Wioska edukacyjna

Campus Bemke w Kleczy Dolnej ze szkołą projektu Medusa Group

W Kleczy Dolnej koło Wadowic powstaje Campus Bemke – centrum edukacyjno-rekreacyjne ze szkołą, zapleczem sportowym i kinoteatrem. To wspólne przedsięwzięcie lokalnych pallotynów i firmy TDJ, w które zaangażowali się też architekci z Medusa Group.

Szkoła na terenie Campusu Bemke Klecza Dolna, ul. Krakowska 4
Autorzy:  Medusa Group, architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorska: Dawid Beil, Anna Gołyga, Magdalena Stanik, Katarzyna Chobot, Jagoda Kus, Agnieszka Szewera-Drozda, Sandra Przepiórkowska, Aleksandra Mazur, Tomasz Drozd
Inwestor:  Fundacja Campus Bemke
Konstrukcja:  Figura Team
Instalacje: Elsanteam, eNNpro, WN-PROJEKT
Projekt zieleni: Krzysztof , Kass-Architektura Krajobrazu
Powierzchnia terenu: 14 153 m²
Powierzchnia użytkowa: 3312 m²
Projekt: 2022-2023
Realizacja: 2024

Campus Bemke: i dla uczniów, i mieszkańców

TDJ to polska spółka inwestycyjna, znana m.in. z realizacji biurowców .KTW i położonego w pobliżu osiedla Pierwsza Dzielnica w Katowicach. Obie inwestycje na jej zlecenie zaprojektowała śląska pracownia Medusa Group. Ostatnio firma zaangażowana jest w budowę Campusu Bemke w Kleczy Dolnej. To położone w bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru pallotynów nowe centrum edukacyjno-rekreacyjne z prowadzoną przez księży publiczną szkołą podstawową, przedszkolem, zapleczem sportowym i kinoteatrem. Jak zapowiada inwestor, miejsce otwarte będzie nie tylko dla uczniów, ale też dla mieszkańców Wadowic i okolic. Sercem całego założenia pozostanie Collegium Marianum, w którym od 2013 roku funkcjonuje podstawówka i dom rekolekcyjny. W sąsiedztwie zaplanowano jednak także nowe obiekty.

Campus Bemke, czyli wioska edukacyjna według Medusa Group

W przedsięwzięcie zaangażowani są też architekci z Medusa Group, którzy zaprojektowali m.in. nową szkołę. To dla naszej pracowni nowa przygoda, po raz pierwszy mamy możliwość tworzyć ważną przestrzeń edukacyjną w historycznym otoczeniu, która ma służyć młodym ludziom przez kolejne dziesięciolecia – mówi Przemo Łukasik z Medusa Group. Autorzy rozplanowali poszczególne funkcje w niewielkich obiektach, które zakomponowali na wzór małego gospodarstwa. Sięgamy tu do tradycji prostych, wiejskich chat, poukładanych w przestrzenną kompozycję, a także archetypu domu, który definiują bliskość i poczucie wspólnoty. Do tradycji odwołuje się też materiał budulcowy – kształtka ceramiczna. Wydzieliliśmy strefy nauki, pracy w laboratoriach, odpoczynku i komunikacji, po czym zespoliliśmy je przestrzennie płaszczyzną kameralnego dziedzińca ze schodami. Szkolne podwórko niczym koc łączy pozornie rozrzucona budynki budynki – tłumaczy Łukasik.

Ta nowoczesna wioska edukacyjna ma pobudzać wyobraźnię uczniów i nauczycieli, mobilizować ich do kreatywnych działań. Architekci zaznaczają, że cały projekt jest dużym wyzwaniem, ponieważ pracują nad mocno rozbudowanym programem funkcjonalnym w kontekście obiektu znajdującego się pod ochroną konserwatora zabytków. Muszą jednocześnie uwzględnić walory krajobrazowe miejsca, a ambitne plany zmieścić w określonym budżecie.

Powierzchnia użytkowa nowego budynku wyniesie 3312 m². Na jego budowę inwestor otrzymał już pozwolenie. Szkoła przywitać ma pierwszych uczniów we wrześniu 2024 roku.

Wizja rozwoju Campusu Bemke do 2030 roku

Do 2030 roku na terenie Campusu Bemke powstać mają kolejne budynki. Pełnowymiarowa sala gimnastyczna, siłownia, boisko do squsha, sauna czy siłownia to część propozycji, z których skorzystają nie tylko uczniowie Campusu, ale także inne zaprzyjaźnione placówki oraz mieszkańcy okolic. Do ich dyspozycji zostanie oddana także sala teatralna z profesjonalnym zapleczem, sale konferencyjne na cele szkoleniowe, a także księgarnia, kawiarnia i dostosowane do potrzeb najmłodszych centrum zabaw – mówił Krzysztof Słaboń z realizującej projekt Fundacji Campus Bemke podczas inauguracji całego przedsięwzięcia w maju tego roku. W planach jest też budowa FarmLabu z modelarnią, stolarnią, ogrodami edukacyjnymi i prototypowym gospodarstwem rolnym. Wszystkie obiekty mają być w jak największym stopniu samowystarczalne energetycznie.