Dom łąka

Kwietna łąka porasta dach domu, który od ulicy jest prawie niewidoczny, a z drugiej strony ma duże przeszklenia otwierające widok na jezioro. Za projekt odpowiada warszawska pracownia 81.waw.pl.

Dom łąka
Dom łąka; proj. 81.waw.pl

Warszawscy architekci z pracowni 81.waw.pl zaprojektowali dom, którego piątą elewację stanowi łąka. Cały dach pokryty jest zielenią, a od strony ulicy równa się z poziomem działki. Teren obniża się w kierunku jeziora, odsłaniając jednocześnie jednokondygnacyjny obiekt zwieńczony dużymi przeszkleniami. Takie ukształtowanie pozwoliło na ukrycie budynku od ulicy. Główne wejście znajduje się pod podcieniem i jest to jedyne przeszklenie od tej strony. Z frontową elewacją kontrastuje tylna część domu, która otwiera się na jezioro. Panoramiczne okno nie tylko pozwala na podziwianie otaczającej dom natury, ale też daje dużo naturalnego światła i optycznie powiększa przestrzeń. Wnętrze zostało podzielone na dwie strefy. W dziennej zlokalizowana jest kuchnia z jadalnią oraz przestronny salon z wewnętrznym zadaszonym tarasem. W drugiej części domu znajdują się sypialnie z łazienkami. Pod dachem-łąką zostały także ukryte pomieszczenia techniczne i garaż, który ma bezpośrednie połączenie z domem. Aby garaż był jak najbardziej funkcjonalny, zastosowaliśmy dwie rampy: jedna służąca do wjazdu, a druga do wyjazdu. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą się obawiać wyjazdu z garażu tyłem pod górę, a poruszanie się samochodem jest płynne i łatwe – mówi Rafał Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Dom Leśny w Izabelinie projektu 81.waw.pl Kamienna elewacja Domu Leśnego w Izabelinie nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną na działce. Natomiast wrażenie masywności czarnej bryły minimalizują wnęki wykończone jasnym drewnem.
Dom Czerwony – nowy projekt pracowni 81.waw.pl W willowej okolicy między Wolą a Jelonkami w Warszawie powstanie nowy dom wielorodzinny projektu pracowni 81.waw.pl.
Elewacja jak kora - Dom Leśny wśród sosnowych drzew Dom leśny to najnowszy projekt pracowni 81.waw.pl. Kamienna elewacja budynku nawiązuje do faktury i koloru sosnowej kory.
Dom Yenga projektu 81.waw.pl Forma niewielkiego budynku powstała w wyniku inspiracji popularną grą zręcznościową. Bryła domu wygląda tak, jakby zbudowano ją z drewnianych, prostopadłościennych klocków. Projekt powstał w pracowni 81.waw.pl.
Dom Pawilon projektu 81.waw.pl Pracownia 81.waw.pl zaprojektowała dom, który wyglądem nawiązuje do modernistycznych pawilonów. Patrząc na bryłę od strony ulicy widać, że inspiracją dla architektów były słynne realizacje Miesa van der Rohe.
Muzyczne wnętrza klubu studenckiego Gama Projekt przebudowy studenckiego klubu Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina powstał w pracowni 81.waw.pl. Inspiracją dla utrzymanych w bieli i czerni wnętrz była kolorystyka fortepianu.