Centrum reportażu w domkach fińskich na Polu Mokotowskim od WXCA
Są środki na modernizację dwóch domków fińskich na Polu Mokotowskim. Rada m.st. Warszawy przyznała właśnie dwa miliony złotych na ich gruntowny remont. Po zakończeniu inwestycji w obiektach powstanie centrum reportażu. Za projekt przebudowy odpowiada pracownia WXCA.

Domki fińskie na Polu Mokotowskim w Warszawie, podobne jak te na Jazdowie, podarowane zostały miastu w 1945 przez ZSRR. Do dziś spośród ponad 160 obiektów zachowały się jedynie dwa. W jednym z nich po wojnie mieszkał Ryszard Kapuściński. Aktywiści od dawna zabiegali, by popadający w ruinę budynek wyremontować i przeznaczyć na cele społeczne czy kulturalne. Taką funkcję przewidywał zresztą plan miejscowy dla tego obszaru przyjęty w 2008 roku. na realizację wciąż jednak brakowało środków. Ostatecznie 13 maja Rada m.st. Warszawy przyznała dwa miliony złotych na remont domków. Ma w nich powstać centrum reportażu. Ryszard Kapuściński to postać nietuzinkowa, wybitny reportażysta, pisarz i publicysta. Do dziś jest wzorem dla wielu autorów. W jednym z fińskich domków na Polu Mokotowskim spędził lata swojej młodości. Tu dorastał, spacerował i rozmyślał, upamiętnia to ścieżka jego imienia. Jej zwieńczeniem będzie planowane od lat centrum reportażu, miejsce otwarte na inicjatywy kulturalne i społeczne – zapowiada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Pomysł popierają żona i córka pisarza: Chciałybyśmy, jako spadkobierczynie wyrazić nasze gorące i entuzjastyczne poparcie dla inicjatywy Rady Miasta i Prezydenta Warszawy. Deklarujemy chęć współpracy przy rewitalizacji miejsca, z którym Ryszard Kapuściński był przez wiele lat związany, i do którego zawsze chętnie powracał – napisały do władz miasta. W domkach planowane są również międzynarodowe programy dla twórczyń i twórców literatury. Obok nich powstanie ogród społecznościowy i kameralna scena plenerowa.
Domki fińskie na Polu Mokotowskim znajdują się w Gminnej Ewidencji Zabytków, a ich remont został przewidziany w projekcie modernizacji parku, który wyłoniony został w konkursie architektonicznym z 2018 roku. Zwycięska praca biura WXCA zakłada m.in. naturalizację istniejącego zbiornika wodnego, budowę czterech nowych pawilonów gastronomicznych, uczytelnienie głównej promenady spacerowej oraz wprowadzenie licznych „atraktorów” jak kładka w koronach drzew czy miejska farma edukacyjna.
