Architektura MuratorProjektyCentrum reportażu w domkach fińskich na Polu Mokotowskim od WXCA

Centrum reportażu w domkach fińskich na Polu Mokotowskim od WXCA

Są środki na modernizację dwóch domków fińskich na Polu Mokotowskim. Rada m.st. Warszawy przyznała właśnie dwa miliony złotych na ich gruntowny remont. Po zakończeniu inwestycji w obiektach powstanie centrum reportażu. Za projekt przebudowy odpowiada pracownia WXCA.

Centrum reportażu w domkach fińskich na Polu Mokotowskim
W zmodernizowanych domkach fińskich na Polu Mokotowskim powstanie centrum reportażu

Domki fińskie na Polu Mokotowskim w Warszawie, podobne jak te na Jazdowie, podarowane zostały miastu w 1945 przez ZSRR. Do dziś spośród ponad 160 obiektów zachowały się jedynie dwa. W jednym z nich po wojnie mieszkał Ryszard Kapuściński. Aktywiści od dawna zabiegali, by popadający w ruinę budynek wyremontować i przeznaczyć na cele społeczne czy kulturalne. Taką funkcję przewidywał zresztą plan miejscowy dla tego obszaru przyjęty w 2008 roku. na realizację wciąż jednak brakowało środków. Ostatecznie 13 maja Rada m.st. Warszawy przyznała dwa miliony złotych na remont domków. Ma w nich powstać centrum reportażu. Ryszard Kapuściński to postać nietuzinkowa, wybitny reportażysta, pisarz i publicysta. Do dziś jest wzorem dla wielu autorów. W jednym z fińskich domków na Polu Mokotowskim spędził lata swojej młodości. Tu dorastał, spacerował i rozmyślał, upamiętnia to ścieżka jego imienia. Jej zwieńczeniem będzie planowane od lat centrum reportażu, miejsce otwarte na inicjatywy kulturalne i społeczne – zapowiada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Pomysł popierają żona i córka pisarza: Chciałybyśmy, jako spadkobierczynie wyrazić nasze gorące i entuzjastyczne poparcie dla inicjatywy Rady Miasta i Prezydenta Warszawy. Deklarujemy chęć współpracy przy rewitalizacji miejsca, z którym Ryszard Kapuściński był przez wiele lat związany, i do którego zawsze chętnie powracał – napisały do władz miasta. W domkach planowane są również międzynarodowe programy dla twórczyń i twórców literatury. Obok nich powstanie ogród społecznościowy i kameralna scena plenerowa.

Domki fińskie na Polu Mokotowskim znajdują się w Gminnej Ewidencji Zabytków, a ich remont został przewidziany w projekcie modernizacji parku, który wyłoniony został w konkursie architektonicznym z 2018 roku. Zwycięska praca biura WXCA zakłada m.in. naturalizację istniejącego zbiornika wodnego, budowę czterech nowych pawilonów gastronomicznych, uczytelnienie głównej promenady spacerowej oraz wprowadzenie licznych „atraktorów” jak kładka w koronach drzew czy miejska farma edukacyjna.

Rewitalizacja Pola Mokotowskiego
Rewitalizacja Pola Mokotowskiego Jeden z największych parków w Warszawie zostanie zmodernizowany według koncepcji biura WXCA.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Warszawa przyszłości: w poszukiwaniu nowej miejskiej filozofii Musimy myśleć o mieście jako ekosystemie. Tylko to da nam szansę, by Warszawa była w przyszłości zdrowym i wygodnym miejscem do życia. To, że takiej stolicy potrzebujemy, pokazały prace nadesłane na konkurs FUTUWAWA – mówi architekt miasta Marlena Happach. W pawilonie Zodiak można już oglądać dwie nowe wystawy: jedna podsumowuje wyniki tegorocznej edycji konkursu, druga kolejny etap prac nad założeniami do nowego studium.
Rusza budowa Wydziału Psychologii UW według projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga Uniwersytet Warszawski podpisał umowę z firmą Mostostal na budowę nowej siedziby Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Gmach według konkursowego projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga powstanie w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura na kampusie Ochota do 2024 roku.
Pisklę na placu Pięciu Rogów: konserwator zgodził się na instalację Joanny Rajkowskiej. Dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystki Joanny Rajkowskiej może powstać na placu Pięciu Rogów. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków  pozytywnie zaopiniował projekt rzeźby
Zespół HOL 7.7 w Warszawie: nowa jakość kilkunastoletnich biurowców White Stone Development pokazuje, jaki potencjał drzemie w biurowcach z kilkunastoletnią historią. Kompleks HOL 7.7, który w 2020 roku przeszedł przemianę części wspólnych, teraz zaprasza najemców do odwiedzenia nowego showroomu. Wokół dwóch budynków przy Cybernetyki można też już korzystać z zielonego, wielofunkcyjnego patio.
Rozpoczyna się modernizacja Ogrodów Ulricha w Warszawie Ingka Centres podpisała umowę z firmą Budimex na modernizację zabytkowych Ogrodów Ulricha w Warszawie. Całe założenie, którego przebudowę opracowało biuro WXCA, zostanie udostępnione  latem 2022 roku.
Hala sportowa / Warszawa Inspiracją dla projektu elewacji stała się kolumnada, która miała na celu płynnie połączyć zwartą bryłę budynku szkoły z zielonym otoczeniem. O realizacji studia DEMIURG Project pisze Jerzy Grochulski.