Architektura MuratorProjektyCentrum Sportu Osób Niepełnosprawnych

Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych

Na krakowskim Zwierzyńcu rozpoczęła się budowa hali sportowej według projektu biura Lewicki Łatak.

Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych
Hala powstaje przy błoniach krakowskich, w pobliżu przebudowanego niedawno stadionu Cracovii. Widok od strony al. Focha. Il. materiały prasowe

Pomysł realizacji obiektu pojawił się w 2006 roku, kiedy to obchodzono setną rocznicę klubu sportowego Cracovia. Jego koncepcję wyłoniono w konkursie zorganizowanym dwa lata później przez władze miasta i lokalny SARP, jednak z powodu braku środków budowa długo nie mogła się rozpocząć. Ostatecznie realizacja Hali Stulecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, jak brzmi oficjalna nazwa inwestycji, ruszyła dopiero w grudniu 2015 roku. Hala powstaje przy al. Focha w dzielnicy Zwierzyniec, tradycyjnie kojarzonej z Cracovią z uwagi na lokalizację stadionu piłkarskiego. Główną, jednokondygnacyjną część budynku zajmie sala sportowa o wymiarach 44 x 26 m, która umożliwiać będzie rozgrywanie meczów większości dyscyplin halowych. Wokół znajdą się trybuny na 819 miejsc siedzących, w tym 150 składanych. We wschodniej części obiektu zlokalizowano pomieszczenia zaplecza, w północno-zachodniej salę wielofunkcyjną, a w południowej kawiarnię z zewnętrznym tarasem. Skrzydło trzykondygnacyjne pomieści strefę rehabilitacyjno-sanitarną z 17 pokojami gościnnymi i salą konferencyjną. Jury doceniło złożoną przez nas koncepcję, w której staraliśmy się poświęcić tyle uwagi oczekiwaniom funkcjonalnym przyszłych użytkowników, co specyfice wymagającej lokalizacji i sąsiedztwa niezwykle cennych elementów w krajobrazie. Widok z alei Focha na wzgórze i kościół Najświętszego Salwatora podpowiadał nam sposób, w jaki ukształtować północną fasadę. Z kolei bliska panorama alei Waszyngtona z Kopcem Kościuszki widoczna będzie z wnętrza przez elewację zachodnią – tłumaczą architekci. Powierzchnia użytkowa wyniesie blisko 5 tys. m2.

Zakończenie realizacji: 2017

Muzeum Czartoryskich: przebudowa według Biura Projektów Lewicki Łatak Ze względu na brak możliwości rozbudowy gmachu Muzeum Czartoryskich zdecydowano m.in. o przekryciu dziedzińca przeszklonym dachem. Dzięki temu niedostępna do tej pory dla zwiedzających przestrzeń, zmieniła się w reprezentacyjny hol wejściowy – piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Hala Cracovia wśród pięciu najlepszych realizacji świata Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski przyznał nagrody dla najbardziej wyróżniających się obiektów sportowych. Wśród pięciu docenionych w ten sposób realizacji znalazła się hala Cracovia projektu Biura Lewicki Łatak
Polscy architekci na Teneryfie Po serii wystaw w Krakowie, Warszawie, Berlinie i Wrocławiu Biuro Projektów Lewicki Łatak zaprezentuje swoje projekty na Wyspach Kanaryjskich.
Lewicki Łatak w Berlinie Kolejna polska pracownia architektoniczna zaprezentuje swoją twórczość przed berlińską publicznością. Po ciepło przyjętych wystawach KWK Promes i BBGK Architekci własną ekspozycję w stolicy Niemiec będzie miało Biuro Projektów Lewicki Łatak.
Honorowa Nagroda SARP 2018 dla Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka Bieżący rok należy bez wątpienia do krakowskiego Biura Projektów Lewicki, Łatak. Pracownia, obchodząca w tym roku jubileusz 30-lecia, została już nagrodzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teraz najwyższe wyróżnienie przyznało jej środowisko architektów.
Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie Budynek jako quasi-kwartał miejski stanowi udaną próbę odzyskiwania przestrzeni zdewastowanej w latach 70. XX wieku. Architekci nie tylko wytyczyli kierunek dalszego zagospodarowania pobliskiego placu, ale też uspokoili jego przestrzeń – pisze Jerzy S. Majewski.