Architektura MuratorProjektyCentrum reportażu w domkach fińskich na Polu Mokotowskim od WXCA

Centrum reportażu w domkach fińskich na Polu Mokotowskim od WXCA

Są środki na modernizację dwóch domków fińskich na Polu Mokotowskim. Rada m.st. Warszawy przyznała właśnie dwa miliony złotych na ich gruntowny remont. Po zakończeniu inwestycji w obiektach powstanie centrum reportażu. Za projekt przebudowy odpowiada pracownia WXCA.

Centrum reportażu w domkach fińskich na Polu Mokotowskim
W zmodernizowanych domkach fińskich na Polu Mokotowskim powstanie centrum reportażu

Domki fińskie na Polu Mokotowskim w Warszawie, podobne jak te na Jazdowie, podarowane zostały miastu w 1945 przez ZSRR. Do dziś spośród ponad 160 obiektów zachowały się jedynie dwa. W jednym z nich po wojnie mieszkał Ryszard Kapuściński. Aktywiści od dawna zabiegali, by popadający w ruinę budynek wyremontować i przeznaczyć na cele społeczne czy kulturalne. Taką funkcję przewidywał zresztą plan miejscowy dla tego obszaru przyjęty w 2008 roku. na realizację wciąż jednak brakowało środków. Ostatecznie 13 maja Rada m.st. Warszawy przyznała dwa miliony złotych na remont domków. Ma w nich powstać centrum reportażu. Ryszard Kapuściński to postać nietuzinkowa, wybitny reportażysta, pisarz i publicysta. Do dziś jest wzorem dla wielu autorów. W jednym z fińskich domków na Polu Mokotowskim spędził lata swojej młodości. Tu dorastał, spacerował i rozmyślał, upamiętnia to ścieżka jego imienia. Jej zwieńczeniem będzie planowane od lat centrum reportażu, miejsce otwarte na inicjatywy kulturalne i społeczne – zapowiada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Pomysł popierają żona i córka pisarza: Chciałybyśmy, jako spadkobierczynie wyrazić nasze gorące i entuzjastyczne poparcie dla inicjatywy Rady Miasta i Prezydenta Warszawy. Deklarujemy chęć współpracy przy rewitalizacji miejsca, z którym Ryszard Kapuściński był przez wiele lat związany, i do którego zawsze chętnie powracał – napisały do władz miasta. W domkach planowane są również międzynarodowe programy dla twórczyń i twórców literatury. Obok nich powstanie ogród społecznościowy i kameralna scena plenerowa.

Domki fińskie na Polu Mokotowskim znajdują się w Gminnej Ewidencji Zabytków, a ich remont został przewidziany w projekcie modernizacji parku, który wyłoniony został w konkursie architektonicznym z 2018 roku. Zwycięska praca biura WXCA zakłada m.in. naturalizację istniejącego zbiornika wodnego, budowę czterech nowych pawilonów gastronomicznych, uczytelnienie głównej promenady spacerowej oraz wprowadzenie licznych „atraktorów” jak kładka w koronach drzew czy miejska farma edukacyjna.

Rewitalizacja Pola Mokotowskiego
Rewitalizacja Pola Mokotowskiego Jeden z największych parków w Warszawie zostanie zmodernizowany według koncepcji biura WXCA.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Budowa metra na Bemowie: stacje Bemowo i Ulrychów już otwarte! 30 czerwca oddano do użytku kolejne stacje II linii metra – C04 Bemowo i C05 Ulrychów. Nowe przystanki metra na Bemowie powstały według konkursowej koncepcji konsorcjum biur Metroprojekt i AMC Andrzej M. Chołdzyński. [ZDJĘCIA]
Port Praski w Warszawie Pierwsze realizacje w rejonie ulic Sierakowskiego, Krowiej i Okrzei pokazują, że nowy fragment Warszawy może stać się dzielnicą wielofunkcyjną, o dość stonowanej, wielkomiejskiej architekturze – pisze o Porcie Praskim Łukasz Pancewicz.
Plaża Romantyczna w warszawskim Wawrze Dla projektantów najważniejszą wartością miejsca był jego naturalny charakter. Do przekształceń użyli języka stworzonego przez przyrodę. O nowej realizacji pracowni projektowej Karola Żurawskiego pisze Jerzy S. Majewski.
Terminal Kultury Gocław w Warszawie Założeniem było stworzenie obiektu przejściowego, transformowalnego. Obiekt nie zwraca na siebie uwagi krzykliwą elewacją, nie epatuje detalem. O nowej realizacji biura 87a architekci pisze Sonia Prószyńska.
Zespół pofabryczny przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie Kluczową trudność stanowiła adaptacja ponad stuletnich budynków zgodnie z wymaganiami inwestora i konserwatora. Dotyczyło to m.in. wymiany stropów, wprowadzenia wind czy ognioodpornego wykończenia. O przebudowie pofabrycznego zespołu przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie piszą Anna Rostkowska i Piotr Kilanowski.
Plac Nowego Sąsiedztwa: warsztaty Centrali na temat wodnego ogrodnictwa Na placu Defilad w Warszawie powstanie oczko wodne! To nowa inicjatywa grupy projektowej Centrala. Inauguracja projektu połączona z warsztatami i projekcją filmu już 19 czerwca.