Dom kostka BXBstudio Bogusław Barnaś

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja Domu Kostki, projekt: BXB Studio Bogusław Barnaś

Dom Kostka projektu BXB Studio Bogusław Barnaś

2015-01-14 16:11

Pracownia BXB Studio Bogusław Barnaś przygotowała koncepcję przebudowy typowego domu kostki.

Założenia autorskie:

Domy kostki to niechciana spuścizna 60’ oraz 70’ lat epoki PRL. Te obecne w polskich miastach i wsiach typowe domy jednorodzinne o niskiej wartości estetycznej, funkcjonalnej czy krajobrazowej są dziś przedmiotem opracowań architektonicznych. Przechodzą metamorfozę z niechcianych „pudełek” rozsianych po polskim krajobrazie w nowoczesne wille.

Nasz projekt adaptacji i rozbudowy zastanej kostki krakowskiej wymagał pochylenia się nad kilkoma problemami. Po pierwsze parter istniejącego budynku znajduje się na półpiętrze i jest dostępny od strony ogrodowej poprzez zewnętrzne schody. Naszym celem było przeprojektowanie układu w taki sposób, aby do domu można było wejść bezpośrednio z poziomu terenu, co więcej, aby wejście do domu znalazło się od strony drogi dojazdowej. Osiągnęliśmy to poprzez dostawienie niewielkiej kubatury pełniącej funkcję przestronnego, wysokiego holu wejściowego, a wewnętrzne szerokie schody prowadzące z holu do strefy dziennej pełnią już nie tylko funkcję komunikacyjną ale również są reprezentacyjną, ciekawą przestrzenią wnętrza.

Kolejny problem istniejącej kostki to niekorzystny układ domu względem stron świata. Strefa podjazdu i dojścia do domu znajduje się po stronie południowej i jest dobrze doświetlona, natomiast strefa rekreacyjna, otwarta na przepiękny ogród znajduje się po stronie północnej. Naszym celem było zaprojektowanie strefy dziennej w taki sposób, aby była otwarta na północny ogród, ale jednocześnie doświetlona od strony południowej. Udało się to osiągnąć przez zaaranżowanie salonu, tak aby był otwarty na północną i południową stronę. Zastosowaliśmy również takie przeszklenie holu wejściowego, aby stało się ono doświetleniem wewnętrznej części domu. Budynek stał się bardziej transparentny i otwarty.

Kolejnym założeniem projektowym była integracja strefy dziennej z ogrodem poprzez zaprojektowanie tarasu. Ostatnią kwestią projektową był face-lifting elewacji budynku oraz nowa aranżacja wewnętrznego układu funkcjonalnego przy minimalnej ingerencji w zastaną strukturę konstrukcyjną domu.