Architektura MuratorProjektyCentrum reportażu w domkach fińskich na Polu Mokotowskim od WXCA

Centrum reportażu w domkach fińskich na Polu Mokotowskim od WXCA

Są środki na modernizację dwóch domków fińskich na Polu Mokotowskim. Rada m.st. Warszawy przyznała właśnie dwa miliony złotych na ich gruntowny remont. Po zakończeniu inwestycji w obiektach powstanie centrum reportażu. Za projekt przebudowy odpowiada pracownia WXCA.

Centrum reportażu w domkach fińskich na Polu Mokotowskim
W zmodernizowanych domkach fińskich na Polu Mokotowskim powstanie centrum reportażu

Domki fińskie na Polu Mokotowskim w Warszawie, podobne jak te na Jazdowie, podarowane zostały miastu w 1945 przez ZSRR. Do dziś spośród ponad 160 obiektów zachowały się jedynie dwa. W jednym z nich po wojnie mieszkał Ryszard Kapuściński. Aktywiści od dawna zabiegali, by popadający w ruinę budynek wyremontować i przeznaczyć na cele społeczne czy kulturalne. Taką funkcję przewidywał zresztą plan miejscowy dla tego obszaru przyjęty w 2008 roku. na realizację wciąż jednak brakowało środków. Ostatecznie 13 maja Rada m.st. Warszawy przyznała dwa miliony złotych na remont domków. Ma w nich powstać centrum reportażu. Ryszard Kapuściński to postać nietuzinkowa, wybitny reportażysta, pisarz i publicysta. Do dziś jest wzorem dla wielu autorów. W jednym z fińskich domków na Polu Mokotowskim spędził lata swojej młodości. Tu dorastał, spacerował i rozmyślał, upamiętnia to ścieżka jego imienia. Jej zwieńczeniem będzie planowane od lat centrum reportażu, miejsce otwarte na inicjatywy kulturalne i społeczne – zapowiada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Pomysł popierają żona i córka pisarza: Chciałybyśmy, jako spadkobierczynie wyrazić nasze gorące i entuzjastyczne poparcie dla inicjatywy Rady Miasta i Prezydenta Warszawy. Deklarujemy chęć współpracy przy rewitalizacji miejsca, z którym Ryszard Kapuściński był przez wiele lat związany, i do którego zawsze chętnie powracał – napisały do władz miasta. W domkach planowane są również międzynarodowe programy dla twórczyń i twórców literatury. Obok nich powstanie ogród społecznościowy i kameralna scena plenerowa.

Domki fińskie na Polu Mokotowskim znajdują się w Gminnej Ewidencji Zabytków, a ich remont został przewidziany w projekcie modernizacji parku, który wyłoniony został w konkursie architektonicznym z 2018 roku. Zwycięska praca biura WXCA zakłada m.in. naturalizację istniejącego zbiornika wodnego, budowę czterech nowych pawilonów gastronomicznych, uczytelnienie głównej promenady spacerowej oraz wprowadzenie licznych „atraktorów” jak kładka w koronach drzew czy miejska farma edukacyjna.

Rewitalizacja Pola Mokotowskiego
Rewitalizacja Pola Mokotowskiego Jeden z największych parków w Warszawie zostanie zmodernizowany według koncepcji biura WXCA.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Warszawa ma standardy. Kampania informacyjna na temat dostępności architektonicznej Warszawa rozpoczęło kampanię informacyjno-promocyjną na temat dostępności architektonicznej. Cel to miasto w pełni dostępne dla wszystkich, także dla osób z niepełnosprawnościami.
Budowa siedziby Wydziału Psychologii UW Realizacja kolejnych etapów głównej konstrukcji gmachu ukazywała pełen katalog żelbetowych form przemyślanych na etapie tworzenia jego przestrzeni. Beton jako podstawowe tworzywo, z którego powstaje obiekt, ukazuje się w zróżnicowanych fakturach i formach – o realizacji nowej siedziby Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego piszą Karolina Tunajek i Jacek Wochowski z pracowni Projekt Praga.
Siedziba firmy Kradex w Warszawie Budynek jest ze wszech miar nowoczesny, energię pozyskuje się z paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, a linię produkcyjną elastycznie modyfikuje – o projekcie 77STUDIO architektury pisze Jerzy S. Majewski.
Zmiany w projekcie stadionu Polonii: mamy nowe wizualizacje Zakończyły się prace nad koncepcją modernizacji i rozbudowy stadionu Polonii w Warszawie. Pracownia JSK Architekci pokazała nowe wizualizacje budynków i stadionu głównego przy Konwiktorskiej.
Atrium International: dawny Ulubieniec Warszawy idzie do rozbiórki Rozpoczyna się rozbiórka biurowca Atrium International w al. Jana Pawła II. Budynek zaprojektowany w latach 90. przez Biuro Kazimierski i Ryba zdobył tytuł Ulubieńca Warszawy w pierwszej edycji organizowanego przez naszą redakcję konkursu Życie w Architekturze.
Osiedle Szeligowska 83: kolejna warszawska inwestycja w ramach specustawy mieszkaniowej Firma Profbud przymierza się do realizacji osiedla przy ul. Szeligowskiej na warszawskim Bemowie. Zespół z 700 mieszkaniami według projektu pracowni BBGK powstać ma w trybie lex deweloper.