Architektura MuratorProjektyBudynek mieszkalny na warszawskiej Pradze

Budynek mieszkalny na warszawskiej Pradze

Uruchomienie II linii metra pobudziło nowe inwestycje mieszkaniowe na warszawskiej Pradze. W pobliżu stacji Stadion Narodowy powstaje właśnie budynek projektu biura Brzozowski Grabowiecki Architekci.

Blok Sprzeczna 4 w Warszawie
Prefabrykowana fasada stanowi wyrazistą dwuplanową strukturę, której geometria jest wynikiem odchylenia traktu budynku od płaszczyzny ulicznej pierzei. Aby rzuty mieszkań miały kąty proste, na elewacji frontowej zaprojektowano balkony na planie trójkąta. Fot. Marcin Czechowicz

Sześciokondygnacyjny obiekt zaplanowano przy ul. Sprzecznej 4, w sąsiedztwie Portu Praskiego i ul. Targowej. Swoją łamaną, schodkową fasadą dotykać będzie linii zabudowy, tworząc ażurową pierzeję z trójkątnymi balkonami i dużymi bocznymi tarasami – wyjaśniają architekci. Inwestorem, a zarazem wykonawcą budynku jest firma Budizol, właściciel jednego z najnowocześniejszych zakładów prefabrykacji konstrukcji betonowych w Polsce. Projektanci wykorzystali więc prawie wszystkie możliwe technologie, które oferuje, włącznie ze ścianami kompozytowymi z ociepleniem i okładziną z betonu architektonicznego barwionego w masie (przywożone na plac budowy z zamontowaną już stolarką okienną) oraz prefabrykowanymi stropami grzejnymi. Z gotowych elementów powstaną też łazienki oraz barwione na kolor elewacji ściany korytarzowe i trzon windy. W podwórzu za budynkiem zaprojektowano półprywatną strefę dla mieszkańców, z zabawkami dla dzieci i małą architekturą. W obiekcie znajdzie się 57 mieszkań na wynajem o powierzchni od 29 do ponad 70 m2.

Rozpoczęcie realizacji: 2015

Jak mieszka polski architekt? Rok temu Arka Roberta Koniecznego została uznana przez lifestylowy magazyn „Wallpaper” za najlepszy dom świata. To wysoko ustawiona poprzeczka i inspiracja, by przyjrzeć się, jak mieszka dziś polski architekt. W tym numerze dwanaście nieprezentowanych dotąd domów i mieszkań projektantów różnych generacji. I wniosek, że kiedy polski architekt staje się sam dla siebie klientem, potrafi aranżować przestrzeń prosto i niebanalnie – pisze Agnieszka Dąbrowska.
Budynek mieszkalny o dwóch obliczach W projekcie niewielkiego apartamentowca w Ciudad de Mexico odzwierciedlono zróżnicowaną dynamikę dwóch przebiegających przy nim ulic. Koncepcja architektoniczna budynku powstała w pracowni Arqmov Workshop.
Zespół mieszkalny na Zaspie w Gdańsku Konkurs inwestorski na koncepcję zabudowy dawnego pasa startowego lotniska Gdańsk Wrzeszcz wygrało Studio Architektoniczne Kwadrat we współpracy z biurem Wolski Architekci.
Osiedle Wilanowska w Warszawie Przeszklone fasady od strony wnętrza zespołu przykrywa jakby druga skóra – charakterystyczna, ażurowa ściana z pasów drewnianych okiennic. Mieszkańcy mogą je otwierać i składać, przez co osiedle nieustannie się zmienia – o zespole przy alei Wilanowskiej, który zdobył główną nagrodę w kategorii Najlepszy Budynek Wielorodzinny VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, pisze Marlena Happach.
Budynek mieszkalny przy ul. Ślężnej BUDYNEK MIESZKALNY PRZY UL. ŚLĘŻNEJ NOMINACJA - WROCŁAWŻYCIE W ARCHITEKTURZE III EDYCJA 1989-1999
Budynek mieszkalny przy ul. Cieszkowskiego MODERNIZACJA ZABYTKOWEGO BUDYNKU MIESZKALNEGONOMINACJA - BYDGOSZCZŻYCIE W ARCHITEKTURZE III EDYCJA 1989-1999