego obiektu mieszkalnego w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy 2018 roku.

Autor: Piotr Prus
Osiedle Mieszkanie Plus według TZA Architekci W konkursie na osiedle Mieszkanie Plus na warszawskiej Pradze pracownia TZA Architekci zdobyła jedno z wyróżnień. Prezentujemy koncepcję osiedla przy Ratuszowej autorstwa TZA Architekci.