Architektura MuratorProjektyBudynek warstwowy – nowy projekt KWK Promes

Budynek warstwowy – nowy projekt KWK Promes

W samym centrum Katowic, na skraju Parku Śląskiego, powstaje zespół mieszkalny Baildomb. Projekt obiektu opracowało biuro KWK Promes Roberta Koniecznego.

Budynek warstwowy – nowy projekt KWK Promes
Baildomb – budynek warstwowy. Widok od strony ulicy

Zespół powstaje przy ul. Złotej, w pobliżu stadionu GKS Katowice, przy jednym z wejść do Parku Śląskiego. Nazwa inwestycji odnosi się do postaci Johna Baildona (1772-1846), inżyniera i przemysłowca, który w tej okolicy założył słynną hutę, będącą w swoim czasie jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie, oraz dawnego określenia dzielnicy Dąb – niem. Domb. Obiekt zaoferuje łącznie 69 zróżnicowanych funkcjonalnie mieszkań o powierzchni od 26 do blisko 138 m2.

Większość powstających obecnie osiedli składa się z osobnych budynków rozmieszczonych bardzo blisko siebie, co sprawia, że mieszkańcy zaglądają sobie wzajemnie w okna. W naszej koncepcji oddzielne elementy zostały połączone w jedną strukturę, która jest tak ukształtowana, aby każdemu z mieszkańców zapewnić intymność i jak najlepszy widok. Zespół złożony jest z różnego typu budynków mieszkalnych, ułożonych na sobie warstwowo w celu jak najlepszego wykorzystania przestrzeni wokół. Pierwszy poziom to domy „garden parter”, podzielone na sekcje złożone z maksymalnie pięciu mieszkań z wydzielonymi ogródkami, które otwierają się na tereny zielone przeznaczone dla wszystkich mieszkańców. Poziomy od 1 do 3 to pięć jednoklatkowych budynków połączonych w jeden apartamentowiec. Na jego dachu ułożone są jedno- i dwupiętrowe wille z dużymi tarasami i ogrodami – tłumaczą architekci.

Czytaj też: Arka Koniecznego |

Ceny mieszkań wahają się od 200 000 zł za apartament z ogrodem na parterze do ponad 1200 000 zł za dwupoziomową willę-penthouse. Poszczególne typy domów wykończone będą nieco odmiennymi materiałami, co ma podkreślać ich odrębność i indywidualny charakter. Konstrukcja została tak zaprojektowana, aby zapewnić elastyczność w kształtowaniu różnych układów mieszkań i umożliwić przyszłym użytkownikom ewentualne modyfikacje, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Pod budynkiem zaplanowano parking na 93 miejsca postojowe, a obok zieloną przestrzeń rekreacyjną, oddzieloną od ulicy parterowym pawilonem kryjącym wjazd do garażu i pomieszczenia usługowe. Inwestorem obiektu jest Sport Investment Group. Budynek ma zostać oddany do użytku w 2017 roku.

Budynek warstwowy – nowy projekt KWK Promes
Baildomb – budynek warstwowy. Widok od strony zielonego podwórza
Nowy Nikiszowiec w Katowicach Projekt zespołu Nowego Nikiszowca, realizowany w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, nawiązuje bezpośrednio do idei historycznego osiedla, stanowi jednak jego krytyczne rozwinięcie. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Aleksander Drzewiecki.
Baildomb w Katowicach Ten budynek jest jak punkrockowy utwór wykrzyczany prosto w twarz. Jest w nim siła, szczerość, bunt i chęć zmiany świata na lepsze: o budynku Baildomb w Katowicach pisze Oskar Grąbczewski.
Parking w Strefie Kultury: Katowice rozstrzygnęły konkurs na wielopoziomowy parking w Strefie Kultury Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt kubaturowego parkingu w Strefie Kultury. Obiekt na 1500 miejsc postojowych stanie w sąsiedztwie siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia według projektu konsorcjum biur ARPA Jerzego Gurawskiego i SKI Studio Błażeja Szurkowskiego.
Grzegorz Layer o projekcie Plac na Glanc w Katowicach [FILM] Wykład Grzegorza Layera na temat projektu Plac na Glanc w Katowicach (proj. Grzegorz Layer, Ewa Labus, Michał Centkowski). Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017.
Hans Ibelings, Renato Rizzi i Oliver Heath na 4 DESIGN DAYS w Katowicach! Już 16 lutego rusza druga edycja 4 DESIGN DAYS! Z tej okazji do Katowic przyjedzie wielu prelegentów z całego świata. W programie dyskusje, wystawy, wycieczki architektoniczne oraz projekcje filmów.
Wille Parkowa projektu Konior Studio. Współczesna architektura ceglana w Katowicach Kameralny zespół mieszkaniowy Wille Parkowa, zaprojektowany przez pracownię Konior Studio, powstał w pobliżu parku Kościuszki w Katowicach. Ceglanej architekturze wielorodzinnych budynków za pomocą tarasów, ogrodów i loggii nadano indywidualny charakter