W połowie ubiegłego roku władze Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowały o realizacji sieci centrów edukacyjnych w swoich najpopularniejszych lokalizacjach. Ich główne zadanie to informacja i edukacja skierowana do turystów wchodzących na szlaki. Poza nimi planujemy stworzenie obiektów edukacyjnych położonych w miejscowościach sąsiadujących z TPN, w lokalizacjach, które nie kolidują z masowym ruchem turystycznym. Będą one tworzone głównie z myślą o mieszkańcach Podhala i turystach, którzy korzystają z okolicznych kwater – czytamy w informacji prasowej. W planach jest już budowa tego typu ośrodków w Tajgołce, na Palenicy Białczańskiej i w Kirach, przy wejściu do Doliny Kościeliskiej.
Przetarg na projekt tego ostatniego obiektu wygrała warszawska pracownia POLE Architekci. Zgodnie z wytycznymi miejscowego planu zagospodarowania, centrum niemal w całości znajdować się będzie pod ziemią. Z daleka jego obecność zdradzać będzie jedynie wolno stojący dom, nawiązujący formą do zabudowy pasterskiej Podhala. Do obszernego holu prowadzić mają schody terenowe. Stąd turyści przejdą do części ekspozycyjnej, poświęconej tatrzańskiej przyrodzie. W przekryciu architekci przewidzieli liczne świetliki, a cały obiekt dostosowali do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie 1000 m2. Budowa ośrodka kosztować ma ok. 10 mln zł, z czego 7 mln pochodzić będzie z funduszy unijnych. Otwarcie budynku zaplanowano na koniec 2019 roku.
To nie jedyne nowe inwestycje Tatrzańskiego Parku Narodowego. W kwietniu rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę pawilonu wejściowego w Dolinie Strążyskiej według konkursowego opracowania biura 2pm kasy biletowej (więcej na temat tej koncepcji tu). Obiekt ma zostać oddany do użytku pod koniec czerwca tego roku.